Jazda po śniegu – porady dotyczące jazdy zimą

Szybkie fakty: Jak prowadzić samochód podczas opadów śniegu
Ikona zegarka 6 min czytania

Szybkie fakty: Jak prowadzić samochód podczas opadów śniegu

  • Jedź samochodem powoli, wszystkie manewry, takie jak hamowanie, skręcanie, przyspieszanie i zmiana biegów wykonując możliwie płynnie.
  • Przyspieszaj delikatnie na niskich obrotach, a zmiany biegów na wyższy wykonuj przy niższych obrotach.
  • Zachowuj większą odległość od poprzedzającego samochodu.
  • Nie wpadaj w panikę, gdy samochód zaczyna wpadać w poślizg. Wykonuj delikatny ruch, starając się wyprowadzić auto z poślizgu. Trzymaj ręce na kierownicy i unikaj gwałtownego naciskania na pedał hamulca.
  • Jedź z włączonymi światłami. Włącz światła przeciwmgielne, gdy widoczność spadnie poniżej 100 metrów. A jednocześnie pamiętaj o ich wyłączeniu w razie poprawy widoczności.

Zimowe warunki na drodze mogą okazać się sporym wyzwaniem dla zmotoryzowanych. Ujemne temperatury, słaba widoczność i śliska nawierzchnia to czynniki wywołujące znaczne ryzyko utraty panowania nad pojazdem i wypadku.

Właśnie dlatego, gdy zapanuje zimowa aura, warto pamiętać o odpowiednich środkach ostrożności dotyczących kierowcy i pojazdu. W uniknięciu trudnych sytuacji pomoże także zmiana podejścia do stylu jazdy. Poniżej przedstawiamy kilka porad przydatnych podczas jazdy po śniegu.

Po pierwsze: opony. Regularnie sprawdzaj zużycie bieżnika i w razie potrzeby wymień opony. W większości krajów prawo wymaga, aby bieżnik na oponach miał głębokość 1,6 mm. Specjaliści do spraw bezpieczeństwa w firmie Continental zalecają jednak głębokość co najmniej 3 mm na deszczową pogodę oraz 4 mm w przypadku opon zimowych. Sprawdzenie ciśnienia w oponach również przyczyni się do poprawy warunków prowadzenia samochodu i oszczędności paliwa.

  • Warto także rozważyć założenie w pojeździe opon zimowych lub całorocznych. Mają one specjalną rzeźbę bieżnika, zapewniającą lepsze własności trakcyjne na śniegu i lodzie, oraz są wykonane z mieszanki gumowej, która pozostaje elastyczna w niskiej temperaturze na mokrej nawierzchni. Warto wyposażyć się w opony oznaczone z boku symbolem płatka śniegu i trzech szczytów.

Przed wyruszeniem w drogę

Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź trasę i zaplanuj, ile czasu zajmie dotarcie do celu. Zapoznaj się z lokalnymi komunikatami meteorologicznymi i informacjami dla kierowców, aby przewidzieć ewentualne utrudnienia na drodze. Planując trasę, wybieraj główne drogi, ponieważ bardziej prawdopodobne jest, że zostaną odśnieżone i posypane piaskiem.

Czarne auto w śnieżnej scenerii, na tle industrialnego budynku
  • Przed rozpoczęciem jazdy usuń cały śnieg z szyb, lusterek, świateł i dachu. Poruszanie się zaśnieżonym samochodem jest niebezpieczne i może stanowić naruszenie prawa. Spadające z pojazdu tumany śniegu mogą na przykład ograniczać widoczność innym kierowcom.
  • Napełnij zbiornik płynu do spryskiwaczy płynem o dużym stężeniu środka zapobiegającego zamarzaniu, tak aby nie zamarzał on na szybie. Także wewnętrzna część przedniej szyby musi zostać osuszona. Kierowanie samochodem bez pełnej widoczności przez wszystkie okna jest niezgodne z prawem.
  • Warto mieć pełny bak paliwa, więc przed wyruszeniem na trasę nieodzowna będzie wizyta na najbliższej stacji benzynowej.

W samochodzie powinny znaleźć się dobre okulary przeciwsłoneczne, które okażą się pomocne, gdy niskie zimowe słońce będzie odbijać się od śniegu. Pamiętaj także o pełnym naładowaniu telefonu komórkowego i zapisaniu w nim numeru pomocy drogowej, dzięki czemu w razie potrzeby możesz od razu zadzwonić po pomoc.

  • Aby przygotować się na ewentualną awarię i postój na poboczu, włóż do bagażnika zapas jedzenia i napojów, latarkę i dodatkową odzież. Przyda się także kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy i apteczka pierwszej pomocy.
  • Gdy możesz już usiąść za kółkiem, pamiętaj, aby założyć suche i wygodne obuwie. Unikaj wnoszenia śniegu do wnętrza samochodu — gdy stopnieje, utworzą się kałuże, a pedały staną się śliskie.
Opona zimowa z lodem między szczelinami ogumienia

Jak jeździć po zaśnieżonej i oblodzonej drodze

Złota zasada brzmi: wszystkie elementy sterowania w pojeździe — pedał hamulca i gazu, kierownica i dźwignia zmiany biegów — muszą być obsługiwane powoli i płynnie.

  • Przyspieszać należy ostrożnie i na niskich obrotach silnika oraz jak najszybciej zmieniać bieg na wyższy. Utrzymuj niską prędkość, uważaj na możliwe zagrożenia i zapewnij sobie dość czasu na hamowanie i manewrowanie. Aby zmniejszyć ryzyko utraty przyczepności kół, używaj drugiego biegu zamiast pierwszego.
  • Utrzymuj większy odstęp od pojazdu przed Tobą, aby zyskać miejsce na dłuższą drogę hamowania. Ma to znaczenie szczególnie w czasie deszczu oraz przy oblodzonej i zaśnieżonej nawierzchni. Zachowuj nawet dziesięciokrotnie większy odstęp niż zwykle zalecany.

Przed wjazdem na wzniesienie zapewnij sobie dużo miejsca przed samochodem, tak aby mógł on utrzymywać stałą prędkość bez konieczności zmiany biegów lub przyspieszania.

  • Przy zjazdach używaj niskiego biegu i nie używaj hamulca, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Także i w tym przypadku pamiętaj, aby zostawić duży odstęp od poprzedzającego Cię pojazdu.
  • Aby zmniejszyć prędkość samochodu, redukuj biegi i hamuj silnikiem. Jeśli jednak musisz użyć hamulców, rób to delikatnie.
  • Zbliżając się do zakrętu, najpierw zacznij hamować, a dopiero potem obracaj kierownicą. Jeśli samochód straci przyczepność, spróbuj nie panikować. Najlepszym wyjściem jest zwolnienie pedału gazu i utrzymywanie kół skierowanych w kierunku, w którym chcesz jechać.

Jeżeli samochód wpadnie w poślizg, nie panikuj. Ustaw koła w kierunku poślizgu. Na przykład jeśli tył samochodu przesuwa się w lewo, skieruj koła w lewo. W żadnym wypadku nie wolno puścić kierownicy ani gwałtownie nacisnąć pedału gazu.

W czasie dużych opadów śniegu pamiętaj o włączeniu reflektorów. Nie polegaj wyłącznie na światłach dziennych. Jeśli widoczność spadnie poniżej 100 m, zapal światła przeciwmgłowe. Nie zapomnij jednak ich zgasić, gdy widoczność się poprawi.

Jeśli droga nie jest posypana piaskiem, unikaj jazdy po śladach innych pojazdów — ubity śnieg jest bardziej śliski niż świeży śnieg.

Przednia część auta marki Mercedes schowana pod puszystą warstwą śniegu