Jak działa Asystent pasa ruchu? | Q SERVICE CASTROL

Jak działa Asystent pasa ruchu?

Jak działa Asystent pasa ruchu? Co kryje się pod nazwą Asystenta pasa ruchu? Sprawdź już teraz i poznaj zalety Asystenta pasa ruchu.
Ikona zegarka 3 min czytania

Pod tą nazwą kryją się trzy rozwiązania, które mają pomagać kierowcy w utrzymaniu samochodu na wybranym pasie ruchu. Nazywają się tak samo, a działają zupełnie inaczej. 

asystent pasa ruchu

Asystent pasa ruchu to układ, który wspomaga kierowcę w utrzymaniu prawidłowego kierunku jazdy. Korzystając z kamery umieszczonej na przedniej szybie sprawdza, czy pojazd porusza się środkiem pasa. 

Jeśli nie, podejmuje jedno z trzech działań: 

  1. Ostrzega  
    Korzystająca z kamery, sztuczna inteligencja „widząc”, że samochód zbliża się do krawędzi pasa ruchu, a kierowca nie sygnalizuje zmiany pasa kierunkowskazem, będzie ostrzegać o ryzyku opuszczenia wybranego kierunku za pomocą sygnału dźwiękowego, symbolu wyświetlanego na ekranie w panelu zegarów albo drżenia kierownicy. Nie przejmie jednak sterowania, kierowca musi reagować sam. 
  2. Koryguje 
    W tej samej sytuacji, oprócz ostrzeżenia wizualnego/dźwiękowego pojawia się reakcja układu kierowniczego. Kierownica wykonuje delikatny ruch, tak, by koła pojazdu przestały kierować się do krawędzi pasa ruchu. Niestety, jeśli kierowca nie zareaguje, auto będzie oddalać się od jednego pasa, aż zbliży się do drugiego i nastąpi kolejny zwrot. W efekcie samochód będzie podróżował w pasie ruchu niejako odbijając się od linii wyznaczających krawędzie pasa. Jeśli kierowca nie zareaguje – układ się wyłączy. 
  3. Prowadzi 
    Elektronika pilnuje, by samochód poruszał się środkiem wybranego pasa. Wymaga od prowadzącego, by trzymał co najmniej jedną dłoń na kierownicy i kontrolował sytuację, ale pojazd jest w stanie samodzielnie pokonywać łuki dbając o to, by samochód nie opuścił pasa ruchu. 

Trzeba pamiętać, że nawet w tej najbardziej zaawansowanej formie, asystent nie zdejmuje z kierowcy odpowiedzialności za obserwację drogi i konieczność reagowania na niestandardowe sytuacje. Ma za zadanie wspierać prowadzącego pojazd, a nie go zastępować. Niektórzy próbują „oszukać system” wieszając na kierownicy jakieś przedmioty, np. wkładając butelkę z wodą między ramiona kierownicy. Takie lekkomyślne zachowanie grozi poważnym wypadkiem. 

To dobrze, że rozwiązania  typu asystent ruchu powstają, nawet w podstawowej wersji. W przypadku zaśnięcia za kierownicą, drażniący dźwięk, czy drżenie kierownicy może uchronić kogoś przed wypadkiem i uratować życie kierowcy, pasażerom, albo pieszym. Jeśli Twój samochód jest wyposażony w taki system – warto z niego korzystać.  

Przygotowane przezEksperci Q Service Castrol