Kiedy założyć zimówki?

Nie daj zaskoczyć się zimie!
Ikona zegarka 3 min czytania
Zima zaskoczyła kierowców – ta mantra pojawia się niemal co rok, gdy spada pierwszy śnieg, a w warsztatach wulkanizacyjnych pojawia się kolejka samochodów. Podpowiadamy, kiedy najlepiej wymienić opony na zimowe i uniknąć niepotrzebnych stresów.

Polska jest jednym z trzynastu krajów w Europie, w których niewymagana jest sezonowa wymiana opon. Kierowca decyduje więc sam, kiedy dokonać zmiany. Na szczęście większość z nich decyduje się robić to regularnie. Co jakiś czas w mediach pojawia się dyskusja na temat wprowadzenia odpowiedniego przepisu, jednak jak do tej pory nie zdecydowano się go wprowadzić. Jednym z argumentów przeciw jest fakt, że trudno jednoznacznie przewidzieć, kiedy taka zmiana mogłaby nastąpić. Zima może bowiem zaskoczyć zarówno w październiku, jak i w maju.

Magiczna granica

Nie warto więc trzymać się jednej daty, a lepiej obserwować warunki atmosferyczne wokół. Eksperci proponują, by decyzja o zmianie następowała w momencie, gdy temperatura w ciągu dnia spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. W tym okresie dynamika reakcji gumy może znacznie się zmienić i nie trzeba wcale czekać na pierwszy mróz czy śnieg. Analogicznie odwrotna zmiana, tzn. z opon zimowych na letnie, powinna nastąpić w momencie, gdy temperatura w dzień wzrośnie powyżej 7 stopni Celsjusza. Wybór tej temperatury nie jest przypadkowy, poniżej 7 stopni mieszanka gumowa opon letnich twardnieje, co powoduje utratę właściwości jezdnych.

Nie zakładać byle czego!

Przed montażem opon zimowych warto zwrócić uwagę na ich stan. Pomóc we właściwej ocenie mogą fachowcy z najbliższego warsztatu Q Service Castrol. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na datę produkcji opon, zwykle przydatność ogumienia kończy się po upływie 10 lat, pod warunkiem oczywiście, że korzysta się z nich w idealnych warunkach. Jeśli sprawdzenie daty nie jest możliwe, warto poprosić specjalistów o sprawdzenie śladów starzenia się ogumienia. Niewielkie pęknięcia czy rysy świadczą np. o utracie elastyczności. Popękana opona musi zostać bezwzględnie wymieniona.

Gwarantowana jakość

Wybór miejsca na wymianę opon jest również ważny. Warto, by ogumieniem zajęli się specjaliści, którzy szybko ocenią stan opon i ewentualnie zalecą ich wymianę. W swojej bogatej ofercie wymianę opon mają również stacje Q Service Castrol. Wizyta we właściwym momencie pozwoli uniknąć stresów i wyeliminuje ewentualne problemy, często związane z nieautoryzowanymi punktami wulkanizacji. Dodatkowo usługa wymiany opon w warsztacie sieciowym wiąże się z gwarancją, że w razie jakichkolwiek problemów otrzymamy pełne wsparcie specjalistów.

Planowanie z wyprzedzeniem

Trzeba jednak unikać działania na ostatnią chwilę. Nie warto czekać na pierwszy śnieg czy mróz, ponieważ jazda w takich warunkach nawet do najbliższego serwisu wiąże się ze stresem oraz prawdopodobieństwem kolizji. Dostępne obecnie prognozy pogody przewidują temperatury nawet 25 dni do przodu, pomogą wybrać odpowiedni moment na wymianę. Wówczas wystarczy jeden telefon do Q Service Castrol i szybka wymiana w jednym z punktów, by poruszać się w chłodnie dni bezpiecznie.

Przytoczone we wstępie powiedzenie warto zostawić mniej przewidującym kierowcom. Zima może zaskoczyć, ale doświadczeni kierowcy dobrze wyczują moment na wizytę w warsztacie.