Opony całoroczne (wielosezonowe) – dla kogo są i kiedy mają sens?

Wybór między oponami sezonowymi a całorocznymi nie jest prosty. Obecnie produkowane opony wielosezonowe dają duże możliwości na drodze i potrafią się odpowiednio dostosować do zewnętrznych warunków. W artykule wyjaśniamy, w jakim przypadku sprawdzi się takie rozwiązanie.
Ikona zegarka 7 min czytania

Popularność opon całorocznych nie powinna dziwić. Jedno ogumienie wielosezonowe potrafi zastąpić dwa komplety opon sezonowych – letnich i zimowych. Kupując opony wielosezonowe, można więc oszczędzić czas spędzony u wulkanizatora oraz pieniądze wydawane na wymiany opon. Uniwersalne opony zbierają także pozytywne opinie za swoją charakterystykę, bowiem ogumienie całoroczne z roku na rok staje się coraz doskonalsze. Czym charakteryzują się opony uniwersalne? Jaką mają charakterystykę? Kiedy warto kupić opony całoroczne? Wyjaśniamy!

Spis treści:

Opony całoroczne czy sezonowe? Podstawowe różnice w budowie

Czym właściwie są opony całoroczne? To swego rodzaju kompromis pomiędzy oponami zimowymi i oponami letnimi. Ich zadaniem jest zapewnić odpowiednią trakcję w każdych warunkach atmosferycznych, przez cały rok i zapewnić bezpieczne hamowanie opon. Odpada wówczas dylemat, kiedy zmienić opony na letnie. Od opon sezonowych różnią się zarówno rodzajem bieżnika, jak i mieszanki gumowej. Wielosezonowe opony muszą sprawdzić się zarówno na suchej, mokrej, jak zaśnieżonej nawierzchni, bez względu na temperaturę, dlatego mają specjalny rodzaj bieżnika.

  • Środkowa część nacinana jest drobnymi lamelami, odpowiadającymi za wgryzanie się w śnieg. Ta część przypomina więc zimową oponę.
  • Boki wielosezonówek mają natomiast gładkie klocki, charakterystyczne dla opon letnich. 
  • Dodatkowo opony te wyposażone są w rowki odprowadzające wodę, zapewniające przyczepność na mokrej nawierzchni i zapobiegające aquaplaningowi.
  • Budowa bieżnika opony całorocznej może się jednak różnić i znane są modele bez drobnych nacięć, np. Michelin CrossClimate 2.

Na uwagę zasługuje również mieszanka opony całorocznej. Guma, z której wykonana jest opona, wzbogacona jest krzemionką, silikonem oraz olejami, które mają zapewnić jej elastyczność nawet przy niskich temperaturach. Jednocześnie opona nie jest tak miękka, jak typowa zimówka, zatem nie będzie się tak szybko zużywać ani piszczeć w zakrętach. Czołowi producenci opon stosują wiele zabiegów, które mają zapewnić ogumieniu najwyższą uniwersalność. Nie inaczej w przypadku jest w przypadku opon wielosezonowych Semperit AllSeason-Grip, który daje gwarancję przyczepności w każdych warunkach.

Opony na półce w hurtowni

Jakie właściwości mają opony wielosezonowe?

Całoroczne opony łączą dwa pozornie różne światy, zatem zaprojektowanie ich obarczone jest sporym kompromisem. Do pogodzenia mamy wszak śnieg, lód i mróz, czyli trudne warunki zimowe, a także letnie upały. Aby móc użytkować opony bezpiecznie, modele opon testowane są w różnych scenariuszach drogowych. Im lepsze opony, tym większa rozpiętość temperatur, w których samochód będzie prowadzić się przewidywalnie i pewnie – a sezonowa wymiana opon w tym wypadku stanie się zbędna.

Warto jednak pamiętać, że opony całoroczne mogą być zaprojektowane z myślą o bardziej zimowych lub letnich warunkach. Parametry ogumienia sprawdzane są skrupulatnie w niezależnych badaniach, przeprowadzanych m.in. przez ADAC czy GTÜ, dlatego przed zakupem modelu opon warto sprawdzić wyniki testów. Trzeba też podkreślić, że nawet najlepsze opony całoroczne klasy premium nie sprawdzą się w zimie tak dobrze, jak opony zimowe, a w lecie nie będą równie komfortowe jak opony letnie. Dobre opony całoroczne to ogumienie zapewniające podobne właściwości, jak sezonowy komplet ze średniej półki.

Oznaczenie opon wielosezonowych

Jak rozpoznać opony wielosezonowe? W tym celu warto spojrzeć na bok opony. Podobnie jak klasyczne zimówki powinny mieć oznaczenie M+S (ang. mud and snow, czyli błoto i śnieg) oraz 3pmsf (ang. three-peak mountain snow flake, czyli płatek śniegu na tle trzech szczytów). To oznaczenie opony samochodowej równoznaczne ze sprawdzeniem w zimowych warunkach i kierowca może bezpiecznie jeździć przy niskich temperaturach oraz pokonywać zaśnieżone odcinki dróg. Oprócz tego ogumienie całoroczne może mieć napisy 4seasons, all seasons, all weather lub podobne. Napisów tych należy szukać na boku opony.

Czy opony całoroczne sprawdzą się zimą?

Zgodnie z ideą nowe opony wielosezonowe powinny sprawdzić się zarówno latem, jak i zimą. O możliwościach tego typu opony zaświadcza wszak emblemat 3PMSF. Aby zdobyć to oznaczenie, opony muszą przejść test na torze pokrytym ubitym śniegiem, którego nachylenie nie może przekraczać 2°. Test ten przeprowadzany jest w temperaturze od -2 do -15 stopni Celsjusza. W odróżnieniu od uznaniowego symbolu M+S certyfikat „ze śnieżynką” jest ściśle kontrolowany przez organy Unii Europejskiej.

Jeśli jednak zamierzasz używać samochodu na śniegu często, warto wybrać dobre opony całoroczne klasy średniej lub premium. Tylko one wyposażone są w technologie, które zapewniają odpowiednią przyczepność w zimowych warunkach. Tanie opony całoroczne w skrajnych temperaturach oraz warunkach pogodowych mogą zachowywać się nieprzewidywalnie. Opony klasy średniej nie tylko zapewnią lepszą przyczepność na śniegu i lodzie, ale też mają zazwyczaj dobry stosunek ceny do jakości – a na to warto zwrócić uwagę przy zakupie nowych opon. Nowoczesne opony są coraz doskonalsze, ale najświeższe technologie wykorzystywane są głównie w segmencie premium.

Opony wielosezonowe – dla kogo jest to rozwiązanie?

Kiedy warto kupować opony wielosezonowe i do kogo są adresowane? Jest to uzależnione od wielu czynników, takich jak styl jazdy, osiągi samochodu, roczne przebiegi czy teren, w którym używane będzie auto. Uniwersalne opony samochodowe to dobre rozwiązanie dla kierowców, którzy:

  • preferują spokojny styl jazdy,
  • pokonują niewielkie przebiegi roczne (do ok. 15 tys. km),
  • jeżdżą głównie w mieście, po regularnie odśnieżanych drogach,
  • mieszkają w stosunkowo płaskim terenie, w którym nie ma dróg o dużym nachyleniu,
  • mają samochód o niedużej mocy,
  • rzadko podróżują mocno obciążonym autem,
  • nie mają miejsca na przechowywanie drugiego kompletu opon.

    Przykręcanie koła do samochodu

    Kiedy wymieniać opony całoroczne?

    Opony aut osobowych mają określoną minimalną głębokość bieżnika, która wynosi 1,6 mm. To jednak skrajna wartość, do której nie warto się zbliżać. Opony przeznaczone do jazdy po śniegu muszą mieć odpowiedni zapas, aby gumowe lamele mogły wgryzać się w śnieg. Opony całoroczne warto więc wymieniać już przy ok. 3-4 mm głębokości rowków, podobnie jak klasyczne zimówki. Pamiętaj też, że najtańsze opony całoroczne z klasy ekonomicznej mogą być wykonane z miękkiej mieszanki, która zużywa się stosunkowo szybko.

    Opony całoroczne – czy warto się na nie zdecydować?

    Czy warto kupić opony wielosezonowe? A może lepszym rozwiązaniem jest dokupienie drugiego zestawu opon? Odpowiadamy!

    Ceny opon całorocznych są zwykle wyższe od opon na lato i zimę. Jeśli więc masz już jeden zestaw opon w dobrym stanie, dokupienie drugiego może być lepszym wyjściem. Wyższa cena całorocznych opon nie jest jednak problemem, jeśli zarówno letnie, jak i zimowe opony wymagają wymiany. Wybierając opony, upewnij się, czy dostępna jest darmowa dostawa – to znaczna oszczędność. Nowe opony może zamówić bezpośrednio do warsztatu, gdzie często można liczyć na darmową dostawę w 24h – wyjaśnia ekspert Q Service Castrol.

    Znasz już wady i zalety wielosezonówek, ale które opony wielosezonowe wybrać? To temat na kolejny artykuł. Więcej poradników znajdziesz na stronie www.qservicecastrol.eu