Trzymaj poziom!

Większość właścicieli samochodów nie przeprowadza regularnych kontroli oleju, co zwiększa prawdopodobieństwo niższej wydajności silnika i wzrostu emisji.
Ikona zegarka 4 min czytania

Z nowego badania wynika, że zaledwie 41% właścicieli samochodów w Polsce sprawdza poziom oleju silnikowego co miesiąc*, czyli zgodnie z zaleceniem ekspertów ds. środków smarnych Castrol, którego przestrzeganie zapewnia optymalne zużycie paliwa, minimalizuje emisję dwutlenku węgla oraz wydłuża okres eksploatacji silnika.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Castrol w ramach wyzwania „TRZYMAJ POZIOM”, które podkreśla znaczenie regularnego monitorowania poziomu oleju silnikowego.

Z badania wynika, że:

  • Znaczna część kierowców jeździ po polskich drogach bez sprawdzania poziomu oleju;
  • Aż 22% ankietowanych twierdzi, że zostawia to zadanie mechanikom, dokonującym corocznych przeglądów;
  • 18% nie wie, jak często powinno się sprawdzać olej, a 12% nie wie ponadto, jak przeprowadzić kontrolę;
  • Tylko 28% właścicieli samochodów samodzielnie sprawdza poziom oleju – ale wyłącznie wtedy, gdy na wyświetlaczu pojawia się czerwona kontrolka;
  • 23% kierowców nigdy nie uzupełniało oleju silnikowego ani w obecnym, ani w poprzednich samochodach;
  • Prawie jedna trzecia kierowców (29%) zgadza się z następującym stwierdzeniem: „Wolę poprosić mechanika, aby sprawdził poziom oleju, ponieważ zrobi to lepiej”;
  • 63% kierowców sprawdza poziom oleju samodzielnie, przy czym pozostali respondenci proszą o pomoc partnera, małżonka, sąsiada, członka rodziny lub współpracownika. To wciąż słaby wynik – edukacja kierowców dotycząca regularnych przeglądów auta nie jest na tak wysokim poziomie, jak ta dotycząca bezpieczeństwa na drodze, choć na samo bezpieczeństwo wpływa również stan pojazdu.

Castrol szacuje, że 21% pojazdów na europejskich drogach ma obecnie niski stan oleju silnikowego, a w 8% z nich może z tego powodu w każdej chwili dojść do uszkodzenia silnika, gdyż stan oleju utrzymuje się poniżej zalecanego poziomu minimalnego**.

„Z przeprowadzonej przez nas ankiety jasno wynika, że nadal musimy pracować nad budowaniem świadomości właścicieli samochodów co do konieczności regularnej kontroli poziomu oleju oraz pomóc im uwierzyć, że poradzą sobie z tym zadaniem” 

— komentuje Shailendra Gupte, dyrektor ds. marketingu Castrol w regionie EMEA.

Kierowcy mogą się również zapoznać z prostą instrukcją obsługi na stronie internetowej Castrol, która pokazuje, jak szybko i łatwo można sprawdzić i uzupełnić olej silnikowy. Wykonując tę czynność co miesiąc, kierowcy mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia niskiego poziomu oleju, który w widoczny sposób obniża osiągi i wydajność silnika, potencjalnie prowadząc do jego uszkodzeń i awarii”. 

poziom-oleju-silnikowego

Zdobądź jeden z 200 zestawów do uzupełniania oleju

Badanie to nie koniec kampanii! Castrol organizuje rozdanie 200 bezpłatnych zestawów do uzupełniania oleju, a ponadto udostępnia proste wytyczne online, pomagające kierowcom szybko i łatwo sprawdzić poziom oleju w samochodzie.

Więcej można się dowiedzieć na stronie: www.castrol.pl/trzymajpoziom.

Na stronie, kierowcy mogą także zapisać się do newslettera, przypominającego o konieczności regularnego sprawdzania oleju. Zarejestrowane osoby automatycznie wezmą udział w losowaniu nagród, w którym można wygrać jeden z 200 zestawów do uzupełniania oleju Castrol Edge.

poziom-oleju-silnikowego

 

* Badanie OnePoll przeprowadzone w lipcu 2021 r. w Polsce w grupie 1000 właścicieli samochodów

** Analiza 1885 samochodów w Niemczech, Hiszpanii, Polsce, Rumunii i we Włoszech

O Castrol

Castrol to jedna z wiodących na świecie marek środków smarnych, która może pochwalić się wieloma innowacjami i z dumą wspiera pionierów w realizacji ich zamierzeń. Nasze zamiłowanie do maksymalnych osiągów oraz filozofia współpracy pozwoliły Castrol rozwinąć szeroką gamę olejów i smarów, które już od ponad 100 lat odgrywają kluczową rolę w licznych osiągnięciach technologicznych na lądzie, w powietrzu, na morzu i w przestrzeni kosmicznej.

Obecnie firma Castrol wspiera zrównoważony rozwój dzięki swojej nowej strategii, która wyznacza cele na 2030 r. pod kątem zmniejszenia ilości odpadów, redukcji emisji dwutlenku węgla i poprawy jakości życia. Castrol jest częścią grupy bp i dostarcza rozwiązania klientom oraz konsumentom z branży motoryzacyjnej, morskiej, przemysłowej i energetycznej. Produkty naszej marki cieszą się światowym uznaniem za sprawą innowacyjności oraz wysokich osiągów wynikających z naszego zaangażowania w najwyższą jakość i nowoczesne technologie.

Więcej informacji o Castrol można znaleźć na stronie www.castrol.pl 

Kontakt prasowy:

Constans PR, biuro@constanspr.com