Fantastyczny duet w produkcji wahaczy samochodowych

Wahacz to jeden z najważniejszych elementów każdego zawieszenia samochodu
Ikona zegarka 3 min czytania

Pierwsze elementy zawieszenia samochodowego pojawiły się już pod koniec XIX wieku, a pierwszych amortyzatorów użyto w roku 1901. Od tamtego czasu wiele się zmieniło.

Pojawiły się sprężyny śrubowe, drążki skrętne, zawieszenie hydropneumatyczne, kolumny McPhersona oraz wiele innych ciekawych rozwiązań, które usprawniły sposób poruszania się samochodu po różnego rodzaju nawierzchniach. Jednym z elementów, bez których zawieszenie nie miałoby racji bytu, jest często zapominany i niedoceniany wahacz. Zobaczmy więc, jakie marki są obecnie najlepsze na rynku w produkcji tego typu elementów zawieszenia.

Dla wyjaśnienia

Wahacz to jeden z najważniejszych elementów każdego zawieszenia samochodu. Wahacz to sztywny element zawieszenia samochodowego, który pracuje w cyklicznym ruchu obrotowym wokół stałej osi obrotu o ograniczonym kącie obrotu. Wahacz jest swoistym łącznikiem pomiędzy piastą koła a nadwoziem samochodu. Wahacze posiadają tzw. silentbloki, czyli tulejki metalowo-gumowe, których zadaniem jest tłumienie drgań przenoszonych z podłoża. Wahacze to po prostu elementy, bez których zachowanie odpowiedniego komfortu oraz bezpieczeństwa podróżowania nie byłoby możliwe.

Na współczesnym rynku motoryzacyjnym funkcjonuje wielu producentów elementów zawieszenia samochodowego, jednak chcemy przestawić absolutny TOP jeśli chodzi o produkcję wahaczy samochodowych.

TRW

Firma TRW narodziła się w 1924 roku w Stanach Zjednoczonych i obecnie jest jednym ze światowych liderów w produkcji oraz dystrybucji części samochodowych zarówno na rynek wtórny, jak i na pierwszy montaż. Sztandarowym produktem marki TRW są przede wszystkim wahacze, których w ofercie amerykańskiej firmy znajduje się ponad 100 rodzajów zarówno tych dolnych, jak i górnych, przeznaczonych i do zawieszenia przedniego, i do tylnego. Jednym z najpopularniejszych wahaczy marki TRW jest obecnie wahacz górny przeznaczony do montażu w Skodzie Superb. Można go kupić za cenę ok. 120 zł.

Lemförder

Jak widać, sektor wahaczy zdeklasowali Niemcy, ponieważ kolejnym producentem wahaczy samochodowych jest firma Lemförder pochodząca właśnie z tego kraju. Marka Lemförder funkcjonuje w branży motoryzacyjnej już od przeszło 70. lat. Niemiecka firma ma w swojej ofercie przeszło 13 tys. wszelkiego rodzaju części samochodowych przeznaczonych zarówno na rynek części zamiennych, jak i na tzw. pierwszy montaż. Z jej produktów korzystają tacy giganci, jak np.: Audi, BMW, Lamborghini czy tez Mercedes. Marka Lemförder przez wielu jest uważana za światowego lidera na rynku wahaczy samochodowych. Największą popularnością spośród oferty tej firmy cieszy się na pewno komplet wahaczy przednich do Audi A4 i A6, a także do VW Passata B5, który kosztuje około 1400 zł.