Jak przygotować samochód do wakacyjnych podróży

Lato to czas dalekich wyjazdów
Ikona zegarka 3 min czytania
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a wraz z nimi wyjazdy do wypoczynkowych kurortów oddalonych często o setki, a nawet tysiące kilometrów. Do wielogodzinnych podróży samochodem warto się właściwie przygotować. Radzimy, na co najbardziej zwrócić uwagę.

 

Choć w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się loty samolotami, nadal sporo osób decyduje się na podróż samochodem. Auto zapewnia komfort, ale także, co wiadomo nie od dziś, może dostarczyć niesamowitych wakacyjnych przygód. Ważne jest jednak, by te przygody miały pozytywny charakter. Nikt nie chce pamiętać ze swoich wakacji niepotrzebnych wizyt u mechaników. Oczywiście czasy, gdy każda podróż autem była bardzo ryzykowna, mamy dawno za sobą. Współczesne samochody bez problemu pokonują setki tysięcy kilometrów. Mimo to przed wyruszeniem w drogę trzeba sprawdzić kilka elementów w pojeździe.

 

Do serwisu na przegląd

W pierwszej kolejności warto zobaczyć, czy nie zbliża się dużymi krokami przegląd. Jeśli tak, to warto zrobić go przed wyjazdem, nie czekając na dokładnie zapisany przebieg lub termin. Niezależnie od przeglądu jest kilka rzeczy, które warto sprawdzić przed dłuższą podróżą. Część rzeczy można sprawdzić samemu, można też odwiedzić serwis Castrol Q-Service i zlecić przygotowanie samochodu do wakacji profesjonalistom.

Na pierwszy ogień powinny iść płyny. Podstawą jest sprawdzenie poziomu oleju. Zaleca się, by przed dłuższymi podróżami jego poziom znajdował się bliżej napisu „maximum”. Nie można jednak zapomnieć, że sprawdzanie tego płynu należy wykonać przy zimnym silniku i po umieszczeniu samochodu na równym podłożu.

W następnych krokach skontrolować należy pozostałe płyny eksploatacyjne: chłodniczy, do spryskiwaczy, hamulcowy i wspomagania kierownicy. Na większości z nich znajdują się oznaczenia minimum i maximum, więc właściwa diagnoza nie powinna być trudna.

 

Zadbaj o opony

Kolejny punkt na liście to ciśnienie w oponach. Operację można wykonać na niemal każdej stacji benzynowej. Ważne, by pamiętać, że kół w samochodzie nie jest cztery, a pięć – włącznie z kołem zapasowym. Ciśnienie należy sprawdzić w komplecie opon. Wartości, do których należy dopompować, znaleźć można na specjalnie oznaczonych naklejkach lub w instrukcji samochodu. Podczas dłuższych podróży ogumienie wymaga nieco większego ciśnienia niż to używane na co dzień.

 

Zabierz zapasowe żarówki

Po sprawdzeniu technicznych punktów dobrze jest nieco się rozejrzeć i sprawdzić kilka elementów, o których na co dzień można zapomnieć. Odszukać trzeba gaśnicę, apteczkę i skontrolować jej zawartość. Przyda się także rzut oka na wycieraczki i żarówki. Nawet gdy wszystkie punkty świetlne działają, warto spakować na podróż komplet żarówek na wymianę – w niektórych krajach taki zestaw jest nawet wymagany. Na koniec skontrolować można element, który ważny jest dla komfortu podróżnych, czyli działanie klimatyzacji. Kierunkiem większości wakacyjnych podróży są ciepłe kraje, a jeżdżenie przy wysokich temperaturach może odbić się na bezpieczeństwie.

Nie wszystko jednak da się wyłapać samodzielnie, dlatego wizyta u mechanika może okazać się przydatna. Gdy wszystko jest gotowe, a auto jest przygotowane do podróży, wystarczy zapakować podróżników, zabrać dobry humor i cieszyć się widokami oraz spokojną jazdą.