Co oznaczają drgania i wibracje podczas przyspieszania?

Zmiana obrotów silnika na wyższe i towarzyszące jej równomierne drgania. Objawy z całą pewnością nie są normalne i muszą oznaczać problem z autem. W takiej sytuacji nie warto jednak panikować. Należy umówić wizytę auta w warsztacie i zrobić to jak najszybciej.
Ikona zegarka 5 min czytania

Kierowca wciska gaz do dechy, a wtedy samochód wpada w dziwne drgania. Problem na pierwszy rzut oka wygląda poważnie. Poważny jednak wcale nie musi być. Bo czasami tło takiej usterki jest tanie w usunięciu. Ale kierowca nie przekona się o tym do momentu, w którym jego auto nie trafi do warsztatu.

Spis treści:

 

Wibracje samochodu: układ napędowy, hamulcowy czy kierowniczy?

Problem z drganiami samochodu w czasie przyspieszania jest jeden. Możliwych przyczyn jest naprawdę wiele! Czasami pojawienie się wibracji to wynik usterki opony, koła, przegubu, półosi, drążka kierowniczego, układu kierowniczego, elementów ciernych układu hamulcowego, ale także silnika, skrzyni biegów czy zużytego koła dwumasowego. Aby mechanik mógł postawić precyzyjną diagnozę, kierowca powinien wskazać przede wszystkim okoliczności, w których nadwoziem zaczyna trząść. Kolejnym krokiem powinna się stać jazda testowa.

wibracje samochodu

 

  • W sytuacji, w której drgania pojawiają się na kole kierowniczym i występują np. podczas hamowania, źródłem problemu mogą być skrzywione tarcze hamulcowe. Gdy wibracje są odczuwalne w czasie puszczania pedału sprzęgła, usterka może dotyczyć koła dwumasowego zamontowanego w skrzyni biegów. Jeżeli to głęboko wciśnięty pedał gazu powoduje drgania, często powodem niesprawności okazuje się układ przeniesienia napędu.
  • Bywa, że w aucie pojawiają się drgania drążka zmiany biegów przy przyspieszaniu. Czasami to objaw normalny (np. samochody Renault), a czasami to kwestia zużycia przekładni.

 

 

Jakie są przyczyny wibracji podczas przyspieszania samochodem? Dodawanie gazu i hamowanie

Wibracje podczas jazdy samochodem są niepokojącym problemem. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze łatwo jest wskazać przyczynę drgania silnika lub karoserii. Zwłaszcza że o pojawieniu się objawów zadecydować może szereg uszkodzeń. Jakie są najczęstsze przyczyny wibracji całego nadwozia podczas jazdy?

  • Opony, koła i felgi – to jeden z najczęstszych powodów odczuwania drgań w samochodzie. Powodem w tym przypadku może być przebita opona, za słabo napompowana opona, kamień w bieżniku opony, pojawienie się guza, skrzywiona felga (np. po najechaniu na krawężnik) czy złe wyważenie kół. W takim przypadku kierowca może poczuć zarówno wibracje na kierownicy, jak i nadwoziu.
  • Hamulce – w tym przypadku drgania występują głównie po naciśnięciu pedału hamulca. Czasami są to niewinne wibracje, a czasami sytuacja, w której kierowca wyczuwa wyraźne bicie na kole kierownicy. Powód zawsze jest jeden i są nim krzywe tarcze hamulcowe. Tarcze krzywią się w sytuacji, w której zostaną rozgrzane podczas jazdy i auto wjedzie np. w kałużę. Zahartują się.
  • Zawieszenie – wibracje w trakcie jazdy w tym przypadku oznaczają zużycie łożyska koła, piasty czy wahacza. W przypadku piasty i łożyska koła dodatkowo wraz ze wzrostem prędkości pojawi się wyraźnie słyszalne buczenie. W przypadku wahacza drgania, które czuć na kierownicy, na ogół oznaczają uszkodzenie mechaniczne polegające na skrzywieniu wahacza.
  • Układ kierowniczy – drgania mogą być winą uszkodzenia drążka kierowniczego (ale pojawią się też stuki), ewentualnie pojawienia się luzów w układzie przekładni kierowniczej. W tym przypadku objaw występuje zarówno podczas jazdy z niską, jak i dużą prędkością. Jest niezależny od stylu jazdy kierowcy.

Sprawdzanie zawieszenia

Wśród najczęstszych przyczyn drgań są też usterki silnika

Powodem ujawnienia się drgań w aucie w czasie jazdy mogą być też niesprawności związane z układem napędowym, ale także przeniesienia napędu. Jakie konkretnie? Oto lista:

  • Układ przeniesienia napędu – drgania auta powoduje również zużywający się wał napędowy, przegub wewnętrzny, przegub zewnętrzny lub półoś napędowa. Tu wibracje można podzielić na takie, które pojawiają się podczas ruszania, skręcania lub dodawania gazu.
  • Silnik – wibracje odczuwalne podczas przyspieszania mogą być związane z brakiem paliwa, niesprawnością układu paliwowego, kłopotami z pracą instalacji LPG czy uszkodzonymi świecami. W ostatnim z przypadków usterka może spowodować wypadanie zapłonów. Jeżeli podczas jazdy próbnej drgania całego samochodu pojawią się przy ruszaniu, ewentualnie na biegu jałowym lub przy niskich prędkościach obrotowych, może to wskazywać na zużycie koła dwumasowego przy sprzęgle lub poduszki silnika.

Najczęstsze przyczyny drgania samochodu w czasie jazdy mogą być bardzo poważne. To oznacza jedno. Kierowca nie powinien ignorować objawów. Musi udać się do mechanika. W przeciwnym razie zagraża bezpieczeństwu swojemu i przewożonych pasażerów.

Drgania podczas przyspieszania. Ile będzie kosztować naprawa?

Najtańszy scenariusz jest taki, w którym kierowca odczuwa wibracje, ale te są związane z uszkodzeniem felgi lub opony, która wymaga wymiany. W zależności od rozmiaru uszkodzeń prostym rozwiązaniem (i często skutecznym) jest samo wyważenie koła. Koszty w takim przypadku nie przekroczą kilkudziesięciu złotych. Podobnie jest w przypadku problemu ze świecami zapłonowymi. Czasami wystarczy, że mechanik przeprowadzi kontrolę przewodów zapłonowych. Równie niedrogim rozwiązaniem jest wymiana świec zapłonowych.

Najdroższe w usunięciu są problemy związane z kołem dwumasowym, półosiami czy łożyskami kół. Jak rozwiązać problem wibracji podczas przyspieszania w takim przypadku? Wymiana przegubów półosi oznacza dobry tysiąc złotych. Konieczność usunięcia luzów na przekładni kierowniczej oznacza podobną sumę. Wymiana koła dwumasowego wraz z kompletem części oznacza już 2 do 3 tys. zł.