Telematyka – technologia, która wspiera kierowców

Aktualnie rynek automotive nasycony jest różnego rodzaju nowinkami technologicznymi, których celem jest przede wszystkim zwiększenie poziomu bezpieczeństwa jazdy, ułatwienie kierowcom codziennej eksploatacji auta oraz zdjęcie z ich barków zmartwień związanych z regularnym serwisowaniem pojazdów. Wszystko po to, aby kierowca czuł się komfortowo i mógł cieszyć się czystą przyjemnością z jazdy.
Ikona zegarka 6 min czytania

Tu wkracza telematyka, jako jeden z obszarów technologicznych obecnie mocno rozwijanych i wykorzystywanych, szczególnie w branży transportowej.  

Czym właściwie jest rozwiązanie telematyczne? 

Telematyka to nic innego jak rozwiązanie telekomunikacyjne, informatyczne i informacyjne wykorzystujące sieć telefonii komórkowej GSM, lokalizację GPS oraz układ diagnostyki samochodowej OBD. W zamian oferuje szereg udogodnień wpływających na zwiększenie bezpieczeństwa, a także na oszczędność czasu i pieniędzy. 

Z pewnością jako kierowca nie raz korzystałeś z możliwości tej technologii nie zdając sobie sprawy, że to właśnie telematyka. 

Takim przykładem jest nawigacja samochodowa, z której wiele osób korzysta na co dzień. „Telematyczny” profil nawigacji to znacznie więcej niż tylko standardowe doprowadzenie do celu podróży. Przede wszystkim zapewnia podgląd informacji “na żywo” o korkach czy innych utrudnieniach w ruchu, co zdecydowanie zwiększa jej funkcjonalność.  

Niektóre urządzenia pozwalają na przykład na oznaczanie miejsca wypadku (albo ustawionego, przenośnego, policyjnego fotoradaru) i dane te są błyskawicznie przesłane do innych kierowców. Kto chce stać w korku albo zapłacić mandat? Nikt!  

Telematyka – jak to wszystko działa?

Podobnie jest ze smartfonem, który dziś ma niemal każdy. Telematyka wykorzystuje: 

 • Wybraną sieć telefonii komórkowej GSM do łączenia się z infoliniami, a także do przesyłania i odbierania pakietów danych przez mobilny internet; 
 • Lokalizację GPS, uzyskiwaną dzięki sygnałowi z satelitów; 
 • Samochodową diagnostykę OBD2, która, dzięki magistralom przesyłu danych CAN, pobiera dane z poszczególnych komputerów i czujników (np. czujnika poziomu oleju silnikowego, czujników ciśnienia w oponach, błędów, zapisanych w pamięci poszczególnych komputerów, czujników położenia elektrycznie sterowanych szyb);  
 • Własny sterownik i oprogramowanie, a także awaryjne zasilanie.  

InterCars GO wspiera kierowców  

Nowoczesne systemy telematyczne są już obowiązkowym elementem wyposażenia nowych samochodów. Ich funkcjonalność zależna jest od producenta auta, od wybranego modelu czy rodzaju akcesoriów, na które się zdecydujemy kupując samochód. 

Co ważne, z systemu telematycznego mogą również skorzystać posiadacze aut używanych i pogwarancyjnych, wyprodukowanych po 2004 roku (usługa nie jest dostępna dla aut elektrycznych, hybrydowych oraz z instalacją LPG / CNG). W dodatku, nie trzeba nic przerabiać w instalacji auta, aby aktywować usługę InterCars GO! oferowaną przez niekwestionowanego lidera polskiego rynku sprzedaży części do samochodów.    

Jak działa usługa InterCars GO? 

InterCars GO! to kompleksowa usługa, łącząca ofertę zdalnej diagnostyki i monitoringu stanu auta, bazująca na technologii OBD2. Całość działania opiera się na zamontowanym w aucie urządzeniu diagnostycznym oraz zainstalowanej aplikacji mobilnej na telefonie kierowcy. Połączenie pomiędzy urządzeniem a aplikacją umożliwia odczyt, przesyłanie oraz gromadzenie danych, dzięki którym możemy analizować bieżącą pracę auta i reagować na pojawiające się usterki, zanim spowodują poważną i kosztowną w naprawie awarie. Dodatkowo usługa zapewnia dostęp do specjalnych ofert motoryzacyjnych (zniżek na usługi oraz części). Wszystko po to, aby zapewnić kierowcy bezpieczeństwo w drodze i zwiększyć komfort w codziennej eksploatacji auta.   

Kluczowe elementy usługi to

 • Aplikacja mobilna stworzona przez Inter Cars. 
 • Urządzenie diagnostyczne (OBD2) od światowego lidera w zakresie diagnostyki – firmy TEXA. 
 • Weryfikacja stanu auta w warsztacie wykonana bezpłatnie. To 14 punktów kontrolnych, na bazie których zostanie opracowany indywidualny i szczegółowy plan serwisowy dla auta. 
 • Ubezpieczenie Assistance na rok – aktywne w ramach trwania usługi, to przede wszystkim realna pomoc na drodze, w tym również auto zastępcze. 
 • Dedykowany opiekun auta – zespół ekspertów motoryzacyjnych Contact Center Inter Cars. 

Zgromadzone dane prezentowane są w prostej i czytelnej formie w aplikacji mobilnej, zainstalowanej w telefonie kierowcy. Aktualnie aplikacja jest dostępna dla wszystkich użytkowników urządzeń z systemem Android w sklepie Google Play. Pozwala ona na szybki dostęp do kluczowych informacji o aucie, takich jak: 

 • Numer VIN oraz inne przydatne podstawowe dane auta (marka, model, rok produkcji, wersja silnika itd.). 
 • Informacja o umówionych wizytach w warsztacie, zbliżających się terminach ważności ubezpieczenia OC i badania technicznego, zaleconych naprawach zaprezentowanych w formie indywidualnego planu serwisowego. 
 • Odczytanie kodów błędów, czy też zapoznanie się z danymi z poszczególnych czujników układów auta. Komputerem diagnostycznym będzie po prostu smartfon użytkownika. 
 • Podgląd parametrów pracy silnika. Dostępność informacji w podglądzie parametrów pracy auta może się różnić w zależności od modelu auta.  

Poza stałym wsparciem technicznym, związanym ze zdalny monitoringiem auta oraz zdalnym wsparciem w momencie wykrytego zagrożenia lub usterki, dostarczamy kierowcy realną wartość w postaci wiedzy, bezpieczeństwa i gwarancji pozostania mobilnym bez względu na okoliczności.  

Usługa jest dostępna dla wszystkich kierowców od listopada 2019 roku. Misją jest dostarczanie wartości nie tylko kierowcom, ale także współpracującym w ramach usługi, warsztatom. InterCars GO wspiera je w łatwym i szybkim komunikowaniu się z kierowcami oraz w unowocześnianiu i usprawnianiu codziennej pracy mechaników. 

Gdzie kupić i jak aktywować usługę InterCars GO? 

Usługa dostępna jest w kilku modelach dystrybucji, tak aby każdy mógł znaleźć opcję najwygodniejszą dla siebie. 

 • Usługa dostępna jest w wybranych warsztatach Q Service Castrol na terenie całego kraju (KLIKNIJ) – urządzenie oraz aktywacja usługi na 12 miesięcy są dostępne na miejscu w warsztacie. Po roku możliwe jest przedłużenie usługi – szczegółowy cennik oferty przedłużenia znajduje się na oficjalnej stronie www.intercarsgo.com.  
 • Kupując produkt przez Allegro lub intercars.pl montaż urządzenia możesz wykonać własnoręcznie, wystarczy podłączyć urządzenie do gniazda OBD w aucie, a następnie przy uruchomionym silniku auta sparować je z aplikacją mobilną poprzez Bluetooth. Ubezpieczenie zostanie uruchomione automatycznie po aktywacji usługi (sparowaniu urządzenia z aplikacją). W ramach zakupu otrzymasz kupon na bezpłatną weryfikację stanu auta, który zrealizujesz w jednym ze współpracujących warsztatów (KLIKNIJ). Ważność trwania usługi to 12 miesięcy, po tym czasie możliwe przedłużenie na warunkach opisanych na oficjalnej stronie www.intercarsgo.com 

InterCars GO to nowoczesna usługa będąca odpowiedzią na potrzeby kierowców aut używanych i pogwarancyjnych. To również szansa na zapewnienie takiego standardu obsługi, jaki oferują dzisiaj autoryzowane serwisy samochodowe.  

Chcesz być jako pierwszy informowany o nowościach w ofercie InterCars GO dla kierowcy? Obserwuj nas na Facebook’u

Więcej informacji na www.intercarsgo.com