Dezaktywacja systemu start-stop - Q Service Castrol - Warsztaty samochodowe

Dezaktywacja systemu start-stop

Czy można zaoszczędzić i zamontować zwykły akumulator, jeśli wyłączymy system start-stop w samochodzie?
Ikona zegarka 3 min czytania

POZA SYSTEMEM START-STOP NOWOCZESNE SAMOCHODY MAJĄ WIELE INNYCH FUNKCJI ZMNIEJSZAJĄCYCH ZUŻYCIE PALIWA. DLATEGO WYBÓR ODPOWIEDNIEJ TECHNOLOGII AKUMULATORA NIESŁYCHANIE WAŻNY. CZY MOŻNA ZAOSZCZĘDZIĆ I ZAMONTOWAĆ ZWYKŁY AKUMULATOR, JEŚLI WYŁĄCZYMY SYSTEM START-STOP W SAMOCHODZIE?

  • Systemy start-stop mają bogatą historię. Ponad 40 lat temu inżynierowie Toyoty zaprezentowali elektroniczny system, który automatycznie wyłączał silnik po zatrzymaniu pojazdu. Z początkiem lat 80. marka Volkswagen wykonał pierwsze kroki w tym kierunku – w tamtych czasach był to przycisk, który w razie potrzeby umożliwiał wyłączenie silnika. W rezultacie Golf III Ecomatic był pierwszym modelem, który zjechał z taśmy produkcyjnej w Wolfsburgu wyposażony w funkcję start-stop. 

Dziś system start-stop należy do wyposażenia standardowego.

  • Obecnie system start-stop nie jest już wymyślnym gadżetem na liście opcji – to standardowe wyposażenie większości samochodów. Przyczyną tego są bardziej rygorystyczne ograniczenia emisji spalin oraz rosnąca świadomość potrzeby ochrony środowiska u części konsumentów.

Nowe funkcje zmniejszające zużycie paliwa wspomagają system start-stop

  • Systemy zmniejszające zużycie paliwa w nowoczesnych samochodach są obecnie znacznie bardziej rozwinięte niż kiedyś. Dodatkowe funkcje, takie jak rekuperacja (odzyskiwanie energii z hamowania), wykraczają daleko poza samą funkcję wyłączania silnika, gdy samochód zatrzyma się na czerwonym świetle.

Na przestrzeni lat technologie zmniejszające zużycie paliwa nie tylko zyskały na popularności wśród producentów pojazdów, ale również stały się bardziej „inteligentne”. Akumulator jest w coraz większym stopniu połączony z systemem zarządzania akumulatorem i energią w pojeździe. 

Czy mogę wybrać zwykły akumulator, jeśli na stałe wyłączę system start-stop?

  • Funkcja wyłączania silnika po zatrzymaniu pojazdu to obecnie jeden z wielu elementów  zmniejszających zużycie paliwa. Jest jeszcze rekuperacja czy tzw. „funkcja żeglowania” (wyłączanie silnika, gdy pojazd nadal się porusza) czy doładowanie (szybsze przyspieszenie dostępne przez krótki czas). Dlatego też akumulator jest bardziej obciążony niż w starszych modelach, nawet po wyłączeniu funkcji start-stop.
  • Prawie wszystkie nowoczesne samochody są wyposażone w czujnik akumulatora (BMS), który steruje funkcjami decydującymi o wydajności i komforcie w samochodzie. Jeśli akumulator zostanie wymieniony bez odpowiedniej rejestracji w systemie BMS, wówczas może szybciej ulec zużyciu. Wiele samochodów posiada również tzw. samouczący się czujnik akumulatora. W takim przypadku producent zakłada, że wybrano odpowiedni akumulator. Montaż zwykłego akumulatora może spowodować jego przyspieszone zużycie i przedwczesną awarię.

Nasza rada: wybierz właściwą technologię dostosowaną do potrzeb samochodu. Nigdy nie montuj zwykłego akumulatora w pojeździe z systemem START-STOP.

Przygotowane przezEksperci Q Service Castrol