Wypadanie zapłonu w samochodzie: co to jest i jak naprawić? Przyczyny i objawy usterki

Nierówna praca silnika może być spowodowana m.in. przez wypadanie zapłonu. W artykule wyjaśniamy przyczyny tego zjawiska.
Ikona zegarka 8 min czytania

Kultura pracy silnika w dużej mierze zależy od skuteczności spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. W silnikach benzynowych dba o to m.in. układ zapłonowy, który musi wytworzyć iskrę zdolną do zapalenia ładunku w komorze spalania. Moment ten musi być bardzo precyzyjny i pewny, bowiem w ciągu zaledwie sekundy świece zapłonowe wytwarzają łuk elektryczny kilkadziesiąt razy. Gdy w danym cyklu pracy nie pojawi się iskra, dochodzi do wypadania zapłonu. Co to jest wypadanie zapłonu i jakie są jego przyczyny?

Spis treści:

Czym jest wypadanie zapłonu?

Praca czterosuwowych silników spalinowych, stosowanych we współczesnych pojazdach, składa się z czterech faz: ssania, sprężania, pracy i wydechu. Owa praca to nic innego, jak zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej, po którym następuje odepchnięcie tłoka i napędzenie wału korbowego silnika. Aby jednak silnik działał płynnie i z pełną mocą, układ zapłonowy silnika benzynowego musi być skoordynowany w taki sposób, by czas pomiędzy wyładowaniami w kolejnych cylindrach był równomierny. Odpowiedni rytm i sekwencja spalania sprawiają, że wał korbowy napędzany jest płynnie, bez nadmiernych przeciążeń i drgań.

mechanik

Wypadanie zapłonu to awaria, która skutkuje tym, że w danym cyklu pracy mieszanka nie zostaje spalona. Niespalone paliwo w jednym cylindrze zazwyczaj nie powoduje przerwania pracy silnika, a jedynie problemy z jego działaniem. Jeśli jednak zapłon wypadnie na kilku cylindrach, jednostka napędowa może zgasnąć. Wypadanie zapłonu to zjawisko bardzo niebezpieczne, bowiem ogranicza moc silnika, a dodatkowo może uszkodzić elementy silnika, np. korbowody, cylindry, tłoki czy panewki. Najczęstszym problemem jest wypadanie zapłonu na zimnym silniku, ale zdarzają się też braki zapłonu na ciepłym silniku. Szczególnie niebezpieczne może być wypadanie zapłonu na wolnych obrotach, bo grozi zgaśnięciem silnika podczas dojazdu do skrzyżowania lub świateł. Jeśli samochód gaśnie podczas jazdy, nie zwlekaj z wizytą w serwisie.

Objawy wypadania zapłonu

Problemy z zapłonem trudno przeoczyć. Sprawiają one, że silnik nie pracuje prawidłowo i ma wyraźnie niższą moc. Jazda takim samochodem może stać się przez to mocno uciążliwa. Typowe symptomy wypadającego zapłonu to:

  • Szarpanie silnika – dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, gdy wypadanie zapłonu występuje na zimnym silniku.
  • Silne drgania – nierówna praca silnika objawi się także drganiami przenoszonymi na kierownicę i kabinę pasażerską.
  • Przygasanie jednostki na biegu jałowym – na biegu neutralnym pracy silnika nie są w stanie podtrzymać toczące się koła, zatem może dojść do gaśnięcia jednostki.
  • Brak mocy – przerywanie pracy silnika skutkuje też spadkiem mocy oraz pogorszoną reakcją silnika na wciśnięcie pedału gazu. Auto może gorzej przyspieszać lub wkręcać się na obroty. 
  • Strzały z układu wydechowego – niespalona mieszanka paliwowo-powietrzna trafia do układu wydechowego, gdzie czasem dochodzi do wybuchu. 
  • Podwyższone spalanie – problemy z zapłonem odbijają się najczęściej na spalaniu, bo pozostałe cylindry muszą wykonać większą pracę, a niespalone paliwo jest marnowane.
  • Check engine i kody błędu – w skrajnych przypadkach zaświeci się żółta kontrolka silnika check engine, a kody błędów zostaną zapisane w sterowniku. Można je sprawdzić i skasować interfejsem diagnostycznym.

aparat zapłonowy

Przyczyny wypadania zapłonu

Co jest powodem wypadania zapłonów? Jak się okazuje, brak iskry na świecy to niekoniecznie skutek uszkodzonego układu zapłonowego. Podobne objawy mogą dać również inne usterki, pozornie niezwiązane samym zapłonem. W pierwszej kolejności trzeba jednak sprawdzić elementy układu zapłonowego, bo to one najczęściej odpowiadają za powyższe mankamenty. Podstawą jest oczywiście regularna wymiana świec zapłonowych. Te klasyczne wytrzymują ok. 20-40 tys. km przebiegu, natomiast platynowe oraz irydowe cechują się większą trwałością i pozwalają przejechać nawet 100-120 tys. km. Powodem problemów z wypadaniem zapłonu mogą być także popękane przewody wysokiego napięcia oraz zepsuta cewka zapłonowa. Warto też sprawdzić połączenie wszystkich elementów, bowiem nawet odrobina wilgoci może zaszkodzić.

Co najczęściej powoduje problem z wypadaniem zapłonu?

  • Zużyte świece – częstą przyczyną wypadania zapłonu są zużyte świece, których elektrody nie są w stanie wygenerować łuku zdolnego do spalenia paliwa w cylindrze.
  • Zużyte cewki zapłonowe – jeśli cewka nie wytworzy wystarczającego napięcia, to nie dojdzie do wytworzenia iskry na elektrodach świecy. Problemy z jedną cewką zapłonową zazwyczaj zwiastują awarię pozostałych.
  • Nieszczelne przewody zapłonowe – jeśli problem z wypadaniem zapłonu występuje podczas deszczowych dni, warto skontrolować przewody wysokiego napięcia. Być może są popękane i nieszczelne. Przebicia prądu można zauważyć pod maską po zmroku.
  • Zużyte pierścienie tłokowe – w wielu przypadkach przyczyną wypadania zapłonu są zużyte pierścienie tłokowe. Nie dość, że przepuszczają do komory spalania olej silnikowy, który utrudnia spalanie mieszanki, to na dodatek nie są w stanie zapewnić odpowiedniego ciśnienia sprężania. Zbyt niska kompresja może być także spowodowana uszkodzeniem gniazd zaworowych lub uszczelki pod głowicą. W tym ostatnim przypadku zazwyczaj wypadanie zapłonu występuje na ciepłym silniku.
  • Niewłaściwa regulacja układu zapłonowego – podczas diagnozy należy sprawdzić i ustawić zapłon lampą stroboskopową.
  • Uszkodzone wtryski – nie można wykluczyć też tego, że do komory spalania trafia zbyt mała lub duża dawka paliwa, której nie uda się odpalić. Zdarza się to także podczas zatkania wtryskiwaczy niskiej jakości benzyną. 
  • Niewłaściwy skład mieszanki – jeśli układ zapłonowy działa nienagannie, warto przyjrzeć się składowi mieszanki paliwowo-powietrznej. Być może do silnika trafia zbyt uboga lub zbyt bogata mieszanka. Powodem takiego mankamentu bywa lewe powietrze lub awaria podzespołu odpowiadającego za skład mieszanki, np. sondy lambda lub przepływomierza.

Przypominamy jednak, że objawy i przyczyny nie muszą jednoznacznie wskazywać na konkretną awarię. Nie warto więc wymieniać kolejnych elementów na ślepo, w nadziei, że przyniesie to poprawę. Najlepiej skonsultować się z doświadczonym mechanikiem, który dokładnie zdiagnozuje usterkę i wymieni tylko te elementy, które nie działają prawidłowo. Znalezienie części, która powoduje wypadanie zapłonu, na szczęście nie jest trudne.

cewka i świeca

Wypadanie zapłonu – czy można jeździć? Skutki wypadania zapłonu

Mogłoby się wydawać, że wypadanie zapłonu nie jest większym problemem. Współczesne auta mają zazwyczaj 3 lub 4 cylindry, zatem brak jednego zapłonu raz na jakiś czas nie robi większej różnicy. Co więcej, czterocylidrowy silnik jest w stanie pracować na 3, a nawet na 2 cylindrach. W niektórych samochodach stosuje się fabrycznie funkcję odłączania połowy cylindrów przy niskim obciążeniu. Niestety, jazda z wypadającym zapłonem nie jest bezpieczna dla silnika.

Oprócz wibracji odczuwalnych w całym samochodzie szybko można dostrzec inne negatywne skutki problemów z układem zapłonowym. Podstawowym zagrożeniem jest obniżenie bezpieczeństwa jazdy. Zepsuty silnik może gasnąć lub tracić moc, przez co włączanie się do ruchu lub wyprzedzanie staną się ryzykowne. Dodatkowo szarpanie silnika grozi uszkodzeniem innych części, natomiast niespalona dawka paliwa może zniszczyć filtr cząstek stałych GPF / DPF lub katalizator. Dodajmy do tego ryzyko przegrzania silnika, wypalenia gniazd zaworowych lub wydmuchania uszczelki pod głowicą, a koszty naprawy mogą drastycznie wzrosnąć. Aby tego uniknąć, usterkę tego typu należy jak najszybciej naprawić.

Wielu kierowców wzbrania się z wizytą w serwisie samochodowym, tolerując poszarpywanie silnika. Tymczasem wcześnie wykrytą awarię najczęściej bardzo łatwo usunąć. W większości przypadków naprawa ogranicza się do wymiany świec zapłonowych lub przewodów wysokiego napięcia. Jeśli zbagatelizujemy objawy, wypadanie zapłonu może występować coraz częściej, a niemal zawsze prowadzi to do dodatkowych uszkodzeń – wyjaśnia ekspert Q Service Castrol.

Jeśli więc chcesz rozwiązać problem wypadającego zapłonu skutecznie, oddaj samochód do doświadczonego mechanika. Profesjonalny serwis szybko zdiagnozuje przyczynę, która nie zawsze jest oczywista. Najlepsze serwisy samochodowe znajdziesz na stronie www.qservicecastrol.eu. Nie czekaj, aż korzystanie z samochodu stanie się niebezpieczne!