3PMSF – dlaczego to ważne oznaczenie dla opon wielosezonowych?

3PMSF - co to za oznaczenie? Okazuje się, że w oponach wielosezonowych jest niezwykle istotne. Więcej informacji w materiale.
Ikona zegarka 6 min czytania

3PMSF to symbol, który nabiera szczególnego znaczenia w obecnych realiach rynku oponiarskiego. Mówimy konkretnie o sytuacji, w której Polacy szczególnie chętnie kupują modele całoroczne ogumienia. Gdzie szukać 3PMSF na takiej oponie? I jaką informację wysyłają kierowcy trzy szczyty górskie?

Spis treści:

Opony oznaczone symbolem 3PMSF pojawiły się w 2012 r. To wtedy Unia Europejska wprowadziła regulacje dotyczące znakowania ogumienia. Od 2021 r. symbol występuje również na etykietach oponiarskich. Znak jest niezwykle kluczowy. Stanowi bowiem potwierdzenie homologacji ogumienia, a czasami także chroni przed otrzymaniem wysokiego mandatu.

3PMSF, czyli certyfikat oznaczający trakcję na śniegu i lodzie

3PMSF znaczy mniej więcej tyle, że bieżnik ogumienia został przygotowany do pracy w zimowych warunkach. Sprawdzi się zatem nie tylko przy niskich temperaturach, ale również w sytuacji, w której nawierzchnia zostanie pokryta warstwą śniegu lub pojawi się na niej lód. Certyfikat 3PMSF nabiera zatem szczególnego znaczenia w sezonie zimowym.

Oczywiście samo przygotowanie opony do jazdy po drogach pokrytych śniegiem przez producenta nie wystarczy. Kierowca musi pamiętać także o innych parametrach eksploatowanych opon. Kluczowy jest stopień zużycia bieżnika czy ciśnienie opon. Potężne znaczenie ma także sposób wyważenia kół czy fakt, iż nie nastąpiło przebicie opony lub popękanie. Sama deklaracja zimowych właściwości to dopiero początek i tak naprawdę połowa sukcesu.

Jak wygląda symbol alpejski 3PMSF?

3PMSF to skrót od angielskiego three peak mountain snow flake. W wolnym tłumaczeniu to symbol obrazujący płatek śniegu na tle trzech szczytów górskich. Takie oznaczenie można znaleźć na ścianie bocznej każdej opony, która w Europie uzyskała homologację zimową. Nie ma konkretnego punktu na obwodzie, w którym musi się znaleźć ten znak. Poszukiwanie mimo wszystko nie powinno zająć kierowcy dużo czasu. Co ma na celu pojawienie się symbolu? Odgrywa tak naprawdę kilka ról. Mowa o tym, że:

  • płatek śniegu na tle trzech górskich szczytów pokazuje kierowcy, że ma do czynienia z ogumieniem, które sprawdzi się w warunkach typowo zimowych. Nie będzie mu straszna ośnieżona droga czy niskie temperatury. Co ważne, kierujący pozna zimowe właściwości ogumienia już na pierwszy rzut oka. Nie musi być specjalistą.
  • choć wyniki testów nie są ujawniane, three-peak mountain snowflake stanowi potwierdzenie spełnienia europejskich regulacji dotyczących przyczepności w warunkach zimowych. Do uzyskania oznaczenia opona musi potwierdzić swoje właściwości podczas prób realizowanych na ośnieżonym torze testowym przez niezależny instytut.

Jeżeli chodzi o same testy homologacyjne, te powinny być realizowane na prostym torze. Konieczne jest pokrycie go śniegiem – 3 cm musi mieć warstwa ubita, a 2 cm luźna. Temperatura śniegu powinna wynosić od 4 do -15 stopni Celsjusza. Na tak przygotowanym torze, realizowane są testy drogowe. Te mają charakter naprawdę wyczerpujący. Proces testowania opon jest oczywiście kontrolowany przez organy Unii Europejskiej.

3PMSF a opony zimowe i wielosezonowe

Oznaczenie 3PMSF odnosi się do zimowych parametrów pracy opony wzorcowej. Nie jest jednak tak, że okazuje się tożsame wyłącznie z ogumieniem zimowym. Ma charakter bardziej uniwersalny. Przez to służy do oznaczenia opon wielosezonowych i zimowych.

O ile jednak w przypadku zimówek 3PMSF to standard, o tyle w przypadku ogumienia całorocznego jeszcze kilka lat temu nie zawsze był stosowany. Brak znacznika na boku opony będzie jednak stanowić dla kierowcy kluczową informację. Oznacza, że model nie zdobył zimowej homologacji. To może oznaczać słabszą przyczepność na śniegu i powinno stanowić znak zapytania podczas podejmowania decyzji zakupowej.

  • Kiedy zmienić opony na opony 3PMSF? W przypadku opon całorocznych sprawa jest prosta. Pojazd jest w nie wyposażony cały czas. Opony zimowe powinny zostać zamontowane w sytuacji, w której temperatura spada poniżej 8 stopni Celsjusza. To warunki, w których modele całoroczne i zimowe nie zaczną twardnieć na kamień (w przeciwieństwie do opon letnich) oraz pozwolą autu na zachowanie pełni osiągów.

Oznaczenia opon zimowych i całorocznych a mandaty

Oznaczenia opon całorocznych i zimowych są niezwykle kluczowe w krajach, w których przepisy wymagają stosowania ogumienia dostosowanego do sezonu. Dotyczy to m.in. Niemiec, Czech czy niektórych rejonów we Francji. Jeżeli policjant w Niemczech dostrzeże opony z oznaczeniem M+S, a nie 3PMSF, a do tego na drodze będą panować zimowe warunki, kierujący powinien się liczyć z mandatem karnym. Dla przykładu w Niemczech kara wynosi jakieś 100 euro.

W Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe. Czy zatem oznaczenia takie jak 3PMSF tracą na znaczeniu? W żadnym razie, bo cały czas odnoszą się do kwestii bezpieczeństwa. Bezcennego bezpieczeństwa. Z uwagi na lepszą przyczepność czy możliwość hamowania podczas jazdy po śniegu, kierowca zawsze powinien wybierać modele sygnowane logo trzech szczytów górskich.

Oznaczenie 3PMSF a oznaczenie opon na błoto i śnieg

Kierowcy bardzo często pytają o to, co oznaczają symbole M+S i 3PMSF. Już na wstępie można zatem powiedzieć, że to pierwsze oznaczenie (a więc mud+snow – błoto i śnieg) nie jest tożsame z posiadaniem homologacji zimowej. Możemy je spotkać na oponach dedykowanych pojazdom terenowym i klasy SUV. I problem z tym symbolem jest jeden. Sposób jego nadawania nie jest regulowany. W tej kwestii na rynku panuje dowolność.

W efekcie kierowca, w przeciwieństwie do 3PMSF, nie ma pewności, czy opona została sprawdzona podczas standaryzowanych testów w warunkach zimowych. Nie wie też zatem, jak zachowa się w sytuacji, w której na drodze pojawi się śnieg. Z tego właśnie powodu symbol M+S nie jest traktowany w Europie jako honorowane oznaczenie zimowe.