Ten akumulator Varta odpali silnik na biegunie północnym. Poradzi sobie tym bardziej w Polsce
Akumulatory Varta do zadań specjalnych. Czym się wyróżniają? Więcej w poniższym materiale.
4 min czytania
Aktualizacja: 25 marca 2025
Strona główna » Artykuły » Ten akumulator Varta odpali silnik na biegunie północnym. Poradzi sobie tym bardziej w Polsce
Dobry akumulator odpali pojazd w każdych warunkach. Także na biegunie północnym przy niemalże -30 stopniach Celsjusza na zewnątrz. Skoro akumulator VARTA poradził sobie w takich warunkach, sprawdzi się także w Polsce? Tak twierdzą specjaliści z firmy Clarios, właściciela m.in. marki VARTA. A my mówimy „sprawdzam”.
Zamarznięta woda, dwa auta stojące na lodzie i temperatura sięgająca -30 stopni Celsjusza. Czy w takich warunkach da się odpalić silnik w nowoczesnym samochodzie? VARTA sprawdziła, jak to wygląda w praktyce. Wynik eksperymentu jest obiecujący. W pojazdach nie tylko odpalił silnik, lecz także jego praca przebiegała normalnie. Pomimo silnego mrozu działały w nich wszystkie systemy pokładowe. To zasługa dobrej jakości akumulatora.
Co trzecia awaria auta to wina akumulatora
Współczesne samochody potrzebują ogromnej ilość prądu. Pochłania ją nie tylko silnik w czasie rozruchu, ale również cała masa pokładowych urządzeń. To z akumulatora zasilane są bowiem oświetlenie, pokładowe systemy bezpieczeństwa, zamontowane w pojeździe sensory, radary i czujniki, ekran w miejscu zegarów czy system multimedialny i nagłośnienie.
Właśnie dlatego można powiedzieć, że akumulator jest czymś na kształt serca układu elektrycznego w aucie. Choć nie tylko w aucie osobowym, bo także motocyklu, samochodzie użytkowym, samochodzie ciężarowym czy pojeździe sportowym.
Znaczenie akumulatora jest na tyle duże, że jak wskazują dane GiPA, co trzecia awaria samochodu spowodowana jest jej niesprawnością. Wyładowany zasobnik energii potrafi uniemożliwić rozruch pojazdu lub sprawić, że pokładowa elektronika nie będzie pracować w sposób prawidłowy. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu akumulatora.
Szczególnym wyzwaniem dla akumulatora jest zima
Zimą konstrukcja pojazdu jest poddawana ogromnym przeciążeniom. Mróz działa bowiem nie tylko na uszczelki i opony, ale także paliwo, płyny eksploatacyjne, olej silnikowy czy układ elektryczny. Niska temperatura nie zmienia siły ładowania alternatora. Powoduje jednak dwa inne niekorzystne efekty. Korzystając w czasie jazdy z większej ilości odbiorników energii elektrycznej, np. podgrzewania foteli, kierownicy, szyb, może dochodzić do niekorzystnego bilansu energetycznego akumulatora.
Dodatkowo mróz sprawia, że na skutek wolniej przebiegających reakcji chemicznych wewnątrz akumulatora, generuje on chwilowo mniejsze prądy rozruchowe. Może sprawiać wrażenie niedoładowanego i utrudnić rozruch silnika.
Zimą kierowcy doświadczają niezwykle groźnego efektu. Jeżdżą na krótkich dystansach, mogąc doprowadzić do niedoładowania akumulatora. O poranku z kolei kilkukrotnie kręcą rozrusznikiem. To może w skrajnym przypadku spowodować głębokie rozładowanie akumulatora, a nawet jego trwałe uszkodzenie. W takiej sytuacji kierowca będzie potrzebował fachowej pomocy w wymianie akumulatora.
regularnie kontrolować stan naładowania akumulatora, zwłaszcza podczas korzystania z auta na krótkich dystansach,
nie doprowadzać do nadmiernego rozładowywania akumulatora, np. podczas postoju,
podczas przeglądów w serwisach mechanicznych dokonywać kontroli stanu technicznego akumulatora, układu ładowania i rozruchu za pomocą profesjonalnych narzędzi warsztatowych,
dokonywać wyboru odpowiedniej technologii akumulatora,
zawsze przestrzegać zaleceń producenta pojazdu w kontekście wymaganych czynności serwisowych po wymianie akumulatora, tj. dokonywać adaptacji akumulatora po wymianie.
Historia VARTA sięga końcówki XIX wieku. Producent od ponad 135 lat zajmuje się produkcją akumulatorów różnego typu. Ma zatem potężne doświadczenie na rynku. Zaplecze badawcze pozwala mu rozwijać także technologię.
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.