Rola akumulatorów kwasowo-ołowiowych w pojazdach z napędem elektrycznym

Co może się stać, gdy akumulator litowo-jonowy w nowoczesnym pojeździe z napędem elektrycznym lub hybrydowym przestanie działać?
Ikona zegarka 3 min czytania

Co może się stać, gdy akumulator litowo-jonowy w nowoczesnym pojeździe z napędem elektrycznym lub hybrydowym przestanie działać?

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć pod maską! Obok wysokonapięciowego litowo-jonowego akumulatora znajduje się 12-voltowy akumulator kwasowo-ołowiowy, działający jako dodatkowe źródło zasilania. Zapewnia on nieprzerwane działanie najbardziej istotnych dla bezpieczeństwa systemów w przypadku awarii pierwszego akumulatora. Zasila również systemy (takie jak np. zamek centralny), które pobierają energię w sposób ciągły.

Współcześni kierowcy samochodów wiedzą, że coraz więcej funkcji zapewniających komfort i bezpieczeństwo np. asystent pasa ruchu czy „Front Assist” jest obsługiwanych przez inteligentne systemy pokładowe. To samo dotyczy większości funkcji monitorowania samochodu, które również są obsługiwane przez automatyczne systemy. W rezultacie zwiększa się zapotrzebowanie na niezawodne, wysoko wydajne źródło zasilania. Akumulatory AGM i EFB firmy VARTA są idealnym rozwiązaniem dla wsparcia 12-voltowych systemów elektrycznych w pojazdach z napędem elektrycznym i hybrydowym.

Technologia używana od dawna i sprawdzająca się od lat w pojazdach

Akumulatory litowo-jonowe uważane są za następcę technologii kwasowo-ołowiowej w układach napędowych pojazdów elektrycznych lub hybrydowych.

Niestety, ze względu na specyfikę swojej pracy wymagają ciągłego monitorowania, ochrony przed przeładowaniem, a także głębokim rozładowaniem. Ponadto, muszą one utrzymywać napięcie w bezpiecznych granicach, dlatego zastosowano przy nich specjalne obwody zabezpieczające. Proces monitorowania pozwala na wykrycie i uniknięcie krytycznych usterek.

W przypadku, gdy akumulator wysokiego napięcia zawiedzie lub zostanie rozłączony z układu, akumulatory kwasowo-ołowiowe przejmują funkcję blokującą i odblokowującą zamki samochodu. Służą również jako dodatkowe źródło zasilania do buforowania układu elektrycznego. Dają one pewność, że ważne funkcje bezpieczeństwa, takie jak ABS i ESP, cały czas będą pracować. Konstrukcja i działanie akumulatorów AGM i EFB, a także fakt, że nie ma w nich „elektroniki”, sprawiają, że są niezawodnym i solidnym źródłem zasilania.

Gama akumulatorów 12-woltowych firmy VARTA solidnie wspiera działanie pojazdów elektrycznych. Dysponują one wystarczającą rezerwą mocy i niezawodnie zasilają odbiorniki montowane w pojazdach w przyszłości. Akumulatory firmy VARTA dostarczają energię do systemów najbardziej istotnych dla bezpieczeństwa, zapewniających komfort i oszczędność paliwa.