Przydatny bagaż

Co warto wozić w samochodzie?
Ikona zegarka 3 min czytania

Kwestia tego, co powinno znaleźć się w samochodzie nie jest wcale tak prosta. Z jednej strony są akcesoria, które po prostu trzeba mieć przy sobie, z drugiej są gadżety bez których ciężko dziś przetrwać nawet krótkie dystanse.

Do pierwszej kategorii należą przedmioty, które są wymagane przez przepisy drogowe. Należą do nich gaśnica i trójkąt. Za ich brak można dostać mandat, a w przypadku jakiejkolwiek przygody są one po prostu niezbędne. Istnieje jednak szereg gadżetów, których posiadanie podnosi komfort i bezpieczeństwo podróży. Oto 10 najważniejszych przedmiotów, które warto mieć w samochodzie.

1. Ładowarka do telefonu

Nieodzowny dziś przedmiot, który pozwoli utrzymać kontakt nawet podczas długich podróży. Czasem wystarczy dodatkowy przewód, który może wpiąć bezpośrednio w wejście USB. W przypadku starszych samochodów dostępne są również ładowarki, które można podpiąć pod gniazdko zapalniczki.

2. Uchwyt do telefonu

Kolejny gadżet związany z smartfonem. Mocowany najczęściej do szyby uchwyt pozwala w błyskawiczny sposób śledzić nawigacje, czy podczas postoju w korku sprawdzić powiadomienia. Warto jednak pamiętać, że w niektórych krajach (np. na Słowacji) przepisy zabraniają umieszczania czegokolwiek na przedniej szybie.

3. Wideorejestrator

Odrobinę większy wydatek, ale równie przydatny. Urządzenia rejestrujące przestrzeń przed samochodem, co w sytuacji stłuczki może okazać się decydującym dowodem działającym na korzyść prowadzącego. Zarejestrowany materiał może mieć również charakter edukacyjny, uchwycone kamerą klip można zaprezentować w sieci pokazując niebezpieczne sytuacje na drodze.

4. Alkomat

Ten gadżet powinien być używany najlepiej chwilę przed rozpoczęciem jazdy. Wielu kierowców po zakrapianej imprezie ma wrażenie, że jest już w stanie usiąść za kółko, alkomat może szybko i skutecznie zweryfikować te plany.

5. Multitool

Niewielkich rozmiarów narzędzie pozwoli uporać się z drobnymi naprawami. Multitool to nic innego niż nieco bardziej rozbudowany scyzoryk. Poza funkcjami nożyka, znajdziemy w nim kombinerki i kilka dodatkowych ostrzy.

6. Latarka

Podobnie jak multitool nie zabiera dużo miejsca w aucie, a podczas nocnych podróży może okazać się niezbędna do sprawdzenia otoczenia lub znalezienia jakiegoś przedmiotu w aucie.

7. Kanister

W dobie wszechobecnych stacji benzynowych kanister stał się nieco zapomniany. Jednak nadal na mapach są miejscach, w których trzeba przejechać dobrych kilkadziesiąt kilometrów, by uzupełnić paliwo. Niewielki kanister pozwoli uniknąć wpadki i ewentualnego nieplanowanego dłuższego postoju.

8. Pompka nożna

Istnieją już środki naprawiające oponę bez potrzeby natychmiastowej wymiany. Jednak czasem problem polega na niewielkim niedoborze powietrza, który można uzupełnić kilkoma ruchami nogi. Poza tym pompka może okazać się niezbędna podczas biwaku czy wypadku nad wodę – nadaje się też do pompowania materacy czy piłek plażowych.

9. Organizer bagażowy

Czasem zdarza się, że przedmioty w bagażniku latają z jednego kąta w drugi przy każdym zakręcie. Organizer lub siatka do mocowania bagażu pozwala uniknąć tych niekomfortowych przygód.

10. Zestaw chusteczek nawilżanych

Wylany napój, zapomniany kurz lub po prostu lepkie ręce są to elementy, które mogą znacznie obniżyć komfort prowadzenia. Taki problem mogą rozwiązać najprostsze wilgotne chusteczki, które szybko usuną zabrudzenia. Ich koszt to zaledwie kilka złotych.