Czy masz uszkodzony przepływomierz powietrza? Sprawdź objawy

Przepływomierz powietrza to stosunkowo delikatny czujnik. Jego usterka jest natomiast dość charakterystyczna. W artykule przybliżamy przyczyny i objawy awarii.
Ikona zegarka 6 min czytania

Silnik Twojego samochodu pracuje nieprawidłowo? To może być przepływomierz! Objawy awarii przepływomierza powietrza są dość charakterystyczne, a usterki podzespołu – częste. Przepływomierz powietrza, zwany również przepływką, jest bardzo wrażliwy na czystość powietrza i już niewielkie zabrudzenia mogą zafałszować jego wskazania. Podejrzewasz awarię przepływomierza powietrza? Sprawdź, czy masz te symptomy uszkodzenia.

Spis treści:

Czym jest przepływomierz powietrza?

Przepływomierz masowy powietrza jest jednym z elementów odpowiedzialnych za dobór składu mieszanki paliwowo-powietrznej. Zadaniem przepływomierza jest pomiar ilości powietrza trafiającego do silnika. Dzięki temu sterownik silnika może dobrać odpowiednią dawkę paliwa, niezbędną do równej pracy silnika. Przepływomierz znajduje się na kanale dolotowym, tuż za filtrem powietrza. Pomiar masy powietrza trafiającego do komory spalania pozwala uzyskać spalanie stechiometryczne, czyli pełne, najlepiej wykorzystujące ładunek energetyczny paliwa. Zaburzenie danych o ilości przepływającego powietrza sprawia, że moduł sterujący nie jest w stanie zadbać o prawidłową pracę jednostki napędowej. 

przepływomierz awaria

 

Zepsuty przepływomierz – objawy i przyczyny awarii przepływomierza

Choć w samochodach można spotkać różne typy przepływomierzy, m.in. klapkowe lub masowe, uszkodzenie każdego z nich da podobne symptomy awarii. Odbija się to negatywnie na pracy silnika i może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Brak informacji o ilości powietrza trafiającego do komory spalania negatywnie wpływa także na ekonomikę jazdy i stan samego silnika. Podobne objawy mogą dać jednak inne usterki, takie jak uszkodzenie sondy lambda, zużycie wtryskiwaczy lub zatarcie pompy paliwa. Ważne jest, by sprawdzić przepływomierz miernikiem i ocenić, czy jego wskazania są prawidłowe.

Dlaczego jednak przepływka się psuje? Zadaniem przepływomierza jest pomiar masy powietrza, ale precyzyjna ocena ilości powietrza zasysanego do silnika nie jest prosta. Odpowiada za to czuły, platynowy czujnik, rozgrzewany do wysokiej temperatury, ok. 120-130 stopni Celsjusza. Pod wpływem wpadającego powietrza drucik lub płytka wychładzają się, a przepływomierz musi ponownie je nagrzać. Na podstawie dostarczonej energii przepływomierz jest jednak w stanie ocenić ilość powietrza dostającego się do dolotu. 

Jeśli jednak czujnik przepływomierza zostanie zanieczyszczony, pomiar może okazać się błędny. Nawet niewielka ilość oleju, kurzu lub piachu jest w stanie zafałszować wyniki. Teoretycznie zabrudzenia nie powinny dostawać się do układu ssącego, bowiem dostające się do niego powietrze jest filtrowane, ale takie sytuacje zdarzają się często. Powodem najczęściej jest zbyt rzadka wymiana filtra powietrza lub nieszczelność układu dolotowego. Jeśli chcesz więc zwiększyć żywotność przepływomierza, pamiętaj o regularnej wymianie filtra powietrza.

Najczęstsze objawy uszkodzonego przepływomierza powietrza

Po czym poznać, że przepływomierz jest uszkodzony lub nie działa prawidłowo? Jak się okazuje, w pierwszym etapie objawy usterki mogą być subtelne i wręcz niezauważalne. Jazda z niesprawnym podzespołem odpowiedzialnym za pomiar ilości powietrza może być całkiem normalna, bo błędy pomiaru korygowane są czasem przez sterownik silnika. Gdy jednak jest to poważnie zabrudzony lub uszkodzony przepływomierz, objawy są bardzo niebezpieczne. Jakie objawy przepływomierza mogą wskazywać na awarię?

  • Falowanie obrotów na biegu jałowym – jednym z typowych objawów awarii przepływomierza jest falowanie obrotów na biegu neutralnym. Wynika to z pracy komputera pokładowego, który próbuje zapobiegać przygasaniu silnika, dobierając odpowiednią ilość paliwa. W niektórych przypadkach silnik może wpadać na biegu jałowym w duże wibracje, spowodowane zbyt niskimi obrotami. 
  • Gaśnięcie silnika – jeśli to poważnie zepsuty przepływomierz, objawy mogą być silniejsze. W wielu przypadkach przygasanie kończy się całkowitym zgaśnięciem silnika. Jeśli samochód gaśnie w trakcie jazdy, np. podczas dojazdu do świateł lub skrzyżowania, w ostatnim etapie hamowania, skutki mogą być tragiczne. Zgaśnięcie silnika przy wysprzęglonej skrzyni biegów sprawia, że nie zostanie on uruchomiony ponownie napędem toczących się kół. A warto pamiętać, że przy zgaszonym silniku w większości aut nie działa wspomaganie kierownicy oraz hamulców. 
  • Spalanie większej ilości paliwa – naturalnym efektem źle dobranej mieszanki paliwowo-powietrznej jest też większe zużycie paliwa. Nieefektywne spalanie paliwa może mieć jednak gorsze skutki. Efektem zbyt bogatej mieszanki jest dym z wydechu, natomiast uboga mieszanka w wielu sytuacjach prowadzi do wypalenia gniazd zaworowych.
  • Szarpanie podczas przyspieszania – podczas nieprawidłowej pracy przepływomierza zauważyć można nierówną pracę silnika. Najczęściej problem występuje podczas przyspieszania, ale może towarzyszyć także w trakcie równomiernej jazdy. Nie zawsze jednak za podobny problem odpowiedzialny jest przepływomierz. Wypadający zapłon może pojawić się np. po uszkodzeniu sondy lambda, EGR-u, świec zapłonowych czy pompy paliwa.
  • Spadek mocy silnika – zbyt duża ilość powietrza lub paliwa w mieszance wpływa na także na moc silnika. Spadek mocy może towarzyszyć cały czas lub pojawiać się chwilowo, w momentach wadliwej pracy przepływomierza. Jeśli natomiast silnik przejdzie w tryb awaryjny, ograniczenie mocy silnika będzie mocno zauważalne.
  • Kontrolka check engine – o tym, że nie działa przepływomierz, może powiadomić też kontrolka „check engine” na desce rozdzielczej. Nie warto jej bagatelizować i najlepiej naprawić podzespół, zanim dojdzie do uszkodzenia innych części.

Czy jazda z uszkodzonym przepływomierzem jest bezpieczna?

Wielu kierowców nie zwraca uwagi na poprawne działanie przepływomierza. Po jego usterce zazwyczaj da się jeździć, a często mankament jest niemal niezauważalny. To jednak krótkowzroczna decyzja. Gdy awaria się nasili i silnik zacznie przygasać, jazda samochodem stanie się niebezpieczna. Dodatkowo uszkodzony przepływomierz prowadzi do przyspieszonego zużycia innych części. Niewłaściwe działanie przepływki zazwyczaj świadczy o zanieczyszczeniu dolotowego silnika, więc warto upewnić się, że jest on w dobrym stanie. Być może trzeba już wymienić filtr powietrza lub zlokalizować nieszczelność kolektora.

Wymiana czy czyszczenie przepływomierza?

W wielu przypadkach wymiana nie jest konieczna i solidne wyczyszczenie przepływomierza wystarczy. Podczas czyszczenia przepływomierza powietrza należy pamiętać o tym, aby nie uszkodzić platynowej płytki, która jest bardzo delikatna. Do czyszczenia najlepiej użyć specjalnego preparatu, bowiem nie można tego zrobić mechanicznie. Jeśli to nie pomaga, należy sprawdzić napięcie zasilające i wyjściowe. Napięcie wejściowe powinno wynieść od 7,5 V do 14 V, a wyjściowe – od 0 do 5 V. Pomiar ten wykonuje się na odpalonym silniku. Dodatkowo warto zmierzyć pomiędzy złączami czujnika i sterownika rezystancję, która wynosi 0 omów.

Jeśli wskazania są nieprawidłowe, a czyszczenie nie pomogło, najpewniej nie obędzie się bez wymiany przepływki. Pamiętaj jednak, by nie kupować najtańszych zamienników – są bardzo nieprecyzyjne. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zachęcamy do powierzenia samochodu specjalistom.