Na dokumencie stwierdzającym posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami pojawiają się dwa oznaczenia. Jedno z nich to numer blankietu. Czy numer prawa jazdy a numer druku prawa jazdy to jest to samo? Gdzie znaleźć oznaczenie na standardowym prawie jazdy? I kiedy konieczne jest podanie numeru druku prawa jazdy?
Spis treści:
Dokument prawa jazdy to szereg oznaczeń. Czy kierujący zawsze zastanawiają się nad tym, jakie konkretnie informacje przekazują? Dziś skupimy się na numerze druku znajdującym się z tyłu prawa jazdy. W tym punkcie kluczowe staje się to, że kierowcy powinni znać różnicę między numerem prawa jazdy a numerem druku.
Czym jest numer druku prawa jazdy?
Numer składa się z oznaczenia serii i ciągu cyfr. To typowy przykład identyfikatora administracyjnego związanego z dokumentacją prawa jazdy. Ułatwia procesy urzędowe dotyczące załatwiania formalności w wydziale komunikacji. Nie ma dużego związku z posiadanymi kategoriami prawa jazdy czy informacjami o ważności prawa jazdy.
Kluczowe jest to, że wydanie nowego dokumentu zawsze oznacza wymianę numeru blankietu. Dotyczy to zatem zarówno przypadku, w którym wymiana prawa jazdy wynika z upłynięcia daty ważności poprzedniego, jak i w sytuacji, w której zgubimy prawo jazdy.
Gdzie znajduje się numer blankietu prawa jazdy?
Kierowca nie powinien mieć wielkiego problemu z ustaleniem, gdzie na dokumencie prawa jazdy znajduje się numer blankietu. Numer druku prawa jazdy znajduje się na tylnej części dokumentu. Zaraz nad nim umieszczony został kod kreskowy. To po kodzie można go rozpoznać już na pierwszy rzut oka.
- Numer druku prawa jazdy składa się tylko na dokument w wersji fizycznej. Wirtualna wersja dostępna w aplikacji mObywatel nie posiada tego oznaczenia.
W przypadku druku międzynarodowego prawa jazdy nr druku znajduje się na pierwszej stronie (a więc zewnętrznej stronie) w bardzo widocznym miejscu. Kierujący powinien znaleźć numer bez problemu, bo został umieszczony zaraz pod nazwą druku.
Do czego potrzebny jest numer druku prawa jazdy?
Tak naprawdę jest jedna sytuacja, w której kierowcy potrzebne jest to oznaczenie. Mowa o wydaniu nowego prawa jazdy. Oznaczenie należy podać podczas uzupełniania wniosku o wydanie prawa jazdy. Dotyczy to każdego przypadku. Ma zastosowanie, gdy:
- skończy się okres ważności prawa jazdy,
- w przypadku utraty prawa jazdy,
- zgubimy prawo jazdy i chcemy wyrobić jego wtórnik,
- w przypadku rozszerzenia uprawnień np. o kategorię AM,
- kierowca chce złożyć wniosek o wydanie dokumentu podczas obowiązkowej wymiany bezterminowych praw jazdy.
Kierowca nie musi podawać numeru druku prawa jazdy, aby np. sprawdzić punkty karne czy w czasie kontroli drogowej. Nikt go nie poprosi o podanie oznaczenia także np. podczas zdobywania prawa jazdy kat. C.
Numer druku a numer prawa jazdy – różnice
Numer prawa jazdy i numer druku prawa jazdy to dwa różne pojęcia. Drugi oznacza numer identyfikacyjny druku i znajduje się na odwrocie prawa jazdy. Pierwszy z kolei to identyfikator uprawnień konkretnego kierowcy i znajduje się na froncie dokumentu w kolumnie 5. To on koduje wszystkie najważniejsze informacje zapisane na koncie dane osoby w bazie CEPiK. Jest czymś na kształt numeru PKK dla osób starających się o uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami.
- Czemu przepisy nie dopuszczają sytuacji, że numer prawa jazdy znajduje się na tylnej stronie? Bo to kluczowe dane identyfikacyjne – zaraz obok numeru PESEL. Na drugiej stronie dokumentu umieszczono natomiast tabelę z posiadanymi kategoriami.
- Numer druku prawa jazdy jest niezbędny podczas wymiany dokumentu. Na jego podstawie nie da się jednak sprawdzić ważności prawa jazdy.
Numer prawa jazdy jest numerem stałym. Nie zmienia się w przypadku wymiany dokumentu z uwagi na upłynięcie daty ważności czy dodanie nowych uprawnień do kierowania pojazdami w postaci kolejnej kategorii. Możliwość przypisania nowego numeru prawa jazdy pojawia się tak naprawdę w jednym przypadku. Wtedy, gdy kierujący zmieni miejsce zamieszkania. Konkretnie przeprowadzi się do innej gminy. To jedyna możliwość.
Numer prawa jazdy a karta kierowcy
Jednym z przypadków, w których potrzebny jest numer prawa jazdy, okazuje się wydanie karty kierowcy zawodowego. Należy go podać podczas uzupełnienia wniosku o wydanie prawa do wykonywania zawodu. Co w sytuacji, w której kierowca przed minięciem daty ważności karty przeprowadzi się, a urząd nada mu nowe oznaczenie? Nie będzie miał innego wyjścia. Zostanie zmuszony również do wymiany karty kierowcy.
Konieczność taka nie dotyczy przypadku zgubienia prawa jazdy i otrzymania wtórnika. Wtedy numer znajdujący się na przedniej stronie nie ulega zmianie. Na nowym dokumencie można znaleźć ten numer, co na poprzednim. Dane zawarte w karcie kierowcy pozostają zatem aktualne.
Jakie jeszcze informacje zawiera dokument prawa jazdy?
Na druku prawa jazdy umieszczono kolumnę z danymi osobowymi posiadacza. Na przedniej stronie prawa jazdy pojawiają się informacje dotyczące:
- imienia i nazwiska,
- daty urodzin,
- daty wydania dokumentu,
- okresu ważności prawa jazdy,
- numeru prawa jazdy,
- podpis właściciela dokumentu.
Bezpośrednio na dokumencie można znaleźć również zdjęcie. Tak, aby służby przed np. wypisaniem mandatu, miały możliwość zweryfikowania tożsamości osoby.
Prawo jazdy to dokument potwierdzający nabycie przez daną osobę uprawnień do kierowania pojazdami. Właśnie dlatego na drugiej stronie umieszczona została tabela zawierająca kategorie prawa jazdy. Dla każdej z nich oddzielnie określone są informacje o dacie ważności uprawnienia. Co ciekawe, inna data może być podana dla kat. B, a inna dla kat. C, A czy D. W przypadku bezterminowych praw jazdy, w miejscu daty ważności pojawia się kreska. Graficzny charakter informacji sprawia, że policjant już na pierwszy rzut oka może sprawdzić, czy prawo jazdy jest aktualne.
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.