Podczas sprzedaży auta kluczem do sukcesu jest właściwe oszacowanie wartości rynkowej. Jak kierowca ma wskazać cenę sprzedaży tak, aby wyróżniała się na tle ofert i była jednocześnie atrakcyjnie wysoka dla niego?
Spis treści:
Przygotowanie samochodu do sprzedaży to nie tylko jego umycie i odkurzenie oraz upewnienie się, że pojazd posiada ważne OC. Sprzedaż samochodu używanego zawsze zaczyna się od jego wyceny. To element nieodzowny. Właściciel musi oszacować wartość po to, aby wiedzieć, na jaką kwotę powinno opiewać ogłoszenie wystawione np. w sieci. Jak jednak to zrobić? Sposobów na wskazanie ceny pojazdu jest kilka. W tym zdecydowana część okazuje się darmowa i w pełni online.
Co ma wpływ na wycenę auta?
Wycena samochodu używanego jest wielopoziomowa. Musi brać pod uwagę szereg czynników. Zbywca pojazdu powinien przeanalizować najważniejsze parametry, a konkretnie m.in.:
- rocznik i datę pierwszej rejestracji (czasami są różne).
- aktualny przebieg. Niższy przebieg to zawsze mniejszy spadek wartości.
- aktualny stan techniczny pojazdu i ewentualne występowanie usterek.
- rodzaj marki. Mercedes-Benz to np. producent samochodów z segmentu premium. A Toyoty zawsze są droższe np. od Volkswagenów.
- fakt czy pojazd jest bezwypadkowy. Każda przebyta stłuczka i naprawa obniżają jego wartość.
- aktualność opłat za pojazd.
- fakt czy pojazd pochodzi z polskiego salonu.
- historię serwisową auta.
- dodatkowe wyposażenie, a w tym np. posiadanie haka czy relingów.
- fakt czy kierowca zostawi nabywcy polisę OC po podpisaniu umowy, czy będzie chciał odzyskać część składki.
Kierowca powinien pamiętać o tym, że wartość rynkową pojazdu podnosi nie tylko wyposażenie, stan techniczny czy niski przebieg. Potężne znaczenie mogą mieć również wszelkie inne inwestycje. Mowa np. o prawie nowych oponach czy auto detailingu samochodu. Wbrew pozorom kluczowe mogą się stać także indywidualne numery rejestracyjne. W sytuacji, w której istnieje możliwość przerejestrowania samochodu bez zmiany tablic, efektowny napis stanie się kolejną wartością dodaną w oczach nabywcy.
Jak wycenić wartość samochodu?
Podstawowym sposobem na wycenienie samochodu na sprzedaż jest po prostu przejrzenie ofert, które pojawiają się na rynku wtórnym. Te można szybko znaleźć w sieci. Analiza pojazdów dostępnych na rynku powinna być dokonywana głównie z uwzględnieniem rocznika, rodzaju napędu, wyposażenia i przebiegu. Kluczowa jest także bezwypadkowość. W ten sposób kierowca będzie w stanie wskazać przedział cenowy, który może się okazać atrakcyjny dla potencjalnych nabywców. Będzie wiedział, jak skonstruować ofertę sprzedaży.
- Warto pamiętać np. o tym, że samochód z polskiej dystrybucji zawsze będzie miał wyższą cenę, niż pojazdy sprowadzane z zagranicy. Łatwiej bowiem sprawdzić jego historię.
Czy można sprawdzić wartość pojazdu online?
Wycena wartości samochodu może się odbyć również internetowo i potrwa kilka sekund. W sieci funkcjonują kalkulatory online, które po wskazaniu podstawowych danych pojazdu, określają jego przybliżoną cenę na rynku wtórnym.
Wyceny online mają jednak pewne wady. Zakładają zamknięty katalog kryteriów. O ile skupiają się np. na ważnym przeglądzie technicznym samochodu, o tyle pomijają kwestię dodatków stylistycznych. To oznacza, że wskazują mocno przybliżoną, a nie realną wartość. Działają podobnie na zasadzie rocznika Eurotax.
Właśnie dlatego w przypadku większości serwisów internetowych, oferowana jest opcja oględzin. Tyle że jest ona na ogół łączona z opcją odkupu pojazdu. Taka opcja nie zawsze musi być opłacalna. Bo warto wiedzieć, że firma taka musi na tyle zaniżyć wartość pojazdu podczas odkupu, aby jego późniejsza odsprzedaż stała się opłacalna.
Wycena samochodu a polisa ubezpieczeniowa
Kierowca może się także dowiedzieć, za ile może sprzedać swój samochód, z polisy AC lub OC. Na potrzeby ubezpieczeń komunikacyjnych również wykonywane jest oszacowanie wartości pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe wskazując potencjalną cenę auta, posiłkują się jednak rocznikami. W efekcie wycena ma charakter mocno spłaszczony i przybliżony. Nie zawiera bowiem wielu elementów o charakterze indywidualnym, które realnie są w stanie sprawić, że nabywca zapłaci za pojazd wyższą kwotę.
Wartość używanego pojazdu może ocenić rzeczoznawca
Sposobem na stuprocentowo pewne wskazanie wyceny auta z drugiej ręki jest jedynie skorzystanie z opinii rzeczoznawcy. Rzeczoznawcy, który posiada dokładnie taki tytuł zawodowy i ma uprawnienia do wykonywania zawodu. On podczas wskazywania potencjalnej ceny weźmie pod uwagę wszystkie konieczne czynniki, a do tego przyjrzy się stanowi technicznemu pojazdu.
Niestety usługi takie nie są darmowe. Zazwyczaj kierowca musi ponieść koszt wynoszący od 200 do 500 zł. Choć cennik firm ubezpieczeniowych i rzeczoznawców może być wyższy. Przede wszystkim wtedy, gdyby kierowca oczekiwał również opinii o stanie technicznym. Dlatego zazwyczaj wyceny przygotowane przez rzeczoznawców są wykorzystywane np. podczas przewodów sądowych czy na potrzeby transakcji w formie darowizny.
- Alternatywnie kierowcy mogą kupować również wyceny przygotowywane przez wyspecjalizowane serwisy. W tym jednak przypadku warto sprawdzić cenę usługi tuż przed podpisaniem umowy na jej wykonanie. Tak, aby kierowca nie był zaskoczony kwotą. Ta również nie będzie niska.
Czy opłaca się zostawić auto w rozliczeniu?
Przy zakupie nowego samochodu, kierowcy zostawiają dotychczasowe auto w rozliczeniu. Ten trafia do komisu. Takie rozwiązanie bez wątpienia jest wygodne. Przyspiesza samą transakcję i sprawia, że kierujący ma mniej problemów związanych z zamianą. Warto jednak mieć świadomość dyskusyjnej kwestii wyliczenia ceny używanego samochodu. Ta często jest nawet o kilka tysięcy złotych niższa od wartości rynkowej – często pod pretekstem zauważenia poważnych usterek. Obietnica wysokiej ceny odkupu jest w takim przypadku zazwyczaj mało realna.
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.