Silnik 1.6 HDI – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Silnik 1.6 HDI to popularna jednostka koncernu Stellantis. W materiale wyjaśniamy wady i zalety tej wysokoprężnej konstrukcji.
Ikona zegarka 5 min czytania

Na rynku wtórnym nie brakuje używanych aut z silnikiem 1.6 HDI. Czy francuski diesel jest godny uwagi? Czy potrafi bezawaryjnie wytrzymywać duże przebiegi? Przyjrzyjmy się autom z małolitrażową jednostką HDI.

Spis treści:

HDI to nic innego, jak High Pressure Direct Injection (tłum. bezpośredni wtrysk pod wysokim ciśnieniem). 3-literowy skrót oznaczał z motoryzacyjnego punktu widzenia kolejną nowość w gamie francuskiej marki. Bo przed motorem 1.6 HDI na rynku pojawił się 2.0 HDI. Skupmy się jednak na mniejszym bracie.

Krótka historia silnika diesla 1.6 HDI

Silnik 1.6 HDI zadebiutował na rynku motoryzacyjnym w 2002 r. Jest kojarzony przede wszystkim z ówczesnym koncernem PSA i markami takimi, jak Citroen i Peugeot. Prawda jest jednak taka, że podczas prac nad tą jednostką francuskich inżynierów wspierali inżynierowie Forda. To zatem wspólna konstrukcja PSA i Forda.

Motor był oferowany w nowych samochodach w Europie przez dobre dwie dekady. W tym czasie przeszedł zatem szereg modyfikacji. W jednym z ostatnich wariantów był nazywany e-HDI. Te wersje w sposób szczególny skupiały się na spalaniu, ale też emisji spalin. Dzięki temu spełniały wymogi klasy emisyjnej Euro 6. Dziś miejsce motoru 1.6 HDI zajął diesel 1.5 HDI.

W jakich samochodach można spotkać diesla 1.6 HDI?

Zasięg rynkowy silnika 1.6 HDI jest naprawdę potężny. Można go spotkać m.in. pod maską takich hitów, jak Citroen C4, Peugeot 308 czy Ford Focus. W Fordzie otrzymał jednak oznaczenie 1.6 TDCI. Dodatkowo PSA montowało jednostkę również w początkowych modelach DS-a, a Ford przekazał technologię np. do Mazdy 3 i Volvo. W gamie szwedzkiej marki jednostka 1.6 HDI występowała nie tylko w V40 i S60, ale nawet pod maską topowego modelu S80. Poza tym na rynku można znaleźć również MINI wyposażone w tę jednostkę.

Skąd taka popularność silnika 1.6 HDI? To po części kwestia realiów rynkowych. Po części także faktu, że motor był lubiany przez kierowców. Łączył bowiem optymalną moc silnika i osiągi z niskim zużyciem paliwa. Samochody nie były także przesadnie problematyczne serwisowo.

Technologia silnika 1.6 HDI: wtryskiwacze, rozrząd, turbosprężarka

Jednostka jest nowoczesna. Posiada 4 cylindry oraz 8 lub 16 zaworów. Poza tym standardem jest wtrysk paliwa typu common rail i turbodoładowanie. Kluczowe dla 1.6 HDI były również wskazania emisyjne. Dlatego motor otrzymał układ EGR, a w nowszych wersjach jest też często uzupełniony filtrem cząstek stałych czy konwerterem katalitycznym SCR. Najpopularniejsze warianty oferują moc 75 KM, 90 KM, 92 KM, 109 KM, 110 KM, 112 KM, 115 KM i 120 KM.

Początkowo w silniku stosowany był mokry filtr cząstek stałych FAP. Ten wymagał od kierowcy dolewek płynu Eolys. Środek był konieczny do wypalenia wkładu osadnika. Generacje motorów po roku 2012 zaczęły przechodzić jednak na filtr suchy DPF, który nie wymaga stosowania specjalnego płynu dopalającego sadzę.

W tym punkcie warto wspomnieć o jeszcze dwóch faktach. Auto z silnikiem 1.6 HDI:

 • w słabszym wariancie nie będzie miało turbosprężarki ze zmienną geometrią łopatek, dwumasowego koła zamachowego czy do 2010 r. także filtra cząstek stałych. To sprawia, że wersja taka okaże się dużo tańsza w eksploatacji i podczas wykonywania ewentualnych napraw tych układów.
 • w rozrządzie motoru często spotykany jest i pasek, i łańcuch. Pasek napędza jeden wałek rozrządu. Na drugi moment obrotowy jest przekazywany za pomocą łańcucha. Trwałość takiego kompletu jest określana na 240 tys. km lub 10 lat. Choć mechanicy zalecają wcześniejszą wymianę, albo minimum obserwację układu podczas przeglądu technicznego w ASO. Bo o ile pasek rozrządu charakteryzuje się dobrą trwałością, o tyle łańcuch potrafi zacząć hałasować już po 200 tys. km.

Czy silnik 1.6 HDI jest awaryjny? Typowe usterki

Żywotność silnika 1.6 HDI utrzymuje się na wysokim poziomie. Cieszy się naprawdę dobrymi opiniami. Oczywiście pod warunkiem, że kierowca najpierw pamięta o warunkach eksploatacji. Podstawę stanowi regularna wymiana oleju silnikowego wraz z filtrem. Poza tym niezbędne jest tankowanie paliwa wysokiej jakości. Jakie usterki mimo wszystko mogą się zdarzyć podczas pracy silnika? Mechanicy mówią m.in. o:

 • drobnych wyciekach oleju.
 • przeciekających wtryskiwaczach. W takim przypadku często wystarczy wymienić podkładki pod wtryskiwaczami. Objawem jest zapach paliwa wyczuwalny w kabinie pasażerskiej.
 • rozciągającym się łańcuchu w układzie rozrządu.
 • problematycznym układzie smarowania turbosprężarki. Potrafi zostać zatkany przez zanieczyszczenia. To prowadzi do zatarcia sprężarki.
 • problemach z wypalaniem suchego filtra cząstek stałych. To prowadzi do mieszania się paliwa z olejem i rosnącego poziomu środka smarnego.
 • przypadkach zapchania zaworu EGR.

Kupując używane auto z silnikiem 1.6 HDI kierowca powinien się jednak również liczyć z problemem z wtryskiwaczami. Te mogą zostać naturalnie zużyte z uwagi na duży przebieg, ewentualnie być zapchanie przez zanieczyszczenia pochodzące z paliwa. Przede wszystkim stosowane były dwa typy wtryskiwaczy. Urządzenia produkował Bosch lub Siemens.

Awarie i koszty napraw diesla 1.6 HDI

Silnik 1.6 HDI jest jednym z lepszych diesli dostępnych na rynku wtórnym. Mimo wszystko ma pewne wady i problemy eksploatacyjne. Ile kosztuje ich usunięcie? Oto przykładowe ceny części i napraw.

 • pasek rozrządu kosztuje od 400 do jakiś 650 zł.
 • łańcuch rozrządu kosztuje od 500 do 2000 zł.
 • komplet sprzęgła zawierający dwumasowe koło zamachowe zostanie wyceniony czasami na 1200 do 1400 zł.
 • koło dwumasowe po regeneracji kosztuje jakieś 750 zł

Jeżeli chodzi o koszt regeneracji wtryskiwaczy, czasami komplet wtrysków elektromagnetycznych Boscha można naprawić już za 1300 zł. W przypadku systemu piezoelektrycznego Siemensa kwota będzie przekraczać i to znacznie 2000 zł.