Technologia wciąż idzie do przodu, a coraz więcej urządzeń zyskuje możliwość pracy bezprzewodowej. Pomimo ciągłego rozwoju kierownica w samochodzie wciąż musi być połączona bezpośrednio z kołami, by jej ruch przekładał się na skręcanie auta w żądaną przez kierowcę stronę. Przenoszenie tego ruchu to zasługa maglownicy. Z tego tekstu dowiesz się, czym dokładnie jest ten podzespół oraz jak objawia się uszkodzona maglownica. Czytaj dalej.
Spis treści
1. Czym właściwie jest maglownica i jak działa?
2. Uszkodzona maglownica – co jest przyczyną?
2.1. Uszkodzona maglownica – inne przyczyny
3. Objawy uszkodzenia maglownicy
3.1. Wyciek z układu kierowniczego
3.2. Nieszczelności
3.3. Luzy w obrębie kierownicy
3.4. Opór przy próbie skrętu
3.5. Zablokowana kierownica
3.6. Dziwne odgłosy
4. Uszkodzona maglownica – naprawa
4.1. Uszkodzona maglownica – regeneracja
4.2. Maglownica – objawy uszkodzenia i samodzielna naprawa
5. Maglownica uszkodzona – objawy i naprawa nie takie straszne
Czym właściwie jest maglownica i jak działa?
Zanim przejdziemy do tego, jak na funkcjonowanie pojazdu wpływa uszkodzona maglownica, konieczne jest przedstawienie tej części związanej z układem kierowniczym. Maglownica to podzespół w pojazdach mechanicznych, którego zasada działania jest stosunkowo prosta. Kierownica jest połączona bezpośrednio z kolumną kierowniczą, która przechodzi w dalszej części w wał kierownicy. Na samym końcu wału umieszczony jest zębnik dociśnięty do specjalnej listwy zębatej, będącej integralną częścią maglownicy.
W momencie, gdy prowadzący pojazd skręca kierownicą, następuje też obrót zębnika, a to przekłada się na ruch listwy zębatej w prawo i lewo. Listwa poprzez zmianę swojego położenia umożliwia ruch drążkom kierowniczym, a te skręcają kołem. Za to właśnie odpowiada maglownica.
Przedstawiony powyżej proces prowadzący do właściwego skrętu pojazdu jest oczywiście skrócony. Układ kierowniczy w Twoim samochodzie jest bowiem o wiele bardziej skomplikowany, a zależności pomiędzy poszczególnymi częściami są istotniejsze, niż mogłoby się wydawać. Współczesne samochody nie bazują tylko na układach mechanicznych, ale pobierają również dane z wielu czujników, które wspierają pracę silnika oraz całego komputera odpowiadającego za podstawowe funkcje.
Uszkodzona maglownica – co jest przyczyną?
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, co dokładnie wpływa na usterki związane z maglownicą. Przyczyn może być wiele, ale na pewno do najpowszechniejszych należy zaliczyć nierówności na drodze, które każdy polski kierowca z pewnością zna z autopsji. Niestety, ale stan naszych dróg nie należy do najlepszych, co bardzo często przekłada się na szybsze zużycie, a w skrajnych przypadkach awarie różnych układów w samochodzie. Jeśli więc chcesz, by maglownica służyła Ci przez długi czas bez konieczności interwencji mechanika, wybieraj tylko równe i pozbawione uszkodzeń nawierzchnie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie jest to takie proste.
Uszkodzona maglownica – inne przyczyny
Jak już wspominaliśmy, przyczyn uszkodzonej maglownicy może być wiele. Oprócz jazdy po wybojach specjaliści często wskazują także:
- skręcanie w miejscu,
- najeżdżanie skręconymi kołami na krawężniki,
- używanie felg nieodpowiednich do danego pojazdu,
- jazda na dużych felgach z niskoprofilowymi oponami.
Musisz więc wiedzieć, że uszkodzona maglownica to coś, co pojawia się w niemal każdym samochodzie. Związek z tym ma też przeciętny okres użytkowania tego podzespołu układu kierowniczego. Szacuje się, że maglownica oferuje wytrzymałość na około 10 lat lub 200 tys. przejechanych kilometrów. W ciągu „życia samochodu” zazwyczaj maglownica wymieniana jest więc 2-3 razy. Wiele zależy jednak od stylu jazdy oraz konkretnego modelu samochodu. Niektórzy producenci wykorzystują bowiem podzespoły gorszej jakości, które wytrzymują o wiele krócej.
Przeczytaj też: Jak rozpoznać zużywające się koło dwumasowe?
Objawy uszkodzenia maglownicy
Czas na omówienie tego, jakie są oznaki uszkodzonej maglownicy. Objawy usterki mogą być różne i bardzo często na pierwszy rzut oka ciężko jest stwierdzić, czy problem tkwi właśnie w tym elemencie. Jedne usterki są możliwe do wyczucia podczas jazdy, a do zdiagnozowania innych potrzebne jest zajrzenie pod maskę. Dlatego właśnie przy wątpliwościach co do tego podzespołu lepiej udaj się do mechanika, który określi, czy Twoim problemem jest uszkodzona maglownica.
Wyciek z układu kierowniczego
Objawy uszkodzenia maglownicy czasami rzucają się w oczy i nie sposób ich przeoczyć. Tak właśnie jest, jeśli masz do czynienia z wyciekami w obrębie układu kierowniczego. Co ważne, jazda z uszkodzoną maglownicą może prowadzić do awarii całego układu kierowniczego oraz kosztownych napraw. Dlatego też nie powinieneś bagatelizować widocznych wycieków.
Praca pojazdu z niedostatecznym poziomem płynu do wspomagania to prosta droga do zatarcia układu. Siła tarcia jest zbyt duża, zębatki się wyszczerbiają, a w skrajnych przypadkach nawet wyłamują. W miejscu nieszczelności mogą pojawić się również zanieczyszczenia powodujące korozję układu kierowniczego.
Jeśli zauważysz wyciek, koniecznie udaj się do mechanika. Jazda z uszkodzoną maglownicą jest całkowicie nieopłacalna i szybko unieruchomi Twój pojazd.
Nieszczelności
Nie zawsze musisz mieć do czynienia z wyciekiem płynu wspomagającego. Czasami skala uszkodzenia jest o wiele mniejsza i na maglownicy pojawiają się jedynie niewielkie nieszczelności. Zazwyczaj powodem takiego stanu rzeczy są zużyte uszczelniacze, które można bez problemu wymienić.
Luzy w obrębie kierownicy
Skoro maglownica jest integralną częścią układu kierowniczego, to z pewnością spodziewasz się, że niektóre usterki po prostu czuć podczas jazdy. Jeśli chodzi o objawy uszkodzenia maglownicy, to zaliczyć do nich można poczucie, że ruchy kierownicą nie do końca przekładają się na skręcanie kół. Opóźniona reakcja jest nie tylko irytująca i utrudnia jazdę, ale również stanowi duże niebezpieczeństwo na drodze.
Przyczyną luzów zazwyczaj jest niedostatecznie dociśnięta do zębnika listwa zębata. Zęby wcierają się, a to tworzy swoistego rodzaju martwe pole na kierownicy, czyli przestrzeń, w której ruchy nie przekładają się na skręt kół. Niestety wyrobione zęby nie nadają się do regeneracji i jedynym rozwiązaniem jest wymiana całej listwy.
Opór przy próbie skrętu
Można również spotkać się z innymi oznakami uszkodzonej maglownicy, które są całkowicie odwrotne wobec luzów. Chodzi o opór przy próbie skręcenia kołami. Jeśli zauważysz, że wykonanie obrotu kierownicą kosztuje Cię dużo siły i odnosisz wrażenie, że pojazd nie posiada wspomagania, to znak, że pompa wspomagania w Twoim aucie potrzebuje pomocy.
Zazwyczaj odpowiedzialność za opory ponoszą elementy elektroniczne takie jak: silnik elektryczny, czujnik kąta skrętu lub przeciek wewnątrz przekładni hydraulicznej. Bez względu na winowajcę, usterka wymaga konsultacji ze specjalistą, który oceni szkody i podejmie się naprawy.
Zablokowana kierownica
Skrajny objaw uszkodzonej maglownicy. Jego przyczyną są wyłamane zęby na zębatce, które sprawiają, że kierownica ulega całkowitemu zablokowaniu. Jazda nie jest więc możliwa, a pojazd zostaje całkowicie unieruchomiony. Do wyłamania zębów często dochodzi z powodu rdzy. W takich przypadkach specjaliści zalecają również kontrolę wszystkich elementów przekładni, by sprawdzić, czy korozja nie rozprzestrzeniła się dalej.
Dziwne odgłosy
W tym przypadku mamy do czynienia z objawem, który nie wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Uszkodzona maglownica może wydawać dziwne dźwięki w postaci stuków, szumów, a nawet odgłosu przypominającego tarcie. Najczęściej przyczyną są zużyte tuleje odpowiadające za prowadzenie listwy maglownicy. Ze względu na swój stan nie mogą utrzymać listwy w precyzyjnie określonej pozycji podczas pracy układu kierowniczego.
Pamiętaj, że pomimo braku wpływu na bezpieczeństwo, dźwięki wydobywające się z maglownicy powinny zwrócić Twoją uwagę. Zaniedbanie tego typu objawów może bowiem doprowadzić do poważnej usterki i konieczności oddania samochodu do naprawy na dłuższy czas. Lepiej wiec będzie, jeśli zareagujesz od razu, gdy będziesz podejrzewać, że problemem jest uszkodzona maglownica. Skutki zaniechania mogą być bardzo poważne.
Zobacz również: Wibracje na kierownicy – jakie są przyczyny? Co może je powodować?
Uszkodzona maglownica – naprawa
Dobrą wiadomością jest to, że uszkodzona maglownica niemal w każdym przypadku może zostać poddana regeneracji bez konieczności wymiany. Oczywiście mowa tutaj o usterkach wynikających z naturalnego zużycia, a nie uszkodzeń czysto mechanicznych spowodowanych np. uderzeniem innego pojazdu. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest wymiana w wyspecjalizowanym serwisie, który wie, co robi. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieumiejętnie przeprowadzona regeneracja lub wymiana mogą prowadzić do pogłębiania się uszkodzeń i w rezultacie skutkować niezwykle drogą oraz czasochłonną interwencją mechanika.
Jeśli chodzi o regenerację przekładni, to trwa ona od 2 do 3 dni. Koszt tej procedury różni się w zależności od rodzaju maglownicy oraz jej stanu technicznego. Zazwyczaj jednak wydatek nie przekracza 1000 zł. Koniecznie dolicz do tej kwoty cenę elementów dodatkowych takich jak: drążki kierownicze, olej i usługa ustawienia zbieżności kół z nową maglownicą.
W przypadku, gdy będziesz potrzebować nowej przekładni kierowniczej, przygotuj się na koszty rzędu 8-9 tysięcy złotych. Co prawda na rynku bez problemu znajdziesz używane maglownice po wykonaniu regeneracji, ale ich cena również nie jest niska. Mowa tutaj o wydatku w zakresie od 500 do 3000 zł. Wiele zależy od stanu technicznego, jaki prezentuje poddana renowacji uszkodzona maglownica.
Uszkodzona maglownica – regeneracja
Ze względu na o wiele niższe (niż przy wymianie) koszty, kierowcy chętniej wybierają regenerację maglownicy. Na czym jednak polega ten proces? Chodzi o przywrócenie właściwości zużytemu elementowi i zagwarantowanie długiego okresu efektywnej pracy.
Regeneracja składa się z kilku etapów.
- Na samym początku konieczne jest zdemontowanie maglownicy oraz rozłożenie jej na części pierwsze.
- Następny krok to oczyszczenie wszystkich elementów maglownicy oraz dokładne przyjrzenie się jej powierzchni w celu zlokalizowania źródła usterki.
- Usuwanie uszkodzeń zazwyczaj opiera się o wymianę źle funkcjonujących elementów i zamianę ich na nowe.
- Na samym końcu niezbędne są testy zregenerowanej maglownicy, by zweryfikować, czy procedura przyniosła oczekiwane efekty.
Maglownica – objawy uszkodzenia i samodzielna naprawa
Maglownica pomimo tego, że jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania pojazdu, w niektórych przypadkach może być naprawiona samodzielnie. Oczywiście warunkiem jest to, że dysponujesz odpowiednimi narzędziami oraz wiedzą, która pozwoli Ci usunąć uszkodzenia, a nie je pogłębić. Wszelkiego rodzaju wycieki wymagają w pełni wyposażonego warsztatu samochodowego, ale już w przypadku luzów na kierownicy sytuacja nie jest tak skomplikowana.
Sprawdź również: Jak działa Asystent pasa ruchu?
Aby usunąć luzy, będziesz potrzebować podnośnika lub kanału. W innym wypadku nie dostaniesz się do maglownicy. Ustawienie docisku listwy do zębnika polega na zlokalizowaniu śruby regulacyjnej na korpusie maglownicy oraz dokręceniu jej z odpowiednią siłą. Regulacji dokonuj na maksymalnie skręconych kołach.
Zobacz, co na ten temat mówi nasz ekspert.
Maglownica uszkodzona – objawy i naprawa nie takie straszne
Pomimo kluczowej roli w kontekście prawidłowego funkcjonowanie pojazdu uszkodzona maglownica nie zawsze musi oznaczać poważnej usterki, która pochłonie Twój cały budżet. Warunek jest jeden – nie możesz ignorować objawów takich jak wycieki, luzy, opory lub dziwne dźwięki wydobywające się z tego elementu. W innym przypadku usterka będzie się pogłębiać, co w rezultacie doprowadzi Cię do konieczności wymiany maglownicy na nową i wydania nawet do 9 tysięcy złotych.
Jeśli więc zauważysz pierwsze nieprawidłowości, udaj się do mechanika i poproś go o zdiagnozowanie problemu. W większości sytuacji pomoże zwykła regeneracja, która przywróci maglownicę do idealnego stanu i pozwoli Ci cieszyć się bezproblemowo działającym układem kierowniczym jeszcze przez długi czas.
W przypadku, gdy uszkodzenia są powierzchowne, możesz spróbować pozbyć się ich na własną rękę, ale będziesz potrzebować do tego narzędzi oraz dostępu do kanału lub podnośnika. Gdy czujesz, że nie znasz się na tym i nie chcesz ryzykować – udaj się do mechanika i pozwól, żeby usunął usterkę za Ciebie. Po przeczytaniu tego tekstu powinieneś wiedzieć więcej o tym, czym charakteryzuje się maglownica uszkodzona. Objawy złego stanu powinny od razu spowodować Twoją reakcję.