Wymiana płynu hamulcowego

Płyn hamulcowy jest ważnym czynnikiem układu hamulcowego ponieważ odpowiada za przenoszenie siły nacisku od pedału do tarcz hamulcowych.
Ikona zegarka 1 min czytania

Płyn hamulcowy jest ważnym czynnikiem układu hamulcowego ponieważ odpowiada za przenoszenie siły nacisku od pedału do tarcz hamulcowych.

Ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne podlega procesowi starzenia. Płyny hamulcowe są higroskopijne, oznacza to, że wchłaniają wodę z otoczenia a to z kolei powoduje niższą temperaturę wrzenia. Zakres temperatury wrzenia płynu hamulcowego jest regulowany normami i są one różne do płynów DOT 3, DOT 4, DOT 5.1.

Warto ciągle mieć na uwadze to jak ważna jest wymiana płynu hamulcowego, ponieważ badania przeprowadzone na około 4000 pojazdów wykazały, że aż 70% płynów hamulcowych zakwalifikowało się do natychmiastowej wymiany.

Najczęściej producenci zalecają wymianę płynu hamulcowego co 2 lata lub po każdych 30-60 tys. przejechanych kilometrów. W starszych samochodach, płyn powinno wymieniać się co roku. Ponadto, każdy kierowca powinien regularnie sprawdzać poziom płynu hamulcowego.

Zachęcamy do obejrzenia drugiego odcinka z serii #WYHAMUJ