Na dobrą widoczność wpływają nie tylko warunki atmosferyczne i jakość lamp samochodowych, ale i przejrzystość przedniej szyby. Ta w dużej mierze uzależniona jest od działania wycieraczek samochodowych. Niezwykle ważna jest regularna wymiana wycieraczek, o czym niestety wielu kierowców zapomina. Jak często wymieniać wycieraczki samochodowe? Po czym poznać ich zużycie? Jak wymienić wycieraczki na nowe? Sprawdź, jak wygląda eksploatacja wycieraczek samochodowych.
Spis treści
1. Jak rozpoznać zużycie wycieraczek?
2. Denerwujące objawy zużycia wycieraczek
3. Jak często wymieniać wycieraczki?
4. Negatywne skutki jazdy ze zużytymi wycieraczkami
5. Regeneracja wycieraczek samochodowych – czy ma sens?
6. Jak wymienić wycieraczki w samochodzie?
7. Po której stronie ma być dłuższa wycieraczka?
8. Wymiana wycieraczki tylnej – czy jest konieczna?
9. Wymiana mechanizmu wycieraczek – kiedy jest niezbędna?
Nowoczesne samochody nierzadko wyposażone są w czujniki deszczu, uruchamiające wycieraczki i dobierają prędkość działania do aktualnych warunków pogodowych. Warto jednak wiedzieć, że skuteczność tych systemów uzależniona jest w dużym stopniu od stanu samych wycieraczek. Jeśli pióra są mocno wyeksploatowane, skuteczne usuwanie wody podczas gwałtownej ulewy okaże się niemożliwe. Problemem zużytych wycieraczek jest też to, że nie usuwają one wody w pełni, pozostawiając zamgloną poświatę. Ta może natomiast mocno ograniczać widoczność i zniekształcać obraz.
Warto też pamiętać, że wycieraczki samochodowe są przydatne nie tylko podczas deszczu. We współpracy ze spryskiwaczami odpowiadają także za oczyszczanie przedniej szyby. Jest to kluczowe podczas sezonu jesienno-zimowego, gdy podnoszone przez koła samochodów błoto momentalnie osiada na przedniej szybie. Brak płynu do spryskiwaczy lub nieprawidłowa praca wycieraczek może doprowadzić do bardzo groźnej sytuacji, zwłaszcza na autostradzie. Szlam rozmazany przez zużyte wycieraczki w skrajnym przypadku całkowicie zasłoni przednią szybę. Regularna wymiana wycieraczek to absolutna konieczność.
Jak rozpoznać zużycie wycieraczek?
Wyeksploatowane pióra wycieraczek nie tracą skuteczności z dnia na dzień. Ich zużycie postępuje stopniowo, dlatego niełatwo zauważyć, w którym momencie nie spełniają już swojego zadania. Oczywiście guma wycieraczek może się zerwać całkiem, np. po przymarznięciu do szyby, ale najczęściej wycieraczki klasyfikujące się do wymiany pracują w miarę przyzwoicie. Problem w tym, że przyzwoita skuteczność to za mało, aby zapewnić bezpieczeństwo jazdy. Brudna lub pokryta wodą przednia szyba to spore zagrożenie.
Jakie są objawy zużycia wycieraczek? Najbardziej zauważalnym skutkiem jest pozostawianie pojedynczych smug. Powstają one w miejscach, gdzie guma wycieraczek jest wyszczerbiona. Czasem jednak odpowiada za to zabrudzenie przytwierdzone do pióra, dlatego w pierwszej kolejności warto dokładnie wyczyścić wycieraczki. Objawem zużycia jest też zmniejszona powierzchnia oczyszczania szyby. Jeśli woda nie jest zbierana przez całą długość pióra, można podejrzewać, że wycieraczka jest już zużyta. W niektórych przypadkach przyczyną jest natomiast zbyt słaba sprężyna lub wygięte ramię wycieraczki.
Najmniej widocznym, a zarazem groźnym skutkiem zużycia wycieraczek jest pozostawianie miejscowych smug lub jednolitej warstwy wody na całej powierzchni szyby. Podczas zgarniania zabrudzeń tworzy się bowiem cienki film z wilgoci i brudu, który mocno pogarsza widoczność. Dodatkowo może zniekształcać obraz, co utrudnia ocenę odległości oraz dostrzeganie istotnych szczegółów, np. wyrw w nawierzchni drogi.
Sprawdź także: Stuki w zawieszeniu – poznaj najczęstsze przyczyny!
Denerwujące objawy zużycia wycieraczek
Nie można zapomnieć też o tych skutkach zużycia, które wpływają na komfort jazdy. Wyszczerbiona, zniekształcona i sparciała guma wycieraczek sprawia, że ich działanie będzie mocno uporczywe. skrzypiące lub przeskakujące wycieraczki to znak, że zbliża się wymiana wycieraczek. Powyższe problemy wpływają negatywnie nie tylko na widoczność, ale również na koncentrację. Widok podskakującej i zacinającej się wycieraczki potrafi mocno przyciągać uwagę, a przez to i rozpraszać. Podobnie jest z nieprzyjemnym skrzypieniem wycieraczki – ten dźwięk może doprowadzić wręcz do bólu głowy.
Warto jednak wiedzieć, że wymiana pióra wycieraczki w samochodzie nie zawsze przyniesie oczekiwany skutek. W sporadycznych przypadkach powodem problemu nie jest zużyta wycieraczka, a wygięte ramię wycieraczki. Jeśli więc założenie nowej wycieraczki dobrego producenta nie pomogło, niezbędna może się okazać naprawa lub wymiana mechanizmu wycieraczek. Zaskakująco dobre skutki przynosi też odgięcie ramienia do pierwotnego położenia. Wskaźnikami kąta nachylenia dysponują m.in. serwisy samochodowe oraz sklepy motoryzacyjne.
Jak często wymieniać wycieraczki?
Sprawne wycieraczki samochodowe to podstawowe elementy eksploatacyjne odpowiedzialne za bezpieczeństwo jazdy, dlatego nie należy zwlekać z wymianą. Producenci zalecają, by wymieniać je nawet co pół roku, ale nie zawsze jest to konieczne. Jeśli używasz samochodu sporadycznie i nie pokonujesz dużych przebiegów, wystarczająca będzie wymiana wycieraczek co rok. Trudno jednak określić konkretny interwał wymiany, bowiem wpływ na zużycie wycieraczek samochodowych ma wiele czynników. Najważniejszym z nich jest oczywiście jakość samych piór. Wycieraczki wykonane z dobrej jakości gumy, pokrytej powłoką teflonu lub grafitu, zachowają swoje właściwości dłużej niż te najtańsze, nieznanej marki. Wycieraczki niewiadomego pochodzenia mogą zacząć piszczeć i przeskakiwać już po kilku tygodniach od założenia.
Oprócz tego duże znaczenie ma teren, w jakim użytkowany jest samochód. Wycieraczka regularnie mierząca się z kurzem, piaskiem, lodem i śniegiem wytrzyma znacznie krócej niż ta, która zgarnia jedynie wodę. Negatywny wpływ na trwałość pióra może mieć też szyba – głębokie rysy, wżery i odpryski przyspieszą zużycie gumowej krawędzi, zwanej także żądłem wycieraczki.
Negatywne skutki jazdy ze zużytymi wycieraczkami
Wczesne wykrycie symptomów zużycia wycieraczek jest istotne nie tylko ze względu na komfort i bezpieczeństwo podróży. Oczywiście skuteczne usuwanie wody i zabrudzeń z szyby jest priorytetem, a zamglenie może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze, ale warto pamiętać o innych skutkach. Zbyt rzadka wymiana wycieraczek może odbić się na kondycji przedniej szyby. Wyeksploatowana guma wycieraczek sprzyja wbijaniu się piasku oraz drobnych kamieni pod pióro, co w dłuższej perspektywie prowadzi do zarysowań szyby.
Usuwanie głębokich rys jest trudne i wymaga użycia tlenku ceru oraz maszyny polerskiej, dlatego najlepiej po prostu unikać przyczyn defektu. Dobrym nawykiem kierowcy jest nie tylko częsta wymiana pióra wycieraczki w samochodzie, ale i oczyszczanie jej z zabrudzeń. Podczas każdorazowego mycia samochodu lub szyb pamiętaj o tym, by usunąć nieczystości zgromadzone na wycieraczce. W sezonie zimowym dbaj natomiast o to, by pozbyć się warstwy lodu, którą oblepione są pióra.
Regeneracja wycieraczek samochodowych – czy ma sens?
Alternatywą dla wymiany piór jest regeneracja wycieraczek samochodowych. Polega ona na ścięciu cienkiej warstwy mieszanki gumowej i odsłonięciu świeżej krawędzi odpowiedzialnej za ściąganie wody z szyby. Służy do tego specjalny ścinak, zwany regeneratorem do piór wycieraczek. Kosztuje ok. 20-40 zł i oprócz nożyka ścinającego krawędź gumy ma często czyścik do piór. Można więc nim zarówno przyciąć wycieraczkę, jak i na bieżąco pielęgnować.
Przeczytaj również: W samochodzie nie działa klimatyzacja? Sprawdź, co może być powodem
Jaka jest skuteczność tego urządzenia? Tutaj niestety wiele zależy od uszkodzeń, jakie wystąpiły w używanej wycieraczce. Jeśli gumki jedynie straciły ostrość, w wielu przypadkach uda się przywrócić wycieraczce pierwotne właściwości. I to dwukrotnie, bo tyle razy można regenerować wycieraczkę. Jeśli jednak pióro jest mocno wyszczerbione lub pęknięte, regeneracja się nie uda.
Jak wymienić wycieraczki w samochodzie?
Mocowania wycieraczek samochodowych różnią się od siebie i niektórzy producenci stosują własne patenty. Najpopularniejszym rodzajem mocowania jest jednak typ U przypominający hak. Aby zdemontować wycieraczkę, należy ustawić ramiona w pozycji serwisowej (jeśli to możliwe), a następnie odbezpieczyć zaślepkę pióra. Najczęściej wystarczy ją ścisnąć i podważyć do góry. Gdy już górna pokrywa będzie odbezpieczona, pora na wyciągnięcie pióra z haka. Należy to robić w kierunku mocowania wycieraczki, czyli w stronę podszybia samochodu. Błędem jest ciągnięcie w przeciwną stronę. Mocowanie pióra wycieraczki może mocno się zakleszczyć, dlatego czasem trzeba włożyć w to sporą siłę.
Gdy uda Ci się zdjąć stare pióro, odłóż delikatnie metalowe ramię w bezpieczną pozycję. Uważaj, by sprężyna nie uderzyła nim o szybę – grozi to wyszczerbieniem lub pęknięciem szkła. Nową wycieraczkę załóż w analogiczny sposób, wsuwając ją na mocowanie typu U. Gdy wycieraczka znajdzie się na swoim miejscu, wyczujesz wyraźne kliknięcie. Staraj się nie trzymać pióra za gumową krawędź, aby nie uszkodzić powłoki grafitowej lub teflonowej, która odpowiada za dobry poślizg wycieraczki na szybie. Na koniec zabezpiecz wycieraczkę pokrywką i odłóż wycieraczkę na szybę. Upewnij się, że guma wycieraczki przylega do szyby na całej długości.
Po której stronie ma być dłuższa wycieraczka?
W klasycznych mechanizmach wycieraczek jedno pióro jest dłuższe od drugiego. Wynika to oczywiście z zakresu ruchu, bowiem w samochodach osobowych pióra nie wykonują obrotu 180 stopni. Dłuższa wycieraczka znajduje się po lewej stronie, ale nie zawsze. W samochodach przystosowanych do ruchu lewostronnego dłuższe pióro wędruje na prawą stronę, czyli tam, gdzie znajduje się kierownica. Dzięki temu szyba po stronie kierowcy oczyszczana jest na większej powierzchni niż po stronie pasażera, co poprawia widoczność.
W niektórych samochodach stosowane są jednak innego rodzaju systemy wycieraczek, a długość obu piór może być taka sama. Szczegółowe informacje dotyczące kompatybilnych piór znajdziesz w instrukcji samochodu oraz na stronach producentów wycieraczek.
Wymiana wycieraczki tylnej – czy jest konieczna?
Pamiętaj, by wraz z przednimi wycieraczkami wymienić tę tylną. Wymiana tylnej wycieraczki nie ma aż tak dużego znaczenia, ale pozytywnie wpłynie na komfort jazdy. Mimo że nie wszystkie samochody wyposażone są w tylną wycieraczkę i próżno jej szukać w wielu sedanach, trzecie pióro przyda się podczas parkowania w gwałtownej ulewie. Oczyszczona szyba ułatwi Ci również orientację na autostradzie, a także w miejskim gąszczu. Nie wszystko widać w bocznych lusterkach.
Zobacz też: Zapowietrzony układ hamulcowy – objawy i przyczyny
Wymiana mechanizmu wycieraczek – kiedy jest niezbędna?
Jeśli wymiana wycieraczek nie przyniosła oczekiwanego skutku, problemów należy szukać w mechanizmie wycieraczek. Zardzewiałe ramiona wycieraczek lub wyeksploatowana sprężyna sprawią, że pióro nie będzie dociskane do szyby z odpowiednią siłą i może przepuszczać wodę. Jeśli dodatkowo ramie jest krzywe, pojawi się charakterystyczne przeskakiwanie wycieraczki. Jeszcze gorzej, gdy wycieraczki pracują w nieprawidłowym zakresie ruchu. Czasem spowodowane jest to przeskoczeniem mechanizmu na trzpieniach. Jeśli jednak mocowania lub ramiona zostały uszkodzone, nie obejdzie się bez wymiany mechanizmu wycieraczek na nowy.
Co zrobić, gdy wycieraczki wcale nie chcą się włączyć i pozostają nieruchome? Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wkładaj ręki w mechanizm – po ponownym włączeniu ruchome elementy mogłyby zmiażdżyć palce. Brak reakcji wycieraczek wskazuje co prawda na przepalenie silnika, ale warto poczekać z wymianą silniczka wycieraczek. Czasem winowajcą jest przepalony bezpiecznik odpowiadający za pracę wycieraczek. Dotyczy to głównie trybu regulowanego lub sterowanego czujnikiem deszczu.
Na szczegółową diagnostykę wycieraczek warto niezwłocznie udać się do serwisu. Nagłe zatrzymanie piór podczas jazdy w deszczu jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do wypadku. Listę zaufanych serwisów z Twojej okolicy znajdziesz na stronie Q Service Castrol. Uwaga! Jazda z niesprawnymi wycieraczkami i pustym zbiornikiem płynu grozi również mandatem w wysokości 500 zł.
Znajdź warsztat w swojej okolicy: