Awaria automatycznej skrzyni biegów – objawy, przyczyny, postępowanie

Jazda „automatem” znacząco zwiększa komfort prowadzenia auta. Niestety automatyczna skrzynia biegów, jak każda inna, również może ulec awarii. Zobacz, jakie są objawy uszkodzenia, a także przyczyny i koszty naprawy.
Ikona zegarka 11 min czytania

Automat oznacza wyjątkowy komfort jazdy w mieście. Niestety komfort często ma swoją cenę – i nie chodzi tu tylko o cenę zakupu takiego auta. Mowa też o kosztach, które generuje chociażby awaria automatycznej skrzyni biegów. Objawy usterki często jednak zależą bezpośrednio od Twoich nawyków serwisowych, a właściwie od zaniedbań w tym zakresie. W tym przypadku idealnie sprawdza się powiedzenie: jak dbasz, tak masz.

Spis treści

1. Awaria automatycznej skrzyni biegów. Jak często się zdarza?
2. Awaria automatycznej skrzyni biegów: objawy i przyczyny usterki
2.1. Awaria skrzyni biegów. Objawy oznaczają usterkę.
2.2. Mało oleju. To główny powód uszkodzenia automatu
2.3. Awaria wybieraka skrzyni biegów. Po czym poznać?
2.4. Awaria automatycznej skrzyni biegów. Objawy to jedno. Koszty naprawy drugie
3. Awaria skrzyni automatycznej. Co na to nasz ekspert?
3.1. Co ile wymieniać olej, aby awaria skrzyni automatycznej nie pojawiła się?
3.2. Wymiana oleju w skrzyni automatycznej: statyczna czy dynamiczna?
3.3. Awaria skrzyni biegów, objawy i koszty. Uważaj w czasie zakupu auta!
4. Awaria skrzyni biegów zależy od serwisowania. Podsumowanie

Awaria automatycznej skrzyni biegów. Jak często się zdarza?

Jeszcze 2 dekady temu automatyczna skrzynia biegów była luksusowym dodatkiem do auta. Mogłeś ją spotkać przede wszystkim w modelach segmentu premium. Dziś jest chętniej wybierana przez Polaków. I pewnie domyślasz się, jaki powód za tym stoi. Automat oznacza wyjątkową wygodę jazdy w mieście. Obsługujesz tylko gaz i hamulec. Tyle że czynnik ten działa przede wszystkim w przypadku zakupu auta nowego. Na rynku wtórnym sytuacja się zmienia. Kupując samochód z drugiej ręki, możesz się obawiać tego, że awaria skrzyni biegów zje wszystkie Twoje oszczędności.

Powinieneś jednak wiedzieć o tym, że usterki automatów na szczęście nie zdarzają się nagminnie, a sama trwałość takiej przekładni zależy głównie od tego, jak była ona serwisowana przez poprzedniego właściciela, ale też i Ciebie. Co jednak, gdy mimo wszystko w Twoim aucie pojawi się awaria skrzyni automatycznej? Tu niestety sprawdzi się czarny scenariusz. Koszt naprawy będzie wysoki. Cena gruntownego remontu przekładni sięga często kwoty 10 tysięcy złotych, choć sporo napraw uda się wykonać w budżecie 3-5 tysięcy złotych. A do tego do wykonania takiej czynności serwisowej musisz znaleźć specjalistę, który ma odpowiednią wiedzę.

Automatyczna skrzynia biegów

Awaria automatycznej skrzyni biegów: objawy i przyczyny usterki

Bardzo szybko zorientujesz się, że w Twoim aucie pojawiła się awaria skrzyni biegów. Objawy są bowiem dość oczywiste i wyczuwalne już w czasie krótkich przejazdów. O problemach z automatyczną przekładnią będzie mówić np. szarpanie pojawiające się przy zmianach przełożeń, falowanie obrotów na postoju, metaliczne odgłosy pochodzące z okolicy mechanizmu, brak biegu wstecznego, pogorszone osiągi czy wyraźnie wyczuwalny w kabinie pasażerskiej zapach spalenizny. Jeżeli zauważysz w aucie któryś z objawów, nie czekaj. Od razu udaj się na kontrolę do warsztatu.

Awaria skrzyni biegów. Objawy oznaczają usterkę

O czym mogą świadczyć konkretne objawy pojawiające się w czasie jazdy? Dowiedz się z poniższej listy:

  • uszkodzenie łożyska lub rozklejenie się tarczy konwertera, czyli de facto sprzęgła hydrokinetycznego. Objawem tu może być głośna praca przekładni, szarpanie przy zmianie biegów, przetrzymywanie na biegach czy falowanie obrotów;
  • zerwanie taśmy odpowiedzialnej za bieg wsteczny. Objaw jest dość oczywisty. W Twoim aucie pojawi się problem z wbiciem biegu wstecznego, ewentualnie zaniknie on;
  • nieprawidłowy olej zalany do przekładni. Zaraz po wymianie skrzynia może zacząć szarpać podczas zmiany przełożeń lub zbyt późno zmieniać przełożenia;
  • zapach spalenizny występujący w czasie jazdy. Świadczy o zbyt niskim poziomie oleju lub przegrzaniu przekładni. Do przegrzania może dojść podczas jazdy terenowej w aucie 4×4 lub długotrwałego ciągnięcia ciężkiej przyczepy;
  • zużycie sprzęgła w przekładni dwusprzęgłowej. Objawem w tym przypadku jest szarpanie podczas zmiany przełożeń, ewentualnie przetrzymywanie biegów i utrzymywanie wysokich obrotów w czasie jazdy;
  • zużycie tarczek w automatycznej skrzyni biegów. W takim przypadku przekładnia płynnie zmienia biegi. Mimo wszystko utrzymuje silnik na wysokich obrotach.

W przypadku naprawy kluczowa jest rola fachowca. Nie zawsze jest bowiem tak, że łatwe jest ustalenie, z czego wynika awaria skrzyni biegów. Objawy mogą oznaczać szereg usterek. Tylko mechanik specjalizujący się w naprawach automatów będzie w stanie połączyć ze sobą wszystkie fakty i symptomy.

Przeczytaj także: Uszkodzona maglownica – objawy. Co warto wiedzieć?

Mało oleju. To główny powód uszkodzenia automatycznej skrzyni biegów

Awaria automatycznej skrzyni biegów bardzo często wynika ze zbyt niskiego poziomu oleju. Pewnie w tym punkcie zastanawiasz się nad tym, jak to jest możliwe. Przecież krążenie środka smarnego w przekładni odbywa się w obiegu zamkniętym. I w tym punkcie bez wątpienia masz rację. Tyle że w ten sposób możliwy scenariusz jest tylko jeden. Musiały pojawić się nieszczelności. Wycieki oleju w automatycznej skrzyni biegów wynikają z działania dwóch czynników. Po pierwsze chodzi o zużycie uszczelnień. Te przepuszczają środek smarny. Po drugie możliwe jest uszkodzenie mechaniczne przekładni.

Sprawdzanie poziomu oleju w samochodzie

Im dłużej będziesz ignorował wycieki w przekładni, tym poważniejsze będzie jej uszkodzenie. Tu jednak kluczową rolę odgrywa obserwacja. Uważnie oglądaj miejsce parkingowe po ruszeniu pojazdem. Tłuste ślady na nawierzchni mogą świadczyć o pojawieniu się nieszczelności.

Awaria wybieraka skrzyni biegów. Po czym poznać?

Kolejnym powodem nietypowych problemów z automatem może być awaria wybieraka skrzyni biegów. Lewarek, a właściwie ukrywający się pod nim mechanizm lub elektronika, również mogą zostać uszkodzone. To nadal części eksploatacyjne. Tyle że jest to możliwe przede wszystkim w samochodach mocno używanych. Mowa zatem o modelach, które pokonały do tej pory co najmniej 250 czy 300 tys. km, a do tego mają co najmniej dekadę intensywnej eksploatacji za sobą. Jeżeli usterka występuje w aucie 2- czy 3-letnim, może to świadczyć o wadzie fabrycznej.

Wiesz już, że możliwa jest awaria wybieraka. Objawy polegają m.in. na tym, że będziesz miał problem z wbiciem biegu (P, R, N, D), wypadaniem biegu w czasie jazdy, samoczynną zmianą przełożenia czy wpadaniem przekładni w tryb awaryjny. Sposoby naprawy usterki są dwa. Uszkodzony mechanizm można wymienić na nowy lub używany, ewentualnie zlecić jego regenerację wyspecjalizowanemu warsztatowi.

Awaria automatycznej skrzyni biegów. Objawy to jedno. Koszty naprawy drugie

Koszty naprawy automatycznej skrzyni biegów mogą być mocno zróżnicowane. Nowy konwerter kosztuje często 5000 zł, ale zregenerowany stanowi już wydatek na poziomie 900 zł. Pojawiła się awaria wybieraka? Objawy oznaczają 400 do 900 zł opłaty za używany mechanizm, podobną kwotę za regenerowany lub kilka tysięcy za nową część. Wymiana zerwanego pasa biegu wstecznego oscyluje w okolicy 1200 zł, zestaw nowych sprzęgieł w przekładni dwusprzęgłowej 3000 zł, a zestaw tarczek bez kosztu wymiany zostanie wyceniony na ok.1000 zł.

Sprawdź również: Zerwany pasek rozrządu – wszystkie niezbędne informacje

Koszty już są wysokie? A musisz wiedzieć o tym, że to dopiero kwoty częściowe. Odnoszą się do samych części, których dotyczy awaria automatycznej skrzyni biegów. Objawy ustąpią dopiero po ingerencji mechanika (a więc do listy dopisać musisz wartość jego robocizny) oraz wymianę oleju i filtra (to kolejny wydatek).

Znajdź warsztaty wykonujące usługę wymiana oleju i filtra oleju w swojej okolicy:

Awaria skrzyni automatycznej. Co na to nasz ekspert?

O wypowiedź na temat automatycznej skrzyni biegów poprosiliśmy również naszego eksperta, czyli mechanika pracującego w sieci Q Service Castrol.

Awaria automatycznej skrzyni biegów – wypowiedź eksperta Q Service Castrol

Czemu olej w skrzyni biegów wymaga wymiany? Bo identycznie jak olej w silniku czyści przekładnię i chłodzi ją. Pod wpływem zanieczyszczeń i temperatury gęstnieje. Z czasem zaczyna zatem przypominać gęsty płyn. A wtedy nie smaruje metalowych mechanizmów, a raczej dostarcza im dodatkowego obciążenia. I to nie może się skończyć dobrze. W takim przypadku tylko kwestią czasu jest awaria automatycznej skrzyni biegów. Objawy uszkodzenia pojawią się naprawdę szybko. A ich ujawnienie wiąże się z jednym. Oznacza dla Ciebie poważne koszty.

Zobacz też: Zapchany filtr paliwa – objawy, przyczyny, działanie

Co ile wymieniać olej, aby awaria skrzyni automatycznej się nie pojawiła?

No dobrze, ale możecie zapytać o to, jak dbać o automatyczną przekładnię. Olej jest tu kluczowy. Trzeba go wymieniać regularnie. Tyle że ciężko mówić o jednym interwale, bo czasami producent będzie zalecał zmianę środka smarnego co 60, a czasami co 80 czy 90 tys. km. Warto dokładnie wczytać się w specyfikację producenta w książce serwisowej, ale też zapytać o to mechanika Pod wpływem niektórych czynników interwał wymiany warto skrócić. Jeżeli samochód często ciągnie np. ciężkie przyczepy, nowy olej zalewany dopiero co 90 tys. km może sprawić, że pojawi się awaria skrzyni biegów.

Wymiana oleju w samochodzie

Pamiętaj o tym, aby przed wymianą sprawdzić nie tylko interwał. Kluczowe są też parametry środka smarnego stosowanego w przekładni. Jeżeli nie masz książki serwisowej pojazdu, poproś o pomoc w dobraniu oleju mechanika. Tyle że fachowego mechanika. Takiego, który specjalizuje się w serwisowaniu przekładni automatycznych.

Wymiana oleju w skrzyni automatycznej: statyczna czy dynamiczna?

Oczywiście olej to jedno. Bezwzględnie należy wymienić też filtr oleju. Tak, wykonanie procedury w fachowym warsztacie nie jest tanie. Kosztuje od 800 do nawet 2 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że to kwota, która ochroni Cię przed jeszcze większymi kosztami związanymi z naprawą. Bo remont przekładni będzie oznaczać kwotę kilkukrotnie wyższą. Pewnie zapytasz o to, czy wymiana oleju powinna być statyczna, czy dynamiczna. Pierwsza polega na odkręceniu korka spustowego i czekaniu aż olej wypłynie z wnętrza przekładni pod wpływem działania grawitacji. W drugim przypadku olej jest odsysany za pomocą specjalnej maszyny.

Zdecydowanie lepsza jest druga metoda, a powód jest oczywisty. Odessanie sprawia, że z wnętrza przekładni usunięte zostanie nawet 100 proc. przepracowanego środka smarnego. W przypadku wymiany statycznej z wnętrza mechanizmu wypływa tylko 30 do 60 proc. oleju. Tym samym skrzynia tylko częściowo jest uzupełniana nową cieczą. W efekcie też stopniowo zaczyna się zacierać, a tym samym awaria skrzyni automatycznej staje się wizją coraz bardziej realną.

Awaria skrzyni biegów, objawy i koszty. Uważaj w czasie zakupu auta!

Awaria automatycznej skrzyni biegów oznacza poważne koszty. Generalny remont przekładni zostanie wyceniony na kwotę startującą od 3 tys. zł. Właśnie dlatego niezwykle kluczowa jest jeszcze jedna sprawa. Wnikliwe sprawdzenie działania mechanizmu podczas zakupu samochodu używanego. Jeżeli oglądasz pojazd z drugiej ręki wyposażony w automat i nie masz wiedzy na temat sposobu pracy przekładni, nie stawiaj na swoją intuicję. Poproś o pomoc mechanika. Nawet w przypadku, w którym za usługę musiałbyś zapłacić 200 czy 300 zł. To świetnie wydane pieniądze.

Ekspert Q Service Castrol pomaga w wyborze oleju samochodowego

Nasi koledzy z Q Service Castrol mogą przeprowadzić próbę drogową, oględziny przekładni, a do tego sprawdzić jej pracę podczas komputerowej diagnostyki. Uzyskanie pomocy jest ważne. Tym bardziej że nie wszystkie usterki są oczywiste. Idealnym przykładem jest chociażby awaria wybieraka skrzyni biegów.

Awaria skrzyni biegów zależy od serwisowania. Podsumowanie

W przypadku automatycznej skrzyni biegów trzy rzeczy są pewne. Wygoda jazdy, konieczność regularnego serwisowania i wysokie koszty napraw wynikających z ewentualnych zaniedbań. Wizyta u mechanika zawsze zakończy się rachunkiem opiewającym na kwotę co najmniej 4- lub nawet 5-cyfrową. A to tak naprawdę oznacza jedno. Nie oszczędzaj na wymianie oleju. Bo te oszczędności nie wystarczą Ci na naprawę, gdy ujawni się awaria automatycznej skrzyni biegów. Objawy pojawiły się mimo wszystko? Nie zwlekaj, umów wizytę u mechanika. Świetnego specjalistę znajdziesz w sieci Q Service Castrol.