Skutki montażu nieodpowiedniego akumulatora

Istnieje wiele powodów na które warto zwrócić uwagę przy wymianie akumulatora.
Ikona zegarka 3 min czytania

TRADYCYJNY AKUMULATOR ROZRUCHOWY W SAMOCHODZIE Z SYSTEMEM START-STOP? MONTAŻ ZWYKŁEGO AKUMULATORA ROZRUCHOWEGO W SAMOCHODZIE Z SYSTEMEM START-STOP ZWIĘKSZA RYZYKO PRZEDWCZESNEJ AWARII.

SYSTEM START-STOP

 

  • Start-stop to zaawansowana technologia, która ma bez wątpienia wiele zalet ale jednocześnie stanowi większe obciążenie dla akumulatora. Funkcja start-stop może wyłączać silnik po każdym zatrzymaniu pojazdu i ponownie uruchamiać go po naciśnięciu pedału gazu lub zwolnieniu pedału hamulca.

 

  • Przy aktywnej funkcji start-stop, na przykład gdy samochód stoi na czerwonym świetle, spora liczba odbiorników elektrycznych nadal wymaga zasilania. Radio gra, smartfon się ładuje a klimatyzacja zapewnia przyjemny chłód. Ponadto, gdy tylko światło zmieni się na zielone, akumulator musi umożliwić ponowne uruchomienie silnika. Aby spełnić te wymagania, opracowano specjalne akumulatory przeznaczone specjalnie do samochodów z systemem start-stop. Montaż nieodpowiedniego akumulatora może mieć przykre konsekwencje.

SKUTKI MONTAŻU KONWENCJONALNEGO AKUMULATORA KWASOWEGO

 

  • Konwencjonalny akumulator rozruchowy nie spełnia wymagań samochodu z systemem start-stop. Dotyczy to zarówno samochodów z podstawowymi systemami start-stop wyposażonymi w akumulatory EFB, jak i samochodów z zaawansowanymi systemami tego typu. Modele z systemem rekuperacji magazynują w akumulatorze AGM energię wygenerowaną w procesie hamowania.

OTO MOŻLIWE SKUTKI ZASTOSOWANIA TRADYCYJNEGO AKUMULATORA ROZRUCHOWEGO W SAMOCHODZIE Z SYSTEMEM START-STOP

UTRATA GWARANCJI

  • Montaż nieodpowiedniego akumulatora rozruchowego skutkuje utratą gwarancji. Za wszelkie szkody i utratę funkcjonalności na skutek montażu nieodpowiedniego akumulatora odpowiada kierowca lub serwis.

POGORSZENIE KOMFORTU JAZDY

  • W idealnych warunkach system zarządzania akumulatorem (BMS) wykrywa montaż nieodpowiedniego akumulatora i dostosowuje działanie systemu start-stop do mniejszej jego mocy, tak aby zapewnić możliwość uruchomienia silnika. Gdy silnik zostanie wyłączony przez funkcję start-stop wszystkie elementy zwiększające komfort jazdy np. podgrzewane siedzenia, nie są dostępne.

 

  • Jeśli system zarządzania akumulatorem nie wykryje montażu nieodpowiedniego akumulatora i nie dostosuje ustawień, może to skutkować znaczącym skróceniem żywotności akumulatora i doprowadzić do szybkiej awarii.

OGRANICZONA FUNKCJONALNOŚĆ SYSTEMU START-STOP

  • Nieodpowiedni akumulator dostarcza zbyt małą ilość energii elektrycznej, co prowadzi do jego szybkiego zużycia oraz sprawia, że system start-stop wyłącza silnik rzadko lub nawet wcale. To z kolei prowadzi do większego zużycia paliwa i zwiększenia emisji dwutlenku węgla.

RYZYKO WYBUCHU AKUMULATORA

  • Ze względu na brak zgodności z systemem zarządzania akumulatorem (BMS) oraz systemem start-stop, akumulator jest chronicznie niedoładowany. Ten stan rzeczy znacząco przyspiesza korozję oraz zasiarczenie akumulatora, co w najgorszym wypadku może prowadzić nawet do jego wybuchu.

WYCIEK KWASU Z AKUMULATORA

  • Montaż nieodpowiedniego akumulatora w samochodzie wyposażonym w system start-stop prowadzi do szybszego jego zużycia. W wyniku nadmiernego obciążenia i procesów elektrochemicznych zachodzących w akumulatorze, w ekstremalnych przypadkach może dojść do wycieku kwasu z akumulatora. Nagły wyciek kwasu stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

WIĘC JAKI AKUMULATOR WYBRAĆ?

  • Po europejskich drogach jeździ około 30 000 różnych modeli samochodów. W związku z tym bez pomocy dedykowanych materiałów niemożliwe jest prawidłowe dopasowanie akumulatora do każdego z nich. Dlatego VARTA stworzyła VARTA Partner Portal, który pomaga serwisom i warsztatom dobrać akumulator do konkretnego modelu pojazdu i prowadzi krok po kroku przez proces wymiany. Dla klientów końcowych wyszukiwarka akumulatorów stanowi nieocenioną pomoc w znalezieniu właściwego akumulatora.

Należy jednak pamiętać, że w samochodach w których zamontowany jest akumulator AGM należy stosować wyłącznie akumulatory AGM! Tylko w ten sposób można zapewnić prawidłowe funkcjonowanie pojazdu po wymianie akumulatora.