Jaki akumulator wybrać na krótkie trasy?

Większość kierowców pokonuje najczęściej krótkie dystanse samochodem.
Ikona zegarka 3 min czytania

WIELU KIEROWCÓW NAJCZĘŚCIEJ POKONUJE SAMOCHODEM KRÓTKIE DYSTANSE. POWODUJE TO PEWIEN PROBLEM A MIANOWICIE NIEPROPORCJONALNIE DUŻE OBCIĄŻENIE AKUMULATORA ZE WZGLĘDU NA ROZRUCH SILNIKA I KONIECZNOŚĆ ZASILANIA ODBIORNIKÓW ELEKTRYCZNYCH.

Na krótkich trasach alternator ma bardzo mało czasu na pełne doładowanie akumulatora. sytuacja staje się krytyczna, gdy akumulator zaczyna wykazywać oznaki zużycia ze względu na intensywną eksploatację lub niewystarczające ładowanie.

Starsze akumulatory rozruchowe nie są w stanie podołać długotrwałej eksploatacji na krótkich trasach.

  • Istotnym czynnikiem jest wiek akumulatora. Pojemność akumulatora z czasem spada, a jego opór wewnętrzny rośnie. To z kolei skutkuje zmniejszeniem zdolności przyjmowania ładunku. Przy dużej liczbie krótkich podróży zaczynamy mieć do czynienia z ujemnym bilansem energetycznym to znaczy: akumulator zużywa więcej energii niż otrzymuje od alternatora. Problem ten występuje zwłaszcza w miesiącach zimowych, gdy rozruch silnika wymaga większej mocy, a wiele odbiorników elektrycznych, takich jak światła, ogrzewanie tylnej szyby, podgrzewanie siedzeń pracuje podczas jazdy. W efekcie tradycyjny akumulator nie jest w stanie dostarczać odpowiedniej mocy przy rozruchu i zawodzi kierowcę.

Podstawą jest dodatni bilans energetyczny

  • Nawet jeśli pojazd jest użytkowany na krótkich trasach, dodatni bilans energetyczny może zapewnić odpowiednio wysoki stan naładowania akumulatora.
  • Właśnie dlatego w razie wątpliwości kierowcy, którzy jeżdżą na krótkich trasach, powinni raczej wybrać akumulator o zbyt dużej niż zbyt małej mocy. Mocniejszy akumulator nie wpływa na sam proces ładowania, jednak zapewnia większą rezerwę do czasu pełnego doładowania w trakcie dłuższej podróży.
  • Podczas jazdy akumulator powinien zostać uzupełniony przynajmniej o energię zużytą do uruchomienia silnika. Na krótkich dystansach można to osiągnąć, rezygnując z korzystania z podzespołów zużywających dużo energii. Wówczas alternator może przekazać więcej energii do akumulatora w krótkim czasie jazdy, rekompensując wcześniejszą utratę ładunku.
  • Nawet jeśli pojazd nie jest użytkowany przez dłuższy czas, na przykład podczas urlopu, niektóre urządzenia powodują jego stopniowe rozładowanie.

Akumulator AGM daje poczucie bezpieczeństwa kierowcom korzystającym z pojazdu na krótkich trasach.

  • Na krótkich trasach zdecydowaną zaletą akumulatora AGM jest niski opór wewnętrzny utrzymujący się przez cały okres eksploatacji. W przypadku tego rodzaju akumulatora elektrolit jest uwięziony w macie wykonanej z włókna szklanego, co zapobiega jego rozwarstwieniu i uszkodzeniu masy czynnej. Wynikająca z tego wysoka zdolność przyjmowania ładunku jest istotnym czynnikiem dla zachowania dodatniego bilansu energetycznego i dłuższej żywotności akumulatora.
  • Akumulator AGM może również pracować w stanie niepełnego naładowania bez negatywnego wpływu na jego żywotność. Duże rezerwy akumulatora AGM zapewniają jego niezawodność i mobilność podczas krótkich podróży.