Sprawdzenie błędów w aucie nie wymaga drogiego, profesjonalnego sprzętu. Kasowanie błędów jest możliwe nawet przy użyciu smartfona. Niestety, samo usunięcie kodu błędu nie zawsze wystarczy. Sprawdź, jak wygląda podstawowa diagnostyka komputerowa samochodu i kiedy warto ją przeprowadzić.
Spis treści:
Gniazdo OBDII do diagnostyki komputerowej samochodu
Wraz z upowszechnieniem się smartfonów diagnostyka samochodowa stała się bardzo łatwa. Dzięki odpowiedniej aplikacji telefon umożliwia odczytanie błędów ze sterownika komputera pokładowego (ECU). Gdzie jednak podpiąć smartfon, by sprawdzić kody błędów? System diagnostyki pokładowej OBD (ang. On Board Diagnostic) wykorzystuje do tego 16-pinowe gniazdo, które znajduje się w większości aut. Port OBD montowany jest we wszystkich dopuszczonych do ruchu w Polsce od 2003. W Stanach Zjednoczonych złącze OBD II upowszechniło się jeszcze wcześniej, bo już w 1996 roku.
Gniazdo OBD II znajduje się najczęściej po stronie kierowcy, w okolicy nóg lub kolumny kierowniczej. Pozwala ono podłączyć interfejs diagnostyczny i sczytać informacje o usterce oraz wiele innych danych z czujników. Same kontrolki w aucie mówią niewiele, jednak system kodów zapisanych w sterowniku daje znacznie więcej informacji. W razie wystąpienia usterki może Cię to uchronić przed wymianą części „na ślepo”. W sterowniku zostaje zapisanych także wiele innych parametrów, które nie wyświetlają się na desce rozdzielczej, dlatego warto podłączać samochód pod komputer regularnie, nawet jeśli nie widać żadnych objawów usterki.
Jak sprawdzić błędy w samochodzie? Diagnoza interfejsem
Jeszcze do niedawna do sprawdzenia stanu samochodu niezbędne było specjalne urządzenie diagnostyczne lub przynajmniej laptop z oprogramowaniem. Dziś dostępne są aplikacje, które przeistoczą Twój smartfon w pełnoprawny system diagnostyczny. Darmowe wersje programów pozwalają zazwyczaj odczytać i skasować podstawowe błędy, ale w większości przypadków jest to wystarczające.
Aby podłączyć smartfon do komputera, potrzebujesz interfejsu diagnostycznego. Urządzenie do kasowania błędów w samochodzie to niewielka wtyczka, którą podłącza się do gniazda OBD II. Z samym smartfonem interfejs łączy się poprzez kabel USB, Wi-Fi lub Bluetooth. Choć na rynku jest wiele uniwersalnych interfejsów diagnostycznych, niektóre marki aut wymagają dedykowanych urządzeń, wykorzystujących specyficzne protokoły. Przed zakupem testera diagnostycznego warto sprawdzić, jaki model jest kompatybilny z Twoim samochodem.
Jak sprawdzić błędy? Podłącz interfejs do gniazda i włącz program do kasowania błędów w samochodzie. Następnie przekręć kluczyk w stacyjce i uruchom zapłon. Odpalanie silnika nie jest konieczne. Za pomocą aplikacji odczytaj błąd. W ten sposób łatwo sprawdzić, która cześć odpowiada za problemy z samochodem, bo system kodowania jest stosunkowo szczegółowy. Wibracje na kierownicy mogą wszak świadczyć o wielu usterkach, ale to dzięki sczytaniu błędów dowiesz się, że powodem jest uszkodzona maglownica, a nie inny podzespół. Równie enigmatyczna jest kontrolka check engine, której zapalenie się może świadczyć o awarii m.in.
- przepływomierza,
- układu wtryskowego,
- sondy lambda,
- układu rozrządu,
- czujnika położenia wału.
Powody te nie zawsze związane są z samym silnikiem i często generuje je element układu dolotowego lub wydechowego, np. zapchany katalizator. Sczytanie błędów ze sterownika silnika zdecydowanie ułatwia diagnostykę.
Kody błędów DTC – co to jest? Jak rozszyfrować kody usterki?
Warto wiedzieć, że kody błędów zapisywane są w ujednoliconej formie. Kody błędów DTC (ang. Diagnostic Trouble Code) obejmują ponad 1000 pozycji i mają zapis ułatwiający rozpoznawanie usterek. Litera wskazuje najczęściej na układ samochodu, np.:
- B – nadwozie,
- C – podwozie,
- P – układ napędowy,
- U – komunikacja.
Dalsze cztery cyfry to kod informujący m.in. o sposobie standaryzacji oraz konkretnym podzespole samochodu. Spotykane są także zapisy sześcioznakowe, w których dwie ostanie cyfry wskazują szczegółowy rodzaj usterki.
Co ciekawe, aby odczytywać kody błędów, w wielu autach nie potrzebujesz nawet komputera diagnostycznego. Można to zrobić metodą gaz-hamulec. Jest ona stosowana głównie w przypadku aut starszych. Odczyt wygląda następująco:
- wyłącz zapłon,
- wciśnij jednocześnie pedał hamulca i pedał gazu,
- przekręć kluczyk w stacyjce w pozycję drugą.
Na wyświetlaczu znajdującym się na desce rozdzielczej powinien pojawić się kod, czasem oznaczony literami ECN. Najważniejsze są 4 pierwsze cyfry, bowiem to one pozwolą zidentyfikować błąd. W autach bez cyfrowych wyświetlaczy przebiegu możliwe jest tzw. kasowanie błędów kluczykiem. W tym przypadku kolejne cyfry wyświetlane są za pomocą mignięć kontrolki check engine lub ikonki kluczyka. Liczba mignięć odpowiada cyfrom od 1 do 9, natomiast cyfra 0 wyświetlana jest poprzez 10 szybkich mignięć kontrolki.
Kiedy wystarczy wykryć i skasować błędy? Kiedy niezbędna jest wizyta u mechanika?
Nie wszystkie kody błędu wskazują na awarię pojazdu i mogą wyświetlić się nawet w sprawnym aucie. Czasem przyczyną jest niskiej jakości paliwo lub jazda na krótkich dystansach, powodująca nadmierną emisję spalin. Jeśli nie wyświetla się więc czerwona lub pomarańczowa kontrolka, świadcząca o poważnej awarii, przed wizytą w warsztacie warto spróbować ręcznie skasować błędy. W wielu używanych samochodach problem nigdy nie wraca.
Jeśli jednak błąd pojawia się ponownie, warto wykonać pogłębioną diagnostykę w serwisie samochodowym. Nie bagatelizuj też informacji o awarii układu hamulcowego, poduszek powietrznych czy innych układów wpływających bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Pamiętaj też, że niektóre awarie są niewyczuwalne podczas jazdy, ale mogą negatywnie oddziaływać na pozostałe podzespoły samochodu i przyspieszać ich zużycie. Im szybciej wyeliminujesz mankament, tym mniejsze szkody wyrządzi.
Dowiedz się więcej o obsłudze samochodu i przeczytaj nasze pozostałe artykuły. Zachęcamy także do regularnych przeglądów technicznych auta w zaufanym serwisie.
Umów się na diagnostykę komputerową swojego auta już dziś! -> https://qservicecastrol.eu/warsztaty/usluga-diagnostyka-komputerowa-samochodu/
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.