Przyczyny nierównej pracy silnika na wolnych obrotach

Silnik samochodu potrafi czasem nierówno pracować na wolnych obrotach. Przyczyn takiego zjawiska może być kilka. Podpowiadamy możliwe rozwiązania!
Ikona zegarka 8 min czytania

Kierowcy często skarżą się na to, że silnik po odpaleniu lub wysprzęgleniu faluje obrotami. Objawy brzmią niepokojąco? Zatem poznaj najczęstsze przyczyny problemów. Szczególnie że mogą one dotyczyć każdego samochodu. Zarówno zasilanego benzyną, jak i diesla.

Spis treści:

Nierówna praca silnika jest objawem mocno niepokojącym. Jednostka napędowa na biegu jałowym faluje obrotami, a do tego może samoczynnie gasnąć. Powód awarii? Niestety nie ma jednego i uniwersalnego. Samochód zawsze wymaga dogłębnej diagnostyki. Tylko w takim przypadku problem uda się usunąć szybko i sprawnie, jednocześnie nie narażając kierowcy na duże koszty naprawy.

Jakie są przyczyny nierównej pracy silnika?

Nierówna praca silnika na biegu jałowym może wskazywać na zużycie elementów układu zapłonowego. Może się okazać, że samochód ma problem z:

  • wyeksploatowanymi świecami zapłonowymi. Te nie dostarczają iskry i sprawiają, że zapłon mieszanki paliwowej np. w jednym z cylindrów nie przebiega w sposób prawidłowy.
  • uszkodzonymi przewodami w układzie zapłonowym. Te zajmują się zasilaniem świec. Brak prądu oznacza brak iskry.
  • uszkodzonymi cewkami zapłonowymi. W tym przypadku nierównomierna praca jednostki napędowej występuje zarówno na postoju, jak i w czasie przyspieszania.
  • zużytymi wtryskiwaczami zamontowanymi zarówno w silniku z wtryskiem typu MPI, jak i bezpośrednim.

Silnik rzędowy

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich powodów problemów z pracą silnika na postoju.

Niesprawność może być związana również z:

  • zapchanym filtrem w układzie paliwowym. Właściwa ilość paliwa nie trafia do komory spalania. Praca silnika benzynowego jest niejako zduszana za sprawą dostarczenia zbyt ubogiej mieszanki paliwowo-powietrznej.
  • zapchanym filtrem powietrza w układzie dolotowym. W komorze spalania pojawia się paliwo, ale nie jest mieszane z odpowiednią ilością powietrza. Mieszanka paliwowo-powietrzna staje się zbyt bogata. To wpływa na pracę silnika, ale też potęguje wyniki spalania i pogarsza emisję spalin.
  • zabrudzonej lub uszkodzonej przepustnicy – objawy dostrzegalne w tej sytuacji to nieprawidłowa praca silnika na luzie, a także samoczynne gaśnięcie zaraz po rozruchu lub wysprzęgleniu. Są one zarówno denerwujące, jak i zagrażające bezpieczeństwu jazdy podczas poruszania się w ruchu miejskim. Gaśnięcie uniemożliwi sprawne wykonywanie manewrów na skrzyżowaniu.
  • niesprawnością jednego z czujników silnika, w tym sondy lambda. Tu wyraźnym objawem bywa też wzrost zużycia paliwa. Spalanie potrafi być wyższe o dwa do trzech litrów. Kierowca zauważy taki wzrost często już po jednym tankowaniu samochodu.

Powyższe usterki objawiają się nierówną pracą silnika, ale także brakiem mocy czy zdecydowanym wzrostem zapotrzebowania silnika na paliwo. Współistnienie objawów sprawia, że diagnostyka jest konieczna.

Falujące obroty w silniku benzynowym z LPG

Kilka potencjalnych usterek jest dopisywanych do listy w przypadku, w którym mówimy o silniku zasilanym LPG. Na początek warto wyjaśnić, czy problem dotyczy typu paliwa, czy nie. Właśnie dlatego pracę jednostki napędowej należy sprawdzić na obydwu typach zasilania. Jeżeli silnik szarpie głównie na benzynie, źródłem usterki mogą być np. przewody zapłonowe. I taka informacja brzmi mocno optymistycznie dla właściciela samochodu. Przewody kosztują często niewiele więcej niż 100 zł. Ich montaż również okazuje się tani. Kierowca powinien pamiętać, że je należy wymieniać regularnie, a nie tylko w razie problemów.

Sprawdzanie silnika komputerem diagnostycznym

W sytuacji, w której wskazanie mechanika pójdzie w kierunku układu zasilającego LPG, powodów szarpania na wolnych obrotach może być więcej. Awaria w takim przypadku może dotyczyć m.in.:

  • niskiej jakości zatankowanego do zbiornika gazu. Jeżeli sytuacja będzie się powtarzać nagminnie, może się odbić na stanie membran zamontowanych w reduktorze. A wtedy instalacja będzie miała problem z szarpaniem nie tylko na biegu jałowym.
  • zapchanych filtrów w instalacji. Te ograniczają przepływ paliwa do komory spalania i mogą powodować efekt zduszania pracy jednostki napędowej.
  • nieszczelności przewodów zamontowanych w układzie zasilającym silnik. Skutkiem takiego stanu rzeczy stanie się nie tylko nierównomierna praca silnika. Takie uszkodzenie stanowi też zagrożenie wybuchem w sytuacji, w której samochód jest parkowany w garażu.
  • niesprawności wtryskiwaczy gazowych. Te nie są w stanie podać właściwej porcji paliwa do komory spalania. Wtryski LPG, podobnie jak te zastosowane w silniku diesla, mają określony czas trwałości. Zużywają się i podlegają wymianie. Ich kontrola to zadanie dla mechanika, który regularnie serwisuje instalację LPG, a czas wymiany można opóźnić funkcją automatycznej adaptacji.
  • wypalenia gniazd w głowicy. Dotyczy to jednak długotrwałej eksploatacji samochodu ze źle wyregulowaną instalacją gazową. To jeden z czarniejszych scenariuszy. W takim przypadku bowiem silnik będzie wymagał nie tyle naprawy, co raczej remontu.

Problem z dieslem, który nierówno pracuje?

Najczęstsza przyczyna nierównej pracy silnika wysokoprężnego dotyczy filtra zamontowanego w układzie paliwowym. Szarpanie silnika na niskich obrotach oznacza w takim przypadku słaby przepływ paliwa. Po ruszeniu z miejsca szarpanie zmienia się z kolei w spadek mocy. Tego problemu bagatelizować jednak nie można. Skrajnie zapchany osadnik zablokuje dopływ oleju napędowego do pompy paliwa. To sprawi, że silnik zgaśnie, a jego ponowny rozruch stanie się niemożliwy. Są to typowe objawy zapchanego filtra paliwa, na które kierowcy powinni zwracać uwagę. Filtr paliwa kosztuje często kilkanaście złotych. Jego wymiana również jest tania i nie trwa długo.

Falująca praca silnika po odpaleniu diesla może też wynikać ze zużycia jednej ze świec żarowych. W takim przypadku wtryskiwacz dostarcza właściwą ilość paliwa, ale zapłon mieszanki nie jest możliwy. Awaria sprawia, że sterownik diesla nie jest w stanie nagrzać komory spalania do odpowiedniej temperatury. Nierówna praca silnika, czyli de facto wypadanie zapłonów, przy tej usterce występuje głównie przy rozruchu. Kierowcy niwelują problem, wkręcając jednostkę na wysokie obroty. Tyle że to półśrodek. Najlepszą metodą jest po prostu wymiana świec. Szczególnie że ten osprzęt silnika jest tani. Jedna świeca potrafi kosztować kilkanaście złotych.

Rozbieranie silnika celem sprawdzenia usterki

  • W tym punkcie drobna uwaga. Podczas wymiany świec żarowych, skorzystajcie z pomocy fachowego mechanika. Nieumiejętne wykręcenie starych świec wykonane np. samodzielnie może sprawić, że jedna z nich zostanie ukręcona. W takim przypadku konieczne stanie się jej rozwiercenie i np. gwintowanie. To sprawi, że prosty problem zamieni się w drogą wizytę w warsztacie.

Falująca praca silnika na biegu jałowym może też wynikać z problemów z osprzętem odpowiadającym za wtryskiwanie paliwa do komory spalania. Szczególnie gdy usterka jest charakterystyczna i występuje np. na zimnym motorze. Nierówna praca jednostki w takim przypadku może być powodowana przez:

  • zużyte wtryskiwacze. Ty silnik nierówno pracuje często zarówno na zimnym, jak i po rozgrzaniu. Może też szarpać na niskich i wysokich obrotach, a do tego potrafi stracić moc i nie być w stanie normalnie przyspieszać w czasie jazdy. Niesprawność wtryskiwaczy wynika często z trzech rzeczy. Po pierwsze urządzenie mogło się po prostu naturalnie zużyć. Tak jest, gdy nierówna praca silnika pojawia się przy dużym przebiegu. Po drugie wtryskiwacz mógł zostać zapchany przez zanieczyszczenia, które dostały się do układu paliwowego. Po trzecie o uszkodzeniu mogły zadecydować podkładki. Ich nieszczelność powoduje wycieki, wzrost zużycia paliwa i sprawia, że układ traci kompresję.
  • pompę paliwa i to zarówno wtryskową, jak i wysokiego ciśnienia. To może wynikać z jej naturalnego zużycia, ewentualnie uszkodzenia pod wpływem niskiej jakości paliwa. Objawy uszkodzonej pompy paliwa to często brak mocy silnika, a do tego pogarszająca się emisja jego spalin. W modelach bez filtra cząstek stałych można zauważyć zmieniony kolor gazów wydechowych.

Jak rozwiązać problem z nierówną pracą silnika?

Gdy silnik pracuje nierówno, kierowca powinien przede wszystkim zdecydować się na pomoc mechanika. Dobrego mechanika, warto dodać. Tylko w takim przypadku ma pewność szybkiego wskazania źródła usterki. Tylko wtedy też będzie mógł szybko naprawić silnik bez względu na to, czy jest to diesel czy benzyna. Mechanik po wstępnej diagnozie szybko wskaże wadliwy podzespół i go po prostu wymieni. I kierowca nie zawsze musi się bać wysokich kosztów. Szczególnie że najczęściej nierówna praca motoru wynika z niesprawności taniego w wymianie elementu.

Kluczowa jest też szybka reakcja. Bagatelizowanie problemu sprawi, że skala usterki może się poszerzać. W efekcie pojawi się nie tylko szarpanie na postoju, ale i w czasie jazdy. To w skrajnym przypadku może mieć zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Wpłynie też na koszt naprawy w przypadku silnika.