Szarpanie podczas jazdy samochodem – jaką usterkę silnika oznaczają te objawy?

Szarpanie samochodem podczas jazdy zazwyczaj wróży usterkę. W materiale podpowiadamy możliwe przyczyny występowania takiej reakcji samochodu.
Ikona zegarka 5 min czytania

Nierównomierna praca silnika jest objawem niepokojącym. A może przecież prowadzić do spadku obrotów i gaśnięcia. To zatem mocno utrudnia eksploatację samochodu. Co jest w stanie powodować szarpanie? To ważne pytanie, a przyczyn jest wiele.

Spis treści:

Silnik w samochodzie jest dziś nie tyle mechanizmem, co skomplikowaną aparaturą. Aparaturą, która powinna pracować w sposób idealny i być dobrze skoordynowana. Czasami wystarczą błędne wskazania czujników lub błędy popełnione przez mechanika podczas wymiany paska rozrządu, aby w trakcie jazdy pojawiło się delikatne szarpanie.

Czym jest szarpanie podczas jazdy i przyspieszania?

Nierówna praca silnika to nic innego, jak przerwy w cyklu spalania występujące na jednym lub kilku cylindrach jednocześnie. Wypadanie zapłonów prowadzi do powstania kilku skutków. Pierwszym jest utrata mocy, pogorszenie osiągów, a nawet zaświecenie się kontrolki „check engine” na tablicy zegarów. Drugim wzrost zużycia paliwa. Trzecim możliwość zgaśnięcia motoru na niskich obrotach, ewentualnie w czasie próby ruszenia z miejsca. Przyczyny szarpania samochodu mogą być różne. Dużo zależy od typu napędu, na którym porusza się jednostka i typu zasilania.

  • Należy pamiętać o tym, że powodem szarpania może być także sposób zmiany biegów w czasie gwałtownego przyspieszania. Zbyt szybkie wciśnięcie sprzęgła i źle dobrane przełożenie również mogą sprowokować szarpnięcie.

Przyczyny szarpania w silniku na gaz LPG

Rynek samochodowy w Polsce to w dużej mierze benzyniaki z zasilaniem LPG. Co oznacza sytuację, w której to właśnie taki silnik szarpie i ma problem podczas pracy na jednym cylindrze? Takie objawy sprawiają, że dają o sobie znać:

  • gumowe przewody doprowadzające gaz do wtryskiwaczy, które z uwagi na wiek zostały przerwane.
  • zapchane wtryskiwacze gazowe. Listwa stopniowo zużywa się w toku eksploatacji.
  • błędy popełnione przez gazownika podczas łączenia LPG z oryginalną instalacją elektryczną auta.
  • zapchane filtry gazowe zamontowane w instalacji zasilającej.
  • złej jakości gaz zatankowany w samochodzie.
  • błędna regulacja lub pominięcie regularnego powtarzania adaptacji instancji może objawiać się wypadaniem zapłonów.

Sprawna instalacja gazowa to też sprawny silnik i układ zasilania benzyną. Dlatego kierowca, diagnozując motor wyposażony w instalację LPG, powinien przyjrzeć się też jednostce napędowej. Listę objawów można znaleźć tutaj.

Najczęstsze przyczyny szarpania w dieslu

Kłopoty z równomierną pacą odnoszą się też do diesli. Wibracje silnika podczas jazdy mogą wynikać z wielu powodów. Najczęstsze przyczyny awarii w tym przypadku dotyczą:

  • przepracowanych wtryskiwaczy lub nieszczelnych podkładek pod wtryskiwaczami. To oznacza, że za mało lub za dużo oleju napędowego trafia do komory spalania.
  • zapchany filtr paliwa. Ten powinien być okresowo wymieniany. Czasami zapycha się też z uwagi na wtrącenie się parafiny z letniego ON zimą.
  • awarii pompy wysokiego ciśnienia albo rozdzielacza w dieslach z common rail, ewentualnie pompy rotacyjnej w dieslach starego typu. To kolejny element, który mechanik musi sprawdzić.
  • sterownika silnika, nieszczelnych przewodów dolotowych, niesprawności turbosprężarki oraz ustawienia paska rozrządu.
  • niesprawności dwumasowego koła zamachowego. W takim przypadku jednak samochód szarpie przede wszystkim podczas zmiany biegu, ewentualnie jazdy na półsprzęgle. Winna analogicznych objawów może być też automatyczna skrzynia biegów.

Jaką awarię oznacza szarpanie w samochodzie benzynowym?

W silnikach benzynowych szarpanie wynika z pojawienia się co najmniej kilku usterek. Na liście warto wskazać m.in.:

  • niesprawność świec zapłonowych (zużycie lub osmolenie elektrody, które ogranicza możliwość przeskoczenia iskry na świecy), przewodów zapłonowych lub cewek zapłonowych. Problemy z układem zapłonowym sprawiają, że silnik ma problem ze spaleniem mieszanki paliwowej. Powoduje wypadanie zapłonów.
  • niesprawność układu paliwowego, a w tym wtryskiwaczy (m.in. bezpośrednich). Poza tym winna może być uszkodzona pompa paliwowa. Mowa o pompie elektrycznej w baku.
  • problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości benzyny do komory spalania z uwagi na zabrudzenie filtra paliwa. Paliwo powinno mieć zapewniony bezproblemowy przepływ.
  • błędne wskazania czujników lub zabrudzony korpus przepustnicy, ewentualnie zaworu EGR czy silnika krokowego.
  • zapchany katalizator, choć problem może dotyczyć także uszkodzonego sterownika silnika.
  • przestawiony napęd rozrządu, jeżeli objaw pojawił się bezpośrednio po jego wymianie.

Pojawienie się powyższych objawów to czasami nie tyle wynik usterki, co naturalnego wyeksploatowania. W silniku benzynowym po 10 latach pewne elementy po prostu zużywają się i wymagają wymiany. Poza tym powyższa lista pokazuje również, jak ważne dla sprawności jednostki napędowej zamontowanej w aucie, jest jej regularne serwisowanie i podstawowe wymiany okresowe.

Czy szarpanie podczas jazdy można ignorować?

Utrata mocy, problem z rozwijaniem prędkości i wzrost spalania, a do tego przygasanie silnika na biegu jałowym. Takie objawy podnoszą koszty eksploatacji i w skrajnym przypadku mogą zagrozić bezpieczeństwu jazdy. A to dopiero początek. Szarpanie samo nie ustanie. Wcześniej może się natomiast doprowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej, katalizatora, filtra cząstek stałych, zaworu EGR, zaworów lub panewek.

Wniosek może być zatem jeden. W razie pojawienia się szarpania silnika właściciel samochodu powinien jak najszybciej reagować. Powinien umówić wizytę u mechanika i poprosić go o ustalenie źródła usterki oraz wykonanie naprawy. Kluczowe jest to, że nie każda usterka oznacza kosztowną naprawę. Wymiana np. zapchanego filtra to groszowy wydatek. Właściciel auta nie powinien się zatem bać wizyty w warsztacie.