Auto Hold – co to za funkcja? Automatyczny hamulec postojowy spotykany jest w coraz większej liczbie samochodów, jednak nie każdy kierowca wie, jak z niego korzystać. Wielu kierujących nie korzysta z funkcji Auto Hold i notorycznie trzyma nogę na pedale hamulca, stojąc w korku lub na światłach. Sprawdź, czym jest system Auto Hold i kiedy może się przydać.
Spis treści:
Czym jest funkcja Auto Hold?
Auto Hold jest to system automatycznego zaciągania hamulca postojowego po zatrzymaniu pojazdu. Funkcja Auto Hold utrzymuje auto nieruchomo po każdym zatrzymaniu i stosowana jest w samochodach z elektronicznym hamulcem postojowym. Zapobiega więc powolnemu toczeniu się samochodu, które występuje w autach z automatyczną skrzynią biegów. Pojazdy bez tej funkcji ruszają po zwolnieniu hamulca, nawet bez wciskania pedału gazu. Mając skrzynię biegu w pozycji do jazdy (D), kierowca musi więc pamiętać o wciśnięciu pedału hamulca.
Auto wyposażone w system Automatic Hold zachowuje się inaczej. Auto Hold automatycznie unieruchamia pojazd po zwolnieniu do zera. Elektromechaniczny hamulec postojowy zadba o to, by samochód stał w miejscu nawet na wzniesieniu. Dzięki temu trzymanie hamulca podczas postoju nie jest konieczne. Po automatycznej aktywacji hamulca ręcznego na desce rozdzielczej pojawia się zielona litera „P”, która informuje o działaniu systemu.
Auto Hold – jak działa automatyczny hamulec postojowy?
Jak działa funkcja Auto Hold? Zasada pracy jest niezwykle prosta. W samochodach z elektrycznym hamulcem postojowym asystent hamowania wykrywa zatrzymanie pojazdu za pomocą czujników i uruchamia auto w czasie postoju. Hamulec jest aktywowany za każdym razem, nawet podczas krótkich zatrzymań. Nie ma więc konieczności trzymania stopy na pedale hamulca.
Funkcja Auto Hold utrzymuje zapamiętane ostatnie ciśnienie w układzie hamulcowym, ale jeśli czujniki wykryją, że samochód mógłby się stoczyć, system ponownie zwiększa ciśnienie i mocniej oddziałuje na zaciski hamulcowe. Auto Hold korzysta z systemu ESP oraz czujników ABS, dlatego jego działanie jest bardzo precyzyjne.
Nie trzeba też obawiać się, że włączony hamulec postojowy utrudni ruszenie z miejsca. Funkcja Auto Hold działa tylko na postoju. W momencie wciśnięcia pedału gazu funkcja Auto Hold samoczynnie się wyłącza i pozwala na płynne włączenie się do ruchu. Jednocześnie system cały czas dba o to, by auto nie stoczyło się ani nie zgasło.
Dlaczego warto skorzystać z funkcji Automatic Hold?
Podstawową korzyścią płynącą z używania Auto Hold jest wygoda. Kierowca nie musi trzymać stopy na pedale hamulca cały czas, co podnosi komfort jazdy, zwłaszcza w czasie jazdy w roku. Automatycznie zatrzymanie pojazdu w czasie postoju zapobiega też przypadkowemu stoczeniu się pojazdu. To szczególnie ważne podczas zatrzymania auta na wzniesieniu. Warto jednak pamiętać, że funkcja ta ma również inne zalety. Najczęściej wymienianie plusy Auto Hold to:
- wygoda podczas jazdy w roku,
- możliwość płynnego ruszenia na wzniesieniu,
- mniejsze zużycie układu hamulcowego (chroni pompę hamulcową, przewody hamulcowe, wysprzęglik lub mechaniczne elementy sterujące)
- większe bezpieczeństwo, gdyż kierowca może lepiej skupić się na włączaniu się do ruchu.
Jak włączyć lub wyłączyć Auto Hold?
Aby włączyć funkcję, wystarczy nacisnąć przycisk Auto Hold. Zwykle znajduje się on w pobliżu hamulca postojowego i oznaczony jest literą A w kółku z dwoma nawiasami. By korzystać cały czas z Auto Hold, wystarczy aktywować tę funkcję raz. System włączy się automatycznie po ponownym uruchomieniu silnika. O tym, że wciąż działa Auto Hold informuje najczęściej podświetlenie przycisku.
Kierowca może także oczywiście dezaktywować automatyczny hamulec ręczny. Jeśli wolisz, by auto toczyło się powoli po zwolnieniu pedału hamulca, ponownie naciśnij przycisk i upewnij się, że podświetlenie zgasło. Takie rozwiązanie jest przydatne, jeśli wolisz operować w korku samym hamulcem, bez konieczności wciskania pedału gazu.
System Auto Hold – w jakich samochodach można go znaleźć?
Auto Hold zwykle montowane jest w samochodach z automatyczną skrzynią biegów, ale nie jest to regułą. Funkcja jest dostępna zarówno w pojazdach z automatem, jak i manualną przekładnią. Działanie systemu nieco się różni, bowiem w autach ze skrzynią manualną kierowca i tak musi wcisnąć sprzęgło lub wrzucić bieg neutralny. Mimo to warto korzystać z Auto Hold, gdyż pomaga ona podczas ruszenia na wzniesieniu. Kierowca nie musisz wówczas kontrolować pedału hamulca i wystarczy, że skupi się na sprzęgle oraz pedale gazu. To duże ułatwienie dla młodych kierowców, którzy mają z tym problem. Co ciekawe, w samochodach z sekwencyjnymi skrzyniami biegów Auto Hold nie tylko zaciągnie ręczny, ale także rozłączy sprzęgło i wrzuci bieg neutralny.
Awaria Auto Hold – co robić?
Nieprawidłowe działanie automatycznego hamulca ręcznego może mieć dwa oblicza. Najczęstszym problemem jest brak aktywacji systemu, mimo zatrzymania samochodu. Czasem powodem jest niezatrzymanie się do zera, przez co czujniki interpretują to jako dalszą jazdę. W niektórych autach uruchomienie Auto Hold wymaga także nieco mocniejszego wciśnięcia hamulca przed całkowitym zatrzymanie. Kolejnym problemem może być zbyt późne rozłączanie systemu, utrudniające ruszanie z miejsca. W obu sytuacjach najlepiej skonsultować się z doświadczonym mechanikiem.
Problemy z automatycznym hamulcem nie zawsze wynikają z powodu awarii systemu Auto Hold. Czasem wynikają po prostu ze zużycia elementów układu hamulcowego, np. przewodów, pompy czy zacisków hamulcowych. Należy także pamiętać o regularnej wymianie płynu hamulcowego. Sprawne podzespoły zmniejszą ryzyko awarii całego systemu, dzięki czemu funkcja Auto Hold będzie działać sprawniej.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o systemach w Twoim samochodzie, przeczytaj inne nasze artykuły. Dowiesz się z nich m.in., jak działają hamulce bębnowe oraz jak często wymieniać płyn hamulcowy.
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.