ZF Aftermarket: Pozory (czasem) mylą – Popularny błąd w diagnostyce dwumasowego koła zamachowego (DKZ)

Wielu mechaników pochopnie orzeka zużycie DKZ wyłącznie na podstawie metalicznych odgłosów pojawiających się podczas uruchamiania silnika.
Ikona zegarka 5 min czytania
  • Charakterystyczny hałas podczas rozruchu silnika nie musi oznaczać zużycia koła dwumasowego. 
  • Błędna diagnostyka sprawia, że po wykonaniu naprawy metaliczny grzechot występuje nadal. 
  • Prawdziwą przyczyną problemu może być zbyt niska prędkość rozruchowa silnika.

Eksperci ZF Aftermarket przeanalizowali statystyki marki SACHS – czołowego producenta zestawów sprzęgieł na świecie – które wskazały na poważny problem w diagnostyce zużycia dwumasowych kół zamachowych (DKZ). Okazuje się, że wielu mechaników pochopnie orzeka zużycie DKZ wyłącznie na podstawie metalicznych odgłosów pojawiających się podczas uruchamiania silnika. 

Takie postępowanie naraża mechanika i klienta warsztatu na poważne straty finansowe, ponieważ po niepotrzebnej wymianie DKZ niepokojące dźwięki pojawiają się nadal. Użytkownik samochodu nie chce odebrać go z warsztatu, a mechanik popełnia drugi błąd i poddaje w wątpliwość jakość nowego koła dwumasowego składając reklamację do dostawcy lub producenta.

Sprawdź prędkość rozruchową silnika

Okazuje się, że kluczowe znaczenie dla odgłosów uruchamiania silnika ma jego prędkość rozruchowa. Jeśli jest zbyt niska w układzie napędowym generują się niepożądane drgania i wibracje. Mogą one powstawać także w sprawnym kole dwumasowym co wprowadza w błąd mechanika.

Specjaliści z firmy ZF Aftermarket bardzo dokładnie przeanalizowali problem. Poddano badaniom szereg używanych samochodów. Eksperci zestawiali ze sobą pomiar prędkości rozruchowej oraz natężenie hałasu i gamę pojawiających się dźwięków. 

Okazało się, że zalecana przez większość producentów silników prędkość ok. 300 obr./min jest jednocześnie wartością graniczną. Przy tej prędkości rozruchowi towarzyszy minimalne natężenie hałasu i znikoma ilość pojawiających się „dodatkowych dźwięków”. Jeśli prędkość rozruchowa jest niższa, silnik również daje się uruchomić, ale trwa to dłużej i odbywa się w akompaniamencie niepokojących, często metalicznych odgłosów. 

Warto wiedzieć: Kontrolę prędkości rozruchowej należy przeprowadzać na ciepłym silniku. Podczas kontroli prędkości obrotowej rozruchu należy zabezpieczyć silnik przed możliwością uruchomienia (przez odłączenie układu zapłonowego lub wtryskowego).

Ustal prawdziwą przyczynę

Badania pozwoliły na wskazanie trzech głównych przyczyn zbyt niskiej prędkości rozruchowej silnika. Są to: 

  1. Zużyty lub nieprawidłowo dobrany akumulator.
  2. Zużyty rozrusznik.
  3. Zbyt wysokie rezystencje na złączach elektrycznych w obwodzie rozrusznika.

Zimą rozruch może spowalniać niewłaściwie dobrany olej silnikowy. W skrajnie niskich temperaturach takie zjawisko może być oczywiście wywołane wyłącznie warunkami pogodowymi. 

Pierwszy etap naprawy

W większości przypadków wymienione przyczyny mogą występować jednocześnie, przy czym tylko jedna z nich może odgrywać kluczowe znaczenie. 

Naprawę należy zawsze zaczynać od usuwania tych usterek, które naprawia się najłatwiej i najniższym kosztem. W tym przypadku będzie to kontrola połączeń elektrycznych obwodu rozrusznika, ze szczególnym uwzględnieniem połączeń masowych. Rozebranie ich, oczyszczenie, zabezpieczenie przed korozją i ponowne połączenie zazwyczaj przynosi zaskakująco dobre efekty.

Warto wiedzieć: W dobrze zaopatrzonych hurtowniach można zamówić specjalne zestawy narzędzi do czyszczenia styków w samochodowych obwodach elektrycznych – np. w obwodzie akumulatora czy rozrusznika.

Kompaktowy zestaw do czyszczenia powierzchni styków elektrycznych marki SACHS dostępny pod numerem 4200 080 590

W następnej kolejności należy sprawdzić jakość połączeń akumulatora. Staranne oczyszczenie klem oraz kontrola przewodu masowego z pewnością nie zaszkodzi. 

Po wykonaniu powyższych czynności można już przeprowadzić pierwszą próbę rozruchu. W ponad połowie analizowanych przypadków już na tym etapie prędkość rozruchowa wzrastała do nominalnego poziomu, a odgłosy uruchamiania silnika wyraźnie się wyciszały.

Drugi etap naprawy

Jeśli wykonane czynności nie przyniosły pożądanego skutku należy sprawdzić stan akumulatora. Jeśli jest dobry, uzasadnioną decyzją będzie demontaż rozrusznika w celu jego oczyszczenia lub regeneracji. 

UWAGA!

Lekceważenie zbyt niskiej prędkości rozruchowej silnika i eksploatacja samochodu z taką usterką przyspiesza zużycie wielu części silnika.
W szczególności chodzi o poduszki silnika, ale także o… dwumasowe koło zamachowe, które jest narażone na ponadnormatywne drgania.

ZF Friedrichshafen AG 

Koncern technologiczny ZF to światowy lider w dziedzinie techniki układów przeniesienia napędu i zawieszenia oraz technologii bezpieczeństwa aktywnego i pasywnego. Firma zatrudnia 149 tysięcy pracowników w około 230 lokalizacjach w prawie 40 krajach na świecie. W 2018 r. sprzedaż firmy ZF wyniosła 36,9 miliardów EUR. Firma ZF jest jednym z największych dostawców w branży przemysłu motoryzacyjnego na całym świecie.

ZF pozwala pojazdom widzieć, myśleć i działać. Firma inwestuje każdego roku ponad sześć procent wartości swojej sprzedaży w prace badawczo-rozwojowe, w szczególności związane
z rozwojem wydajnych i elektrycznych układów przeniesienia napędu oraz pozwalające na całkowite wyeliminowanie wypadków. Swoim obszernym portfolio firma ZF ulepsza mobilność i usługi w branży motoryzacyjnej, samochodów ciężarowych oraz w przypadku rozwiązań dla przemysłu.

Dział Aftermarket spółki ZF Friedrichshafen AG gwarantuje osiągi i wydajność pojazdów przez cały okres ich eksploatacji dzięki zintegrowanym rozwiązaniom i kompleksowej ofercie produktów ZF. Połączenie uznanych marek, cyfrowych innowacji, spersonalizowanych produktów i usług oraz sieci obsługi na całym świecie sprawiło, że firma ZF jest cenionym partnerem i numerem dwa na światowym rynku obsługi posprzedażowej w branży motoryzacyjnej.

Więcej informacji prasowych oraz zdjęcia można znaleźć na stronie: www.zf.com/press