ul. Armii Krajowej 10, 17-120 Brańsk
ul. Kazimierzowska 9, 08-110 Siedlce
ul. Studzieniec 1e, 09-200 Sierpc
ul. Partyzantów 77, 34-400 Nowy Targ
Zdecydowana większość samochodów obecnych na rynku posiada komputer sterujący. Czasem jest to prosty układ, a czasem wiele zaawansowanych jednostek obsługujących oddzielne systemy elektroniczne. W każdym przypadku „komputer” samochodu jest jego „mózgiem”.
Dzięki komputerowi kierowca dowiaduje się z poziomu deski rozdzielczej o konieczności uzupełnienia płynu lub o wystąpieniu poważniejszej usterki oznaczonej popularną ikoną „check engine”. Diagnostyka komputerowa to połączenie się z mózgiem samochodu, celem odczytania parametrów pracy lub identyfikacji usterek.
Samochodowa diagnostyka komputerowa to czynność polegająca na podłączeniu specjalnego komputera diagnostycznego (zwanego również testerem diagnostycznym) do komputera pokładowego samochodu.
Obecne we współczesnych samochodach komputery wewnętrzne mają za zadanie sterować silnikiem oraz podzespołami. Posiadają one wbudowane specjalne układy diagnostyczne, które są tak zaprogramowane przez producenta, by odpowiadać za prawidłowe zakresy pracy wszystkich podzespołów oraz czujników. Gdy tylko jakiś parametr wykracza poza ustalone dopuszczalne granice, komputer pokładowy zapisuje właściwy kod błędu w swojej pamięci.
Usługa diagnostyki komputerowej pozwala odczytać zapisane kody błędów z przeszłości oraz dowiedzieć się, w jakiej kondycji aktualnie znajduje się samochód. Pozwala zweryfikować, czy parametry odbiegają od pożądanych, czy i gdzie dokładnie występują usterki oraz jakie są ich przyczyny. Wykonanie diagnostyki komputerowej jest wstępem i podstawą do sprawnego usunięcia usterek.
Diagnostyka współczesnego samochodu polega na podłączeniu specjalnego komputera diagnostycznego, do komputera pokładowego pojazdu, w celu wymiany danych pomiędzy nimi. Tester diagnostyczny w ciągu zaledwie kilku minut odczytuje zapisane przez komputer pokładowy informacje o stanie auta. Wyświetla te, które dotyczą wykrytych nieprawidłowości w funkcjonowaniu poszczególnych podzespołów. W ten sposób specjalista będzie mógł rozpoznać problem, a następnie rozpocząć jego usuwanie.
Samochodów nieskomputeryzowanych jest już coraz mniej, a w ich miejsce pojawiają się nowsze i nowocześniejsze, a więc jeszcze bardziej skomputeryzowane. Właściciele warsztatów samochodowych, którym zależy na jakości wykonywanych usług i dobrej opinii klientów, dbają o to, by sprzęt do komputerowej diagnostyki samochodowej znajdował się na ich wyposażeniu. Systemy do autodiagnostyki w samochodach zostały z unifikowane: od 1998 roku w Europie obowiązuje układ OBD (On-Board Diagnostic), czyli system elektroniczny nadzorujący podzespoły pojazdu, który musi informować kierowcę o wystąpieniu usterki. Ponadto przepisy stanowią, że każdy samochód musi posiadać standardowe gniazdo 16-stykowe, które pozwala odczytać ujednolicone kody usterek z części związanej z ochroną środowiska. Dzięki temu czytniki obecne na stacjach kontroli pojazdów mogą odczytać najważniejsze parametry diagnostyczne samochodów różnych marek.
Podłączenie samochodu do komputera diagnostycznego pozwala rozpoznać kody usterek różnych układów elektronicznych (m.in. system bezpieczeństwa ABS, SRS, ASR, ESP, AIRBAG, EPC, immobilizer, układ paliwowy, sterownik silnika). Pozwala także kontrolować parametry samochodu w trakcie jazdy (silnik, ciśnienie doładowania, temperatura, przepływomierz, czasy wtrysków, wskaźniki). Na rynku obecne są także urządzenia diagnostyczne umożliwiające zarządzanie na przykład automatycznymi skrzyniami biegów, systemami klimatyzacji, czy innymi zaawansowanymi układami w nowoczesnych pojazdach.
Niewątpliwą zaletą samochodowej diagnostyki komputerowej jest możliwość szybkiego rozpoznania stanu technicznego poszczególnych układów i zespołów w samochodzie – bez konieczności ich demontażu lub naruszania. Wystarczy jedynie aparatura techniczno-pomiarowa w postaci komputera diagnostycznego i odpowiednie jej połączenie, aby odczytać występujące parametry i porównać je z parametrami zalecanymi przez producenta.
Specjalny interfejs komputera diagnostycznego umożliwia szybką i bezbłędną diagnozę wszystkich systemów, jakie znajdują się w samochodzie. Ponadto usługa ta przyspiesza proces naprawy i pozwala zmniejszyć jego koszty. Dzięki szybkiej identyfikacji komputerem, mechanik nie musi sprawdzać wielu elementów samochodu w celu znalezienia usterki. Diagnoza komputerowa redukuje ryzyko niepotrzebnej wymiany podzespołów funkcjonujących prawidłowo.
Komputerowa diagnostyka samochodu pomocna jest nie tylko podczas użytkowania i serwisowania auta. Jest szczególnie wskazana przed zakupem samochodu używanego. Podczas weryfikacji stanu samochodu, należy odwiedzić wykwalifikowany warsztat, rzeczoznawcę lub stację kontroli pojazdów w celu wykonania diagnostyki komputerowej. Pozwoli to lepiej poznać stan techniczny pojazdu, jego parametry pracy, a także występujące wcześniej usterki. Komputer diagnostyczny potrafi także odczytać rzeczywisty przebieg pojazdu zapisywany także głębiej w systemach elektronicznych pojazdu. Proces diagnostyki komputerowej pozwoli odkryć fakty, usterki lub wady zatajone przez nieuczciwego sprzedawcę lub pozwoli potwierdzić wyśmienity stan poszukiwanego samochodu.
Diagnostyka komputerowa w przypadku większości samochodów na rynku powinna być obowiązkowym elementem każdej wizyty w warsztacie; wstępem do przeprowadzenia napraw; a także istotną częścią weryfikacji przed zakupem pojazdu.
Obecność zaawansowanego komputera diagnostycznego jest obowiązkowa w przypadku najbardziej wykwalifikowanych warsztatów samochodowych. W najlepszych punktach warsztatowych nie powinno dojść do sytuacji, w której mechanik nie ma możliwości technicznej lub nie potrafi połączyć się z systemami samochodu, a naprawy usterek dokonuje na zasadzie prób i błędów.
Warsztaty należące do sieci Q Service Castrol mogą pochwalić się posiadaniem najnowszych komputerów diagnostycznych, stanowiących podstawę udanych napraw pojazdów.