Nowa seria wyścigów Extreme E

Potężna moc i maksymalny moment obrotowy dostępny na nawet najlżejsze naciśnięcie gazu, nieutwardzona nawierzchnia oraz wysokie skoki i twarde lądowania – to dla opon ekstremalne wyzwanie. Oznaczają one szybsze zużycie ogumienia, a także ograniczone osiągi pojazdu. A właśnie z takimi warunkami mierzyć się będą opony stworzone przez Continental na potrzeby nowej serii wyścigów Extreme E.
Ikona zegarka 3 min czytania

Nowa seria wyścigów Extreme!

Jako wyłączny dostawca opon oraz partner założycielski serii Continental musiał opracować zupełnie nowe rozwiązanie, które nadawałoby się zarówno do zmagań w amazońskich lasach deszczowych, jak i na lodowcach Patagonii i Grenlandii.

Oznaczało to optymalizację bieżnika pod kątem jak najwyższej wydajności na każdym terenie i w każdych warunkach klimatycznych oraz konieczność stworzenia specjalnej mieszanki.

Efektem prac firmy Continental jest opona CrossContact Extreme E, mająca 37 cali średnicy, 12,5 cala szerokości i przeznaczona do felg o średnicy 17 cali. Bark opony to nowatorska konstrukcja, a jej korpus został dodatkowo wzmocniony, by wytrzymać ekstremalne obciążenia – np. przy wspomnianym już wcześniej twardym lądowaniu po skokach. Co równie istotne, opony te zostały wyprodukowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Przyspieszenie supersamochodu… w wyczynowym e-SUV-ie

W mistrzostwach Extreme E wezmą udział specjalnie zaprojektowane pojazdy ODYSSEY 21.

Skonstruowała je firma Spark Racing Technology – ta sama, która stworzyła wszystkie bolidy startujące w Formule E. Dwa elektryczne motory o łącznej mocy 550 KM zapewniają osiągi godne samochodów sportowych i niezwykłe właściwości terenowe. ODYSSEY 21 może pokonywać podjazdy o nachyleniu nawet 55 stopni. W skali procentowej używanej na naszych drogach to oznacza nachylenie 143 proc.! Imponująca moc połączona jest z niską masą. ODYSSEY 21 waży zaledwie 1650 kg – dla porównania: typowy samochód startujący w Rajdzie Dakar waży 2000 kg. Warto dodać, że wymiary pojazdu są typowe dla klasycznych SUV-ów, jakie znamy z naszych dróg: 4,4 m długości, 2,3 m szerokości, 1,86 m wysokości i rozstaw osi wynoszący 3 m. 

Aby pokonywać tak ekstremalne podjazdy i przyspieszać w 4,5 s do „setki”, ODYSSEY 21 musi być wyposażony w opony, które niezawodnie przeniosą całą moc na drogę i zapewnią przyczepność w każdych warunkach. To wszystko zapewniają opracowane przez Continental opony CrossContact Extreme. 

Opony na bezdroża, opony na drogi

W codziennym użytkowaniu nie ma na szczęście warunków, które wymagałyby zastosowania takich opon – zostały one zaprojektowane do wyczynowego sportu.

Continental swoim najbardziej wymagającym klientom oferuje produkowany seryjnie odpowiednik – opony Continental CrossContact Ultra High Performance (UHP), przeznaczone przede wszystkim do samochodów klasy SUV. To właśnie te opony stanowiły punkt odniesienia przy projektowaniu ogumienia dla serii Extreme E. 

Opony serii CrossContact UHP zapewniają doskonałe hamowanie na suchej i mokrej nawierzchni oraz wyjątkowe prowadzenie nawet przy maksymalnym obciążeniu i przy bardzo dużych prędkościach. Są zatwierdzone do prędkości aż 300 km/h. CrossContact UHP dostępne są dla felg o średnicy do 23 cali oraz do szerokości maksymalnie 315 mm. 

Warto również przy okazji wspomnieć, że 2021 r. jest nie tylko pierwszym sezonem zmagań w ramach serii Extreme E, ale także 150. rocznicą działalności firmy Continental. To właśnie 150 lat doświadczenia pozwoliło na stworzenie opon, które są w stanie sprostać nawet najbardziej ekstremalnym wymaganiom nowej kategorii wyścigów.