W 2025 r. strefy czystego transportu stały się obowiązkowe. Na liście pierwsze miasta

Pierwsze miasta na liście czystego transportu. W materiale wyjaśniamy, jakie pojazdy nie mogą wjechać do centrów tych miast oraz ile wynosi mandat za nierespektowanie przepisów.
Ikona zegarka 6 min czytania

Strefy czystego transportu, w skrócie SCT, staną się obowiązkowe w Polsce. To oznacza szczególne utrapienie dla kierowców samochodów z silnikiem diesla. Kiedy strefa stanie się obowiązkowa? Czy konieczne staną się naklejki? I kiedy właściciele swoimi pojazdami nie będą mogli wjechać do miasta?

Spis treści:

Walka o poprawę jakości powietrza w miastach trwa. Jednym z jej elementów są strefy czystego transportu w Europie. Mają sprawić, że do centrum miast wjadą wyłącznie te pojazdy, które spełniają restrykcyjne normy emisji spalin Euro. Tak, aby pozostawiły po sobie jak najmniejsze zanieczyszczenie. Kluczowe jest to, że w 2024 r. pojawiła się ważna nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Sprawia ona, że w niektórych przypadkach SCT staną się obowiązkowe.

Kiedy strefy czystego transportu będą obowiązkowe?

Nowelizacja wprowadza zasadniczą zmianę. Stwierdza bowiem, że w miastach, w których liczba mieszkańców jest większa niż 100 tys., obowiązek ustanawiania stref czystego transportu pojawi się wtedy, gdy przekroczony zostanie poziom dwutlenku azotu (NO2) dopuszczalnego w powietrzu. Włodarze miejscy nie będą mieli w tym przypadku wyjścia. Co więcej, nie będzie można zwolnić ich z tego obowiązku.

  • Istnieje tylko jedna możliwość zniesienia obowiązkowej strefy czystego transportu. Dotyczy to sytuacji, w której w danym mieście przez 3 kolejne lata nie zostaną odnotowane przekroczenia dopuszczalnego poziomu zanieczyszczeń w powietrzu.

Kluczowe jest to, że nowelizacja została podyktowana ekologicznymi wymogami, które wprowadza proces starania się o środki z Krajowego Planu Odbudowy z 2022 r. To wymóg, który pojawił się zaraz obok podatku od aut spalinowych. Podatku, który miał zacząć obowiązywać w Polsce 1 stycznia 2024 r, ale nie wejdzie w życie. Plany w tej kwestii zostały zweryfikowane.

Jak będą sprawdzane normy emisji NOx?

Przepisy mają na celu poprawę jakości życia w mieście. Dlatego pomiary będą wykonywane nie przez jednostki samorządu terytorialnego, a Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Mowa w tym przypadku m.in. o odnotowaniu przekroczenia dopuszczalnego średniorocznego poziomu dwutlenku azotu (NO2) w powietrzu.

Które miasta muszą wprowadzić strefę czystego transportu po 2025 r.?

Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, według danych z końca 2023 r. obowiązkiem utworzenia strefy czystego transportu objęte zostaną w sumie 3 polskie miasta. Mowa o Krakowie, Wrocławiu oraz Katowicach. W tym przypadku konieczne jest zatem przygotowanie uchwały, a także wcześniejsze jej konsultacje społeczne. Dopiero w późniejszym etapie konieczne jest odpowiednie oznakowanie obszaru zgodnego z uchwałą.

Obowiązek tworzenia SCT nie pojawia się jednak od razu. Nowelizacja przepisów wyraźnie mówi o tym, że rada gminy będzie miała obowiązek ustanowienia strefy czystego transportu dopiero od 1 stycznia następującego po roku, w którym wykonane zostały niekorzystne badania zanieczyszczenia powietrza.

Pojazdy, o jakiej normie emisji spalin nie wjadą do SCT?

Zasady będą nadal w pełni ustalane przez włodarzy miejskich. Mogą oni zatem pójść kierunkiem strefy czystego transportu w Warszawie i wskazać na objęcie restrykcjami tylko śródmieścia i przylegających dzielnic. Warszawska SCT liczy 37 km kw. i zajmuje 7 proc. powierzchni miasta. Mogą też pójść kierunkiem krakowskim i oznaczyć SCT teren całego miasta.

Zróżnicowanie może dotyczyć także wymogów emisyjnych. To włodarze określą, jakie auta spełniające określone normy emisji spalin nie wjadą do SCT. I najlepiej obrazuje to obowiązująca od 1 lipca 2024 r. SCT w Warszawie. W jej przypadku zastosowane są następujące progi:

  • I faza – auta z silnikiem diesla rok produkcji 2005 lub norma Euro 4, auta z silnikiem benzynowym rok produkcji 1997 lub norma Euro 2.
  • od 2026 r. – auta z silnikiem diesla rok produkcji 2009 lub norma Euro 5, auta z silnikiem benzynowym rok produkcji 2000 lub norma Euro 3.
  • od 2028 r. – auta z silnikiem diesla rok produkcji 2014 lub norma Euro 6, auta z silnikiem benzynowym rok produkcji 2005 lub norma Euro 4.
  • od 2030 r. – auta z silnikiem diesla rok produkcji 2017 lub norma Euro 6dt, auta z silnikiem benzynowym rok produkcji 2009 lub norma Euro 5.
  • od 2032 r. – auta z silnikiem diesla rok produkcji 2020 lub Euro 6d, auta z silnikiem benzynowym rok produkcji 2014 lub Euro 6.

To włodarze miejscy także określą zasady wjazdu do strefy. To w ich gestii pozostanie kwestia czy przepustką stanie się nalepka na szybie, czy dostęp będzie autoryzowany za pomocą systemu kamer połączonego z bazą CEPiK.

Ile wynosi mandat za wjazd do strefy czystego transportu pojazdem z gorszą emisją?

Samochód nie spełnia normy Euro założonej dla danej strefy czystego transportu. Kierowca mimo wszystko decyduje się na wjazd do miasta. Jaka czeka go kara za załamanie zakazu? Tej nie przewiduje taryfikator mandatów. Została ona jednak przewidziana przez kodeks wykroczeń, a konkretnie art. 96c. Ten wyraźnie stwierdza, że „kto nie przestrzega zakazu wjazdu do strefy czystego transportu, podlega karze grzywny do 500 złotych„. Kierowcy grozi zatem nie tyle mandat w wysokości 500 zł, co od 20 do 500 zł.

W tym punkcie warto jednak wspomnieć o jeszcze trzech okolicznościach. Bo władze miasta w ramach uchwały mówiącej o wprowadzeniu SCT mogą:

  • określić, że przez początkowy okres obowiązywania strefy na teren SCT bez większych ograniczeń wjadą mieszkańcy miasta. To popularny wyjątek w Polsce.
  • wskazać, że zasady obowiązujące na obszarze SCT nie dotyczą aut przewożących osoby z niepełnosprawnością czy seniorów, który ukończyli 70. rok życia, a do tego pojazdów specjalnych, a w tym służb publicznych czy np. pomocy drogowej.
  • w początkowym okresie po utworzeniu strefy wprowadzić opłatę za wjazd autem, które nie spełnia normy Euro założonej w uchwale.