W nowych barwach!

W 2021 r. Castrol kontynuuje swoje zaangażowanie w mistrzostwa świata Formuły 1TM.
Ikona zegarka 4 min czytania

W 2021 r. Castrol kontynuuje swoje zaangażowanie w mistrzostwa świata Formuły 1TM

Partnerem marki w tym przedsięwzięciu jest grupa Renault, choć zespół, który dotychczas nosił nazwę Renault F1TM, w nowy sezon wkracza mocno odmieniony, a z torów znikną charakterystyczne żółto-czarne bolidy. 

Współpraca z Renault w Formule 1 trwa od 2017 r. W 2020 r. zespół zaliczył trzy wyścigi ukończone na podium i utrzymał piątą pozycję w klasyfikacji konstruktorów. Zdobyte w ciągu roku punkty pozwoliły francusko-brytyjskiej ekipie do ostatniego wyścigu sezonu walczyć o trzecią pozycję w końcowym rankingu.

(fot. Castrol/Alpine F1TM Team)

W barwach Francji

Żółto-czarne bolidy Renault nie pojawią się jednak w tym roku na torach F1.

Zamiast nich do rywalizacji staną pojazdy nowego teamu – Alpine F1TM Team. Noszące dumnie kolory Francji – niebieski, biały i czerwony – bolidy to jednak dzieło inżynierów Renault, napędzane silnikami Renault E-Tech 20B. Struktura i baza zespołu również pozostają bez zmian, podobnie jak obecność na nich logo Castrol. Prezentacja bolidu Alpine A521 odbyła się 2 marca. Już kolejnego dnia samochód wyjechał na tor. Estaban Ocon prowadził go podczas nagrywania materiałów promocyjnych w Silverstone. Dla Alpine będzie to debiut w Formule 1, choć nie każdy wie, że marka ta ma już wyścigowe doświadczenia – w latach 70. XX w. startowała nawet w Formule 2. W Dieppe powstały w tym czasie także dwa bolidy Formuły 1: model A350 nie miał jednak odpowiedniego silnika, by wystartować w wyścigu F1, a model A500 stworzono jedynie jako platformę testową dla nowatorskiego silnika F1 z turbodoładowaniem marki Renault.

(fot. Castrol/Alpine F1TM Team)

Doświadczenie Renault, odwaga Alpine

Zmiana wizerunku oraz nazwy ma na celu tchnięcie w zespół charakterystycznych dla Alpine wartości – autentyczności, elegancji, a także śmiałości.

W połączeniu z ogromnym doświadczeniem inżynierów i konstruktorów zespołu z dumą wkracza on w nowy sezon zmagań, stawiając na dwóch niezwykle utalentowanych kierowców: dwukrotnego mistrza świata Fernanda Alonsa oraz Estebana Ocona. Poza kultywowaniem motorsportowej tradycji jednym z głównych założeń Alpine F1TM Team jest reprezentacja innowacyjności Grupy Renault. 

(fot. Castrol/Alpine F1TM Team)

Kierowcy także oczekują rozpoczęcia sezonu podekscytowani. Fernando Alonso oba swoje tytuły zdobył, walcząc dla zespołu Renault, co sam bardzo dobrze wspomina: „Cieszę się ze swojego powrotu do Formuły 1 i z tego, że mogę być częścią drużyny Alpine F1TM. Dobrze wspominam ściganie się w niebieskim bolidzie”. 

Również Esteban Ocon z entuzjazmem oczekuje tegorocznych mistrzostw: „Nie mogę się doczekać początku nadchodzącego sezonu, zwłaszcza biorąc pod uwagę moje przygotowanie. W poprzednim roku uczestniczyłem we wszystkich wyścigach, zyskując wiele doświadczenia. Cieszę się również dlatego, że będę miał okazję współpracować z Fernando, którego podziwiałem od dawna”. Dyrektorem wykonawczym Alpine F1TM Team pozostaje natomiast Marcin Budkowski, związany z Formułą 1 od 2001 r., a od 2017 r. obecny w Renault Sport F1TM Team. 

(fot. Castrol/Alpine F1TM Team)

Nowy sezon, nowe wyzwania

W nadchodzącym sezonie Alpine F1TM Team zmierzy się z dziewięcioma zespołami, rywalizacja toczyć się będzie na aż 23 torach.

Rekordową liczbę Grand Prix będzie można przeprowadzić dzięki zmianom w regulacjach dokonanym przez FIA. Do tej pory odbywało się 22 wyścigów w trakcie sezonu – liczba ta wzrosła obecnie do 25 wyścigów.  

Mistrzostwa Formuły 1 w 2021 r. rozpocznie Grand Prix Bahrajnu zaplanowane na 28 marca, zwieńczeniem sezonu będzie natomiast Grand Prix Abu Zabi, które odbędzie się 12 grudnia. Pierwszy wyścig poprzedziły testy trwające od 12 do 14 marca.