Diagnostyka komputerowa samochodu - Warsztaty i serwisy samochodowe – Q Service Castrol

Diagnostyka komputerowa samochodu

Otwarte
GOŁ-MOT Krzysztof Gołębiecki - serwis samochodowy

ul. Armii Krajowej 10, 17-120 Brańsk

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(3 opinie)
Otwarte
CARUS.PL

ul. Łozowa 10, 91-496 Łódź

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(8 opinii)
Otwarte
Q Service Castrol SARZYŃSKI

ul. Jurkowice 74B, 28-210 Jurkowice

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(7 opinii)
Otwarte
AUTO-PERFEKT MILER Q SERVICE

ul. Powroźnik 3, 33-370 Muszyna

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(32 opinie)
Otwarte
ZAKŁAD USŁUGOWO-HANDLOWY AUTOS BAJ Sp.J.

ul. Kościuszki 3, 66-530 Drezdenko

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(5 opinii)
Otwarte
Q Service Castrol Leszek Komosa PHU Auto-Kom

ul. Kazimierzowska 9, 08-110 Siedlce

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(5 opinii)
Otwarte
Q SERWIS CASTROL BIGHAND

ul. POWSTANIA STYCZNIOWEGO 4F, 21-300 Radzyń Podlaski

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(1 opinia)
Otwarte
AMG Albert Gawron Mechanika

ul. Lisowicka 9, 55-311 Lisowice

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(2 opinie)
Otwarte
AUTO SERWIS SZASTAK Dariusz Szastak

ul. Węgorzynko 15B, 77-200 Miastko

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(23 opinie)
Otwarte
Q SERVICE CASTROL SWIERCZYNA

ul. Krzywoustego 15, 44-270 Rybnik

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(17 opinii)
Otwarte
Q SERVICE - CASTROL D.Marcisz

ul. MORAWICA 337, 32-084 Morawica

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(29 opinii)
Otwarte
Q SERVICE CASTROL AUTO-ELEKTRO SERVICE MARCIN KRZEMIŃSKI

ul. Studzieniec 1e, 09-200 Sierpc

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(3 opinie)
Otwarte
EURO-MOTO

ul. Bestwińska 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(4 opinie)
Otwarte
SERWIS SAMOCHODOWY KOWALCZYK

ul. Sułków 19, 29-105 Krasocin

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(5 opinii)
Otwarte
TRACKTECH AUTOSERWIS

ul. KS. ANTONIEGO SIUDY 11, 34-436 Maniowy

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(15 opinii)
Otwarte
Q SERVICE CASTROL ABACUS

ul. Zakopiańska 58B, 30-418 Kraków

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(14 opinii)
Otwarte
Inter Car Zgorzelec Q Service Castrol

ul. Armii Krajowej 70/71, 59-900 Zgorzelec

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(7 opinii)
Otwarte
Q SERVICE CASTROL JADWIGA SKWIERAWSKA

ul. ARMII KRAJOWEJ 25, 76-100 Sławno

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(2 opinie)
Otwarte
AUTOMEX TOMASZ NOWAK

ul. Błońska 145, 05-870 Bieniewice

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(5 opinii)
Otwarte
WARSZTAT SAMOCHODOWY U MAŁEGO GRZEGORZ BRYNIARSKI

ul. Partyzantów 77, 34-400 Nowy Targ

Ocena warsztatu
Ocena warsztatu
(5 opinii)
1-20 z 432 znalezionych warsztatów
<12...22>

Zdecydowana większość samochodów obecnych na rynku posiada komputer sterujący. Czasem jest to prosty układ, a czasem wiele zaawansowanych jednostek obsługujących oddzielne systemy elektroniczne. W każdym przypadku „komputer” samochodu jest jego „mózgiem”. 


Dzięki komputerowi kierowca dowiaduje się z poziomu deski rozdzielczej o konieczności uzupełnienia płynu lub o wystąpieniu poważniejszej usterki oznaczonej popularną ikoną „check engine”. Diagnostyka komputerowa to połączenie się z mózgiem samochodu, celem odczytania parametrów pracy lub identyfikacji usterek.


Najczęstsze pytania

Samochodowa diagnostyka komputerowa to czynność polegająca na podłączeniu specjalnego komputera diagnostycznego (zwanego również testerem diagnostycznym) do komputera pokładowego samochodu.


Obecne we współczesnych samochodach komputery wewnętrzne mają za zadanie sterować silnikiem oraz podzespołami. Posiadają one wbudowane specjalne układy diagnostyczne, które są tak zaprogramowane przez producenta, by odpowiadać za prawidłowe zakresy pracy wszystkich podzespołów oraz czujników. Gdy tylko jakiś parametr wykracza poza ustalone dopuszczalne granice, komputer pokładowy zapisuje właściwy kod błędu w swojej pamięci.


Usługa diagnostyki komputerowej pozwala odczytać zapisane kody błędów z przeszłości oraz dowiedzieć się, w jakiej kondycji aktualnie znajduje się samochód. Pozwala zweryfikować, czy parametry odbiegają od pożądanych, czy i gdzie dokładnie występują usterki oraz jakie są ich przyczyny. Wykonanie diagnostyki komputerowej jest wstępem i podstawą do sprawnego usunięcia usterek.


Diagnostyka współczesnego samochodu polega na podłączeniu specjalnego komputera diagnostycznego, do komputera pokładowego pojazdu, w celu wymiany danych pomiędzy nimi. Tester diagnostyczny w ciągu zaledwie kilku minut odczytuje zapisane przez komputer pokładowy informacje o stanie auta. Wyświetla te, które dotyczą wykrytych nieprawidłowości w funkcjonowaniu poszczególnych podzespołów. W ten sposób specjalista będzie mógł rozpoznać problem, a następnie rozpocząć jego usuwanie.


Samochodów nieskomputeryzowanych jest już coraz mniej, a w ich miejsce pojawiają się nowsze i nowocześniejsze, a więc jeszcze bardziej skomputeryzowane. Właściciele warsztatów samochodowych, którym zależy na jakości wykonywanych usług i dobrej opinii klientów, dbają o to, by sprzęt do komputerowej diagnostyki samochodowej znajdował się na ich wyposażeniu. Systemy do autodiagnostyki w samochodach zostały z unifikowane: od 1998 roku w Europie obowiązuje układ OBD (On-Board Diagnostic), czyli system elektroniczny nadzorujący podzespoły pojazdu, który musi informować kierowcę o wystąpieniu usterki. Ponadto przepisy stanowią, że każdy samochód musi posiadać standardowe gniazdo 16-stykowe, które pozwala odczytać ujednolicone kody usterek z części związanej z ochroną środowiska. Dzięki temu czytniki obecne na stacjach kontroli pojazdów mogą odczytać najważniejsze parametry diagnostyczne samochodów różnych marek.


Podłączenie samochodu do komputera diagnostycznego pozwala rozpoznać kody usterek różnych układów elektronicznych (m.in. system bezpieczeństwa ABS, SRS, ASR, ESP, AIRBAG, EPC, immobilizer, układ paliwowy, sterownik silnika). Pozwala także kontrolować parametry samochodu w trakcie jazdy (silnik, ciśnienie doładowania, temperatura, przepływomierz, czasy wtrysków, wskaźniki). Na rynku obecne są także urządzenia diagnostyczne umożliwiające zarządzanie na przykład automatycznymi skrzyniami biegów, systemami klimatyzacji, czy innymi zaawansowanymi układami w nowoczesnych pojazdach.


Niewątpliwą zaletą samochodowej diagnostyki komputerowej jest możliwość szybkiego rozpoznania stanu technicznego poszczególnych układów i zespołów w samochodzie – bez konieczności ich demontażu lub naruszania. Wystarczy jedynie aparatura techniczno-pomiarowa w postaci komputera diagnostycznego i odpowiednie jej połączenie, aby odczytać występujące parametry i porównać je z parametrami zalecanymi przez producenta.


Specjalny interfejs komputera diagnostycznego umożliwia szybką i bezbłędną diagnozę wszystkich systemów, jakie znajdują się w samochodzie. Ponadto usługa ta przyspiesza proces naprawy i pozwala zmniejszyć jego koszty. Dzięki szybkiej identyfikacji komputerem, mechanik nie musi sprawdzać wielu elementów samochodu w celu znalezienia usterki. Diagnoza komputerowa redukuje ryzyko niepotrzebnej wymiany podzespołów funkcjonujących prawidłowo.


Komputerowa diagnostyka samochodu pomocna jest nie tylko podczas użytkowania i serwisowania auta. Jest szczególnie wskazana przed zakupem samochodu używanego. Podczas weryfikacji stanu samochodu, należy odwiedzić wykwalifikowany warsztat, rzeczoznawcę lub stację kontroli pojazdów w celu wykonania diagnostyki komputerowej. Pozwoli to lepiej poznać stan techniczny pojazdu, jego parametry pracy, a także występujące wcześniej usterki. Komputer diagnostyczny potrafi także odczytać rzeczywisty przebieg pojazdu zapisywany także głębiej w systemach elektronicznych pojazdu. Proces diagnostyki komputerowej pozwoli odkryć fakty, usterki lub wady zatajone przez nieuczciwego sprzedawcę lub pozwoli potwierdzić wyśmienity stan poszukiwanego samochodu.


Diagnostyka komputerowa w przypadku większości samochodów na rynku powinna być obowiązkowym elementem każdej wizyty w warsztacie; wstępem do przeprowadzenia napraw; a także istotną częścią weryfikacji przed zakupem pojazdu.


Obecność zaawansowanego komputera diagnostycznego jest obowiązkowa w przypadku najbardziej wykwalifikowanych warsztatów samochodowych. W najlepszych punktach warsztatowych nie powinno dojść do sytuacji, w której mechanik nie ma możliwości technicznej lub nie potrafi połączyć się z systemami samochodu, a naprawy usterek dokonuje na zasadzie prób i błędów.


Warsztaty należące do sieci Q Service Castrol mogą pochwalić się posiadaniem najnowszych komputerów diagnostycznych, stanowiących podstawę udanych napraw pojazdów.


Diagnostyka komputerowa samochodu w popularnych miastach

Pozostałe usługi

Najpopularniejsze usługi

Warsztaty w popularnych miastach