ul. Wólczyńska 308a, 01-919 Warszawa
ul. Bocheńskiego 99, 40-847 Katowice
Wymiana opon w samochodzie na takie, dostosowane do właściwego sezonu to kwestia dbania o bezpieczeństwo jazdy. Tylko w ten sposób kierowca będzie pewny tego, że jego auto zaoferuje właściwe parametry trakcyjne. Zbyt późny montaż ogumienia zimowego może się zakończyć groźnym w skutkach poślizgiem. Opóźnienia zmiany na opony letnie z kolei wiąże się ze zniszczeniem zimówek i zwiększeniem spalania silnika.
Wymiana opon powinna zostać wykonana w profesjonalnym warsztacie. Tylko taki będzie znał pełną procedurę wymiany opon typu runflat czy nie uszkodzi czujników ciśnienia powietrza w kołach montowanych w ramach systemu TPMS.
Wymiana kompletu ogumienia w samochodzie osobowym kosztuje od 100 do 220 zł. Dużo zależy od rodzaju posiadanych w pojeździe felg, ale i lokalizacji warsztatu. W dużych miastach ceny naturalnie są wyższe. Skorzystanie z usług profesjonalnego warsztatu przynosi jednak kierowcy szereg korzyści. Ma pewność odpowiedniego wyważenia czy montażu kół. Poza tym może poprosić wulkanizatora o sprawdzenie stanu elementów ciernych układu hamulcowego czy ocenę stanu zdejmowanego ogumienia.
Kwota może się zwiększyć w kilku przypadkach. Gdy koła w pojeździe są wyposażone w czujniki ciśnienia powietrza, gdy mówimy o oponach typu runflat lub gdy kierowca wybierze opcje dodatkowe. Mechanik doliczy dodatkową kwotę np. za wymianę śrub i wentyli, ewentualnie przechowywanie opon między sezonami.
Cena wymiany opon zależy przede wszystkim od trzech czynników. Pierwszym i jednym z kluczowych jest rodzaj zastosowanej obręczy. Wymiana okaże się tańsza w przypadku felg stalowych. Drugim jest rozmiar obręczy. Im większe felgi są zastosowane w pojeździe, tym więcej zapłaci kierujący. Trzecim czynnikiem są uwarunkowania inflacyjne związane z kosztami prowadzenia działalności. Te muszą znaleźć odzwierciedlenie w cennikach zakładów wulkanizacyjnych.
W większości przypadków wymiana kompletu opon wraz z ich wyważeniem nie trwa dłużej niż 30 minut. To optymalny czas usługi, który warto założyć w przypadku umówienia wizyty w warsztacie wulkanizacyjnym. Dłużej musi czekać tylko ten kierujący, który pojawi się w serwisie opon z biegu bez wcześniejszego zarezerwowania konkretnej godziny. Tu dojdzie kwestia oczekiwania na wjazd samochodu na stanowisko wulkanizacyjne.
W Polsce nie ma zapisanego wprost obowiązku stosowania opon sezonowych. Nie można zatem także dostać mandatu w czasie kontroli drogowej za nieprawidłowy typ ogumienia. To jednak żadna okoliczność łagodząca dla kierowcy. Ten powinien bezwzględnie pamiętać o tym, że ogumienie dostosowane do sezonu to kwestia bezpieczeństwa jazdy. Tylko opony pasujące do aktualnych warunków drogowych gwarantują, że podróż pojazdem przebiegnie sprawnie i bez większych trudności.
Opony na zimowe należy zmienić wtedy, gdy temperatura w ciągu dnia utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza. To granica, przy której opony letnie tracą swoje właściwości, a zimówkom nie grozi nadmierne zużycie w czasie jazdy. Podczas oceny warunków kierowca powinien patrzeć długofalowo. Może upewnić się o zmianie dotyczącej pogody obserwując np. prognozy.
Opony na letnie należy zmienić w sytuacji, w której temperatura w ciągu dnia utrzymuje się powyżej 7 stopni Celsjusza. Wiosną kluczowe jest jednak to, aby kierowca upewnił się czy takie warunku utrzymają się przez dłuższy czas. Może w tym celu obserwować prognozy pogody. Dzięki temu będzie miał pewność, że zaraz po wymianie nie zaskoczą go np. nagłe opady śniegu. Te mogłyby oznaczać unieruchomienie pojazdu na parkingu.
Opony całoroczne oznaczają, że samochód zawsze jest gotowy do jazdy. Nie ma znaczenia czy na dworze panują upały, czy właśnie pada śnieg. Kluczowe jest jednak to, że nawet i one wymagają okresowych wizyt w warsztacie wulkanizacyjnym. Kierujący powinien co najmniej raz w roku kontrolować ich wyważenie. Pominięcie procedury sprawi, że koła mogą bić w czasie jazdy. W ten sposób ograniczą komfort podróżowania, ale także modą doprowadzić np. do uszkodzenia elementów zawieszenia.
Opony powinny znajdować się w miejscu suchym i w pokojowej temperaturze. Do tego nie mogą mieć żadnego kontaktu z silnie żrącymi płynami eksploatacyjnymi czy innymi cieczami. Błędy w tym zakresie mogą przyspieszyć proces starzenia się gumy. Ta zmieni kolor, zacznie pękać, a nawet wykruszać się. Kluczowe jest także ustawienia opon. Tak, aby ich ściana boczna czy bieżnik nie uległy odkształceniu. Pojawienie się guza stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy i sprawia, że ogumienie nie będzie nadawać się do dalszej eksploatacji.
Gdy kierowca nie dysponuje własnym miejscem spełniającym powyższe wymogi, zawsze może rozważyć skorzystanie z usługi przechowywania opon między sezonami. Oferuje ją praktycznie każdy profesjonalny warsztat wulkanizacyjny.