Zapchany filtr paliwa – objawy, przyczyny, działanie

Filtr paliwa odpowiada za usuwanie z paliwa zanieczyszczeń stałych. Należy pamiętać o tym, aby regularnie go wymieniać, ponieważ może ulec zapchaniu.
Ikona zegarka 11 min czytania

Na poprawne działanie samochodu ma wpływ mnóstwo czynników i elementów. Jednym z nich jest filtr paliwa, bez którego auto nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo. Zapchany filtr paliwa – kiedy trzeba go wymienić i co wskazuje na to, że już jest na to czas? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkich niezbędnych informacji na temat filtra paliwa!

Spis treści

1. Co wskazuje na zapchany filtr paliwa?
1.1. Filtr paliwa – dlaczego jest taki ważny?
2. Zapchany filtr paliwa – kiedy go wymienić?
2.1. Jak działa filtr paliwa?
3. Zapchany filtr paliwa – objawy, które wskazują na wymianę
3.1. Brak reakcji na próbę odpalenia
3.2. Szarpanie silnika
3.3. Przerywanie silnika na biegu jałowym
4. Kiedy wymienić zapchany filtr paliwa?
5. Zapchany filtr paliwa – ekspert doradza szybką wymianę
6. Zadbaj o swój samochód – wymień filtr paliwa u profesjonalistów

Co wskazuje na zapchany filtr paliwa?

Naturalne jest to, że do tego, żeby samochód mógł się poruszać, potrzebne jest paliwo. Ostatnio na drogach pojawia się coraz więcej aut elektrycznych, jednak nadal to silniki spalinowe są w zdecydowanej większości. To one odpowiadają za funkcjonowanie pojazdów, jednak do tego jest potrzebne odpowiednie serwisowanie.

Wiele osób, które mają samochód, najczęściej pamięta o tym, żeby regularnie wymieniać filtr oleju. To standardowa czynność i o niej kierowcy z reguły pamiętają. Robi się to najczęściej w interwałach około 15 tys. km i to jest konieczne do tego, żeby pojazd cały czas dobrze działał. Wymiana oleju oraz filtra to najczęściej spotykana czynność, która jest wykonywana przez kierowców.

Jednak rzeczą, która często jest pomijana przez osoby korzystające z samochodu, jest wymiana filtra paliwa. Logiczne jest to, że do korzystania z auta niezbędne jest paliwo. Wizyty na stacjach to coś niezbędnego, nawet przy szalejących cenach za benzynę konieczne jest napełnianie baku, po to, żeby auto funkcjonowało.

Filtr paliwa – dlaczego jest taki ważny?

Trzeba być jednak świadomym tego, że nawet na najlepszych stacjach, benzyna lub olej napędowy mogą być zanieczyszczone. Dlatego właśnie w samochodach stosuje się filtry paliwa. To niepozorna część, która kosztuje zazwyczaj poniżej 100 złotych, jest odpowiedzialna za to, żeby zanieczyszczenia nie przedostawały się do silnika. To właśnie dzięki niej możliwe jest funkcjonowanie pojazdu bez żadnych problemów. Jeśli masz problem z uruchomieniem pojazdu lub silnik traci obroty, to może być znak, że możesz mieć zapchany filtr paliwa. Objawy takiego stanu rzeczy mogą też być inne, o czym dowiesz się, czytając dalszą część tekstu.

Zobacz też: Układy cylindrów – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Zapchany filtr paliwa – kiedy go wymienić? 

Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja pojazdu jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz, żeby auto działało nienagannie podczas jazdy. Regularne wizyty w serwisie to klucz do tego, żeby nie mieć problemu z tym, że samochód niespodziewanie zatrzyma się na trasie. Filtr paliwa pełni naprawdę ważną funkcję w pojeździe, dlatego nie można zapominać o tym, żeby go regularnie wymieniać. W tym celu trzeba przestrzegać interwałów, które są ściśle określone przez producenta części. Łatwiej będzie Ci zrozumieć sens tej wymiany, jeśli będziesz wiedzieć, jak działa ta część. O tym dowiesz się w kolejnej części naszego artykułu.

Wymiana filtra paliwa

Jak działa filtr paliwa?

Zapchany filtr paliwa może być zmorą każdego kierowcy. Dlatego też warto pamiętać o tym, żeby go regularnie wymieniać. Ta część samochodu jest montowana pomiędzy bakiem paliwa a silnikiem. Jest to absolutnie niezbędny element budowy pojazdu, bez niego auto nie może sprawnie działać. Niesprawny lub zapchany filtr paliwa to duży problem.

Już wcześniej wspominaliśmy o tym, że samo paliwo na stacjach może być zanieczyszczone. Ponadto, w samym baku również mogą się tworzyć zanieczyszczenia. Szczególnie w starszych samochodach rdza lub inne elementy mogą prowadzić do niebezpieczeństwa, jakim jest zatkany filtr paliwa. Objawy takiego zjawiska mogą być różne, o czym dowiesz się za chwilę.

Wracając do tego, jak działa filtr paliwowy – jest to przysłowiowa zapora przed komorą silnika. To dzięki niej do jednostki napędowej nie przedostaną się zanieczyszczenia. A te mogą mieć naprawdę zły wpływ na działanie całego pojazdu. Dlatego też warto unikać dopuszczania do takich sytuacji jak zatkany filtr paliwa. Objawy, które mogą się później okazać tragiczne dla całego auta, trzeba eliminować od razu.

Producenci pojazdów decydują się na różne rozwiązania, które mają zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń do silnika. W standardowych wariantach instalowany jest jeden filtr przed silnikiem. Stosuje się też rozwiązania, w których dodaje się dodatkowe filtry, np. przy wyjściu z baku, lub wykorzystuje się sitko na pompie paliwa. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie niebezpieczeństw wynikających z tego, do czego może prowadzić zapchany filtr paliwa. Objawy tego zjawiska są często widoczne gołym okiem. Czas się im dokładnie przyjrzeć, żebyś mógł ich uniknąć.

Zapchany filtr paliwa – objawy, które wskazują na wymianę

Wcześniejszą część tekstu poświęciliśmy temu, żeby przybliżyć istotę funkcjonowania tej części samochodu. Teraz warto przyjrzeć się temu, jak rozpoznać, że w Twoim samochodzie jest zapchany filtr paliwa. Objawy tego stanu rzeczy mogą być naprawdę różne, jednak wszystkie są związane z działaniem silnika.

Wymiana filtra paliwa

Objawy zapchanego filtra paliwa często mogą być też mylone z innymi awariami jednostki napędowej. Mniej doświadczone osoby mogą mieć problem z tym, żeby ocenić, czy jest to awaria filtra, sterownika czy przewodów paliwowych. Jednak wykwalifikowani pracownicy serwisów nie będą mieli z tym żadnego problemu.

Przeczytaj także: 2 rozwiązania problemu zapchanego filtra DPF

Brak reakcji na próbę odpalenia

Jednym z najczęściej spotykanych zjawisk są problemy z uruchomieniem silnika. Jeśli się zastanawiasz, jakie są objawy zapchanego filtra paliwa w dieslu lub w silniku benzynowym, to właśnie brak reakcji na próbę odpalenia może być jednym z nich. Do takiej sytuacji szczególnie często może dochodzić zimą. Wynika to z tego, że zapchany filtr może najzwyczajniej zamarznąć i wtedy niemożliwe jest uruchomienie silnika. Brak przepustowości może jasno wskazywać na to, że masz w swoim aucie zapchany filtr paliwa. Objawy tej sytuacji mogą być też jednak trochę inne.

Szarpanie silnika

Szarpanie silnika może być kolejną wskazówką do tego, że czas udać się do serwisu w celu wymiany tej części. Szczególnie może to być odczuwalne podczas ruszania lub jazdy pod górę. Dlatego też warto uważać i szczególnie obserwować swój pojazd. Objawy zapchanego filtra paliwa w benzynie i dieslu często się od siebie nie różnią i szarpanie podczas ruszania na światłach może być jednym z nich.

Auto stojące na czerwonym świetle

Kolejną wskazówką, która może jasno pokazywać, że zbliża się czas wymiany filtra, jest utrata momentu obrotowego przy wysokich obrotach silnika. Oczywiście, przyczyn takiego stanu rzeczy może być więcej, jednak warto rozpocząć diagnozowanie problemów właśnie od części, która ma zapobiegać przedostawaniu się zanieczyszczeń do silnika. Dlatego też, jeśli silnik przerywa, sprawdź, czy nie są to właśnie objawy zapchanego filtra paliwa.

Przerywanie silnika na biegu jałowym

Kolejną sytuacją, która może wskazywać na to, że czas sprawdzić stan tej części, jest przerywanie silnika na biegu jałowym. To jasna wskazówka do tego, że filtr jest mocno zanieczyszczony i czas na jego wymianę. 

Zastanawiając się, jakie są objawy zapchanego filtra paliwa w dieslu lub silniku benzynowym, warto też spojrzeć na zużycie paliwa. Jeśli zauważyłeś, że znacznie podskoczyło w ostatnich dnia, to jasna oznaka tego, że coś jest nie tak w silniku Twojego samochodu. Oczywiście zwiększone zużycie paliwa może oznaczać szereg innych usterek, jednak nie zaszkodzi też sprawdzić, czy to nie są objawy zapchanego filtra paliwa. W benzynie czy dieslu – rodzaj silnika nie gra tu zbyt wielkiej roli. Jeśli auto za dużo pali, to czas się nim zająć. 

Kiedy wymienić zapchany filtr paliwa?

Znasz już istotę funkcjonowania filtra paliwa oraz objawy, które mogą wskazywać na to, że czas na jego wymianę. Teraz należy się zastanowić, kiedy warto go wymienić. Przede wszystkim objawy, które wcześniej podaliśmy, mogą, ale też nie muszą, wskazywać na to, że to właśnie awaria filtra paliwa do nich doprowadziła. Nie można ich jednak pod żadnym pozorem lekceważyć, tylko trzeba od razu działać. Dlatego też, jeśli nie możesz odpalić auta, lub silnik przerywa albo szarpie, to znak, że czas odwiedzić warsztat samochodowy.

Jeśli okaże się, że winny nieprawidłowego funkcjonowania samochodu jest właśnie filtr, to jego wymiana nie jest ani czasochłonna, ani też bardzo kosztowna. Paradoksalnie więc informacja o konieczności wymiany jest dobra, ponieważ można ją szybko przeprowadzić. Dlatego nie warto czekać, jeśli zauważysz objawy zapchanego filtra paliwa. Diesel oraz samochód na benzynę potrzebują tego elementu do sprawnego działania.

Specjalista Q Service Castrol

Jednak gdy nie zauważasz tych objawów, to niekoniecznie oznacza, że z filtrem jest wszystko w porządku. Ten element, podobnie zresztą jak inne części eksploatacyjne, ma określoną żywotność. Należy ściśle przestrzegać określonych interwałów, po to, żeby nie narażać pojazdu na uszkodzenia oraz siebie na nadmierne koszty. Okres żywotności filtra może być naprawdę różny. Niektórzy producenci określają go na poziomie 15 tys. km, a niektórzy nawet na 50 tys. km. To zależy też od rodzaju silnika i modelu auta. W dieslach i motorach benzynowych z wtryskiem bezpośrednim lepiej wymieniać filtr paliwa co 15 tys. km, a w jednostkach benzynowych po przejechaniu 50 tys. km.

Sprawdź również: Jakie są objawy usterki kontroli trakcji?

Zapchany filtr paliwa – ekspert doradza szybką wymianę

Nieodpowiednie dbanie o samochód, lekceważenie sygnałów, które auto „wysyła” oraz brak regularnych przeglądów technicznych – to przyczyny, które zdecydowanie skracają żywotność samochodu. Dlatego też warto na bieżąco sprawdzać, czy z autem nie dzieje się coś złego. Nawet gdy wszystko na pierwszy rzut oka jest w porządku, to i tak trzeba regularnie odwiedzać warsztaty samochodowe i wymieniać zużywające się części. O tym mówi nasz motoryzacyjny ekspert:

Zapchany filtr paliwa – cytat eksperta.

Ekspert w dziedzinie motoryzacji podkreśla szkody, jakie może wywołać zapchany filtr paliwa. Diesel objawy tego, że coś jest nie tak, może przejawiać takie same, jak benzyna, lecz niezależnie od rodzaju silnika, zanieczyszczenia mogą wywołać poważne straty. Dlatego też co jakiś czas sprawdzaj, czy z Twoim pojazdem wszystko w porządku. Objawy zapchanego filtra paliwa – diesel czy benzyna – nie mogą być lekceważone, ponieważ mogą prowadzić do uszkodzeń silnika. Dlatego też umów się na wizytę w warsztacie.

Zadbaj o swój samochód – wymień filtr paliwa u profesjonalistów

Postaraliśmy się w dość jasny sposób przedstawić, dlaczego filtr paliwa jest taki ważny. To na pierwszy rzut oka niepozorny element, lecz bardzo ważne jest to, żeby był w dobrym stanie. Dlatego też przy każdym objawie, o którym wspominaliśmy wcześniej, należy udać się do warsztatu. Poza tym warto pilnować interwałów zmiany filtra, po to, żeby odpowiednio dbać o silnik w aucie.

Tego typu wymiany warto wykonywać u profesjonalistów. Wizyta u mechanika, który nie ma odpowiedniej wiedzy i narzędzi, może mieć również opłakane skutki. Dlatego warto udać się do Q Service Castrol, w którym możesz zdać się na fachowców. To w tym miejscu profesjonaliści zajmą się w odpowiedni sposób Twoim autem.

Ogromne doświadczenie, które mają pracownicy Q Service Castrol, pomoże w tym,  żeby Twój samochód ponownie działał jak nowy. Na miejscu, poza wymianą filtra paliwa, serwis oferuje zmianę oleju, opon oraz bardziej poważne naprawy – jeśli okaże się, że są potrzebne. To w tym miejscu możesz zadbać o swój pojazd, wystarczy tylko, że umówisz się na wizytę. Regularne korzystanie z usług Q Service Castrol sprawi, że wizyta w warsztacie przestanie dla Ciebie być tylko niemiłą koniecznością.