Castrol dołącza do Jaguara w Formule E!

Krok w stronę elektromobilności
Ikona zegarka 3 min czytania
Castrol został partnerem zespołu Panasonic Jaguar Racing startującego w mistrzostwach ABB FIA Formula E. W sezonie 2019/20 Castrol będzie dostarczać środki smarne (e-fluids) do bolidów teamu. Współpraca ta ma przełożyć się na opracowanie i sprawdzanie nowych rozwiązań do samochodów drogowych z napędem elektrycznym.

Marka Castrol od swoich początków angażuje się w sporty motorowe. Obecność w Formule 1 czy rajdowych mistrzostwach świata to nie tylko działanie wizerunkowe, ale przede wszystkim możliwość sprawdzenia swoich produktów w najtrudniejszych warunkach – sportowej rywalizacji.

Rywalizacja w Formule E jest niezwykle zacięta i wyrównana (fot. Panasonic Jaguar Racing)

Przed motoryzacją stają jednak nowe wyzwania – poszukiwanie alternatywnych źródeł energii i elektryfikacja to ważne trendy, które znajdują swoje odbicie także w motorsporcie. Rozgrywany od kilku lat cykl mistrzostw świata Formuły E jest tego najlepszym dowodem. W Formule E startują bolidy o napędzie wyłącznie elektrycznym, a wyścigi odbywają się w centrach wielkich metropolii na całym świecie. Bardzo wyrównana stawka i uliczne tory sprawiają, że zawody Formuły E są niezwykle widowiskowe i cieszą się wielką popularnością wśród kibiców.

ABB FIA Formuła E 2019/20

Szósty sezon ABB FIA Formula E rozpocznie się 22 listopada od Ad Diriyah ePrix w Arabii Saudyjskiej. Dla zespołu Panasonic Jaguar Racing będzie to czwarty rok startów w tych mistrzostwach. Bolid na ten sezon – Jaguar I-TYPE 4 – otrzyma opracowany od nowa silnik i skrzynię biegów. Zmodyfikowano także zawieszenie i znacznie odchudzono nadwozie. O mistrzowskie tytuły w barwach Jaguara będą walczyć Nowozelandczyk Mitch Evans i Brytyjczyk James Calado.

Dla marki Castrol będzie to pierwszy sezon w Formule E, ale to nie znaczy, że temat elektromobilności jest dla niej nowością. Castrol opracował szereg płynów do pojazdów elektrycznych – e-fluids. Wśród nich są oleje przekładniowe, smary i płyny chłodzące do komponentów napędu elektrycznego. Współpraca z Jaguarem będzie znakomitą okazją do przetestowania ich w sporcie na najwyższym poziomie.

Jaguar I-PACE (fot. Jaguar)

Na torze i na drodze

Pozwoli to także zacieśnić współpracę z grupa Jaguar Land Rover także na polu samochodów drogowych – zwłaszcza tych o napędzie elektrycznym. Dotyczy to zwłaszcza pierwszego w pełni elektrycznego Jaguara – uhonorowanego licznymi nagrodami SUV-a I-PACE oraz przyszłych modeli tej marki.

Jaguar XJR-9 triumfował m.in. w wyścigu 24h Le Mans w 1988 r. (fot. Castrol)

Marki Castrol i Jaguar współpracowały ze sobą w motorsporcie już w przeszłości – w latach 2002-2005 logo Castrol było widoczne na zielonych bolidach teamu Jaguar Racing w Formule 1. Przeszło dekadę wcześniej w mistrzostwach świata samochodów sportowych triumfy święciły prototypy Jaguar XJR grupy C. W 1988 r. fioletowo-biały jaguar XJR-9 ekipy Silk Cut Racing wspieranej przez Castrol zdobył mistrzostwo świata i triumfował w wyścigach 24h Le Mans i 24h Daytona.