Samochody składają się z wielu podzespołów. Bezpieczeństwo i komfort podróży wymaga zatem ich kontrolowania. Instalacji elektrycznej samochodu przygląda się dedykowany układ diagnostyczny. Choć EPC najczęściej jest bardzo prostym obwodem. Jak działa i co konkretnie oznacza ta kontrolka?
Spis treści:
Nowoczesne samochody nie są wyłącznie dziełem mechaniki. To w coraz większym stopniu urządzenia elektroniczne. Nasycenie nowoczesną technologią osiąga wysoki poziom. Właśnie dlatego na rynku pojawiła się potrzeba kontrolowania stanu układu elektrycznego. To zadanie przypisane systemowi EPC. Za co konkretnie odpowiada – to najczęściej zadawane pytanie przez kierowców.
Co to jest EPC w samochodzie?
EPC to skrót od angielskiego Electronic Power Control (tłum. Elektroniczna Kontrola Mocy). To swojego rodzaju „czujnik” instalacji elektrycznej w pojeździe. Informuje o usterkach i ostrzega kierowcę przed ewentualnymi błędami. Komunikat jest wyrażony pomarańczową kontrolką w aucie. Ta w przeciwieństwie do czerwonej kontrolki, nie oznacza konieczności natychmiastowego przerwania jazdy.
Co ważne, kontrolka EPC jest bardzo charakterystyczna w każdym samochodzie Grupy VAG, czyli Volkswagenie, Skodzie, Seacie czy Audi. W samochodach grupy VAG ma ona charakter całkowicie niezależny od kontrolki check engine. EPC nie należy jednak do standardowego wyposażenia wszystkich pojazdów. Nie jest też wymagane na mocy europejskich przepisów homologacyjnych.
Poza niemiecką grupą jest raczej rzadko spotykana. To dobrze czy źle? Dobrze, bo niektórych kierowców pomarańczowa lampka po prostu denerwuje. Szczególnie że nigdy nie wiadomo co dokładnie oznacza. I tak konieczna jest dalsza diagnostyka pojazdu. Źle, bo tracą oni dodatkowy moduł diagnostyczny, który może ich wcześniej poinformować o problemie z autem. Takie wskazówki zawsze są cenne.
Jakie awarie oznacza zapalenie się żółtej kontrolki EPC?
Spektrum przypadków, w którym na desce rozdzielczej zapala się kontrolka EPC, jest naprawdę szerokie. To jednak w dużej mierze wynik rozbudowania elektroniki pokładowej w pojazdach. Moduł diagnostyczny zareaguje komunikatem ostrzegawczym np. w razie:
Zapalona kontrolka EPC informuje o awarii układu elektrycznego. Bardzo szeroko rozumianej. Jak ustalić źródło problemu? W pierwszej kolejności kierowca może zaświecić wszystkie lampy i skontrolować sprawność oświetlenia. To w zasadzie jedyny element diagnostyczny, który może wykonać we własnym zakresie. W przypadku awarii, które nie dotyczą świateł, konieczna jest analiza błędów EPC przy pomocy komputera diagnostycznego. Dopiero po jego podłączeniu do auta profesjonalnemu warsztatowi samochodowemu uda się ustalić kierunek poszukiwania źródła problemów.
- Kluczowe jest to, że pojawienie się kontrolki EPC i kontrolki silnika jest normalne po uruchomieniu jednostki napędowej. To wtedy odbywa się bowiem automatyczna diagnostyka podzespołów układu elektrycznego. Po odpaleniu silnika komputer pokładowy powinien ją zgasić. To znak, że sprawdzenie instalacji przebiegło pomyślnie i nie wykazało żadnych błędów.
Czy zapalenie się kontrolki EPC oznacza, że trzeba przerwać jazdę?
Elektroniczne usterki sygnalizuje kontrolka EPC. Nie zawsze są to jednak usterki poważne czy wymagające natychmiastowej ingerencji mechanika. Jeżeli dotyczą źródła światła, często wystarczy wymienić żarówkę. Tak, aby pojazd był widoczny dla innych kierowców i jego właściciel nie ryzykował mandatem podczas kontroli drogowej. Po wymianie żarówki lampka powinna gasnąć.
Jeżeli zatem po pojawieniu się lampki na desce rozdzielczej silnik pracuje normalnie, a auto porusza się z pełną mocą, komunikat kierowca może bagatelizować i kontynuować jazdę. Brak jest bowiem podstaw, które pozwalałyby stwierdzić, że nieprawidłowość będzie miała wpływ na bezpieczeństwo jazdy. To nie znaczy zielonego światła do jazdy miesiącami. Możliwość dotyczy raczej krótkiej chwili – np. do czasu ukończenia podróży. Później konieczne jest odstawienie twojego samochodu do warsztatu, diagnostyka ewentualnego problemu i naprawa.
Co zrobić, gdy auto sygnalizuje usterkę układu elektrycznego?
W przypadku zapalenia się kontrolki EPC w czasie jazdy kierowca powinien w pierwszej kolejności zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu. Może wyjść z kabiny i sprawdzić oświetlenie pojazdu. Jak bez pomocy skontrolować np. światło hamowania? To proste. Wystarczy ustawić samochód prostopadle do ściany lub innej jasnej płaszczyzny. Po naciśnięciu pedału hamulca należy obserwować w lusterkach odbicie świecących się lamp stop. Kierowca będzie wiedział wtedy, że lampy działają.
Żarówki są sprawne, a kontrolka w kolorze żółtym się świeci. Jeżeli samochód pozostaje na chodzie, kierowca może kontynuować jazdę. Mimo wszystko powinien umówić wizytę u mechanika. Kontrolka EPC wskazuje bowiem na permanentną usterkę. Sama z siebie nie zniknie zatem po ponownym rozruchu silnika.
Podjęcie stosunkowo szybkiej reakcji jest ważne z trzech powodów. Instalacja elektryczna w samochodzie bywa dziś ważniejsza od mechaniki. Nieprawidłowe odczyty czujników w silniku mogą unieruchomić sprawną jednostkę napędową. Poza tym kontrolka EPC w samochodzie oznacza problem, który z czasem może zacząć się pogłębiać. Spotęguje tym samym koszty naprawy. Dodatkowo awaria układu elektrycznego zazwyczaj nie oznacza wysokiego kosztu naprawy. Warto zaznaczyć, że często kierowca zamknie się w kwocie wynoszącej od 150 do 300 zł.
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.