Zakaz postoju. Czy zezwala na zostawienie auta na krótki czas?

Szczególnie w miastach są miejsca, które mogłyby się nadawać na parking, ale nimi nie są. W materiale podpowiadamy, w jakich przypadkach w danych miejscach lepiej nie parkować.
Ikona zegarka 6 min czytania

Znak B-35 jest jednym z tych oznaczeń, którego definicję kierowca poznaje podczas jednej z pierwszych lekcji podczas kursu na prawo jazdy. Czy to oznacza, że w jego przypadku wszystko jest jasne? W miastach wyraźnie widać, że nie. Dlatego warto przypomnieć zasady ruchu, które wprowadza to oznaczenie.

Spis treści:

Parkowanie jest proste? A właśnie, że nie. Bo nie wystarczy, że kierowca wrzuci w aucie bieg wsteczny i włączy się system wspomagający parkowanie. Elektronika ułatwi zadanie przy parkowaniu, ale nie wskaże kierującemu niezgodności parkowania z przepisami. Nie zareaguje zatem np. na obecność tablic B-35. Szczególnie, że jej znaczeń może być wiele.

Znak drogowy „zakaz postoju”

Znak B-35 nazywany potocznie zakazem parkowania oznacza zakaz postoju. Przy czym poprzez postój w tym przypadku rozumie się unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego. W definicję łapie się zatem zaparkowanie auta, ale nie łapie się już postój w korku lub przed sygnalizacją świetlną. Zakaz postoju pojazdu stawia się z uwagi np. na bezpieczeństwo pieszych czy dbanie o przepustowość ruchu na danym fragmencie jezdni i pojawia się głównie w obszarze zabudowanym. Jednocześnie za oznaczeniem istnieje możliwość zatrzymania samochodu w celu np. wysadzenia pasażera.

Zakaz zatrzymywania się

W jakim miejscu obowiązuje zakaz? Dotyczy zarówno jezdni, jak i chodnika. Nawet w sytuacji, w której pojazd miałby być na nim zaparkowany czterema kołami. Poza tym warto pamiętać o tym, że czasami obowiązywanie zakazu jest ograniczone do danego typu środków transportu lub konkretnych godzin. Dzieje się tak w sytuacji, w której pod znakiem drogowym pojawi się tabliczka z symbolem pojazdu lub na tabliczce pod znakiem podaje się godziny obowiązywania.

  • Znak zakazu postoju co do zasady obowiązuje do najbliższego skrzyżowania. Chyba że wcześniej został odwołany przy pomocy innego oznaczenia, w tym np. znaku B-42 „koniec zakazów”.
  • Warto wiedzieć, że czasami nie ma zakazu postoju, ale ten obowiązuje. Dzieje się tak np. w odległości mniejszej niż 10 m od skrzyżowania, znaku drogowego czy przejścia dla pieszych.

Na jak długo można zatrzymać pojazd za znakiem zakaz postoju?

Oficjalna definicja znaku B-35 mówi o zakazie postoju trwającego dłużej niż 1 minutę. Czyli za tą tablicą pojazd można zatrzymać tylko na równe 60 sekund? Nie do końca. Kluczowe są bowiem jeszcze dwie kwestie.

  • Pierwsza jest taka, że za znakiem B-35 samochód można de facto zatrzymać nie na minutę a dwie. Pierwszą minutą jest bowiem zatrzymanie pojazdu. A to w głos art. 2 pkt 29 ustawy Prawo o ruchu drogowym nie może trwać dłużej, niż minutę. Dopiero kolejne 60 sekund oznacza postój.
  • Druga jest taka, że policjant przecież nie będzie sprawdzał czasu trwania zatrzymania ze stoperem w ręku. Powyższe limity czasowe należy zatem traktować orientacyjnie.

Zakaz postoju pojazdu- jak wpływa na to strzałka lub dni miesiąca

Dla zakazu postoju kluczowe są też tabliczki ze strzałkami. Tablica T-25a ze strzałką skierowaną do góry wskazuje początek zakazu. Strzałka T-25b z dwoma grotami (jeden do góry, drugi do dołu) wskazuje na kontynuację zakazu. Strzałka T-25c ze strzałką skierowaną do dołu wskazuje koniec zakazu. Strzałka T-26 z dwoma grotami i skierowana na boki dotyczy strony placu, przy której została umieszczona. Oznacza krawędź jezdni, przy której kierowcy nie wolno zatrzymać samochodu. Tabliczki dodatkowe mają pomóc kierowcy odnaleźć się zwłaszcza w miejscach, w których jezdnia na długim dystansie nie jest przerywana skrzyżowaniami.

Ważną kwestią są także dni miesiąca. Bo zakaz postoju ma jeszcze dwie wersje. Mowa o:

  • znaku B-37 „zakaz postoju w dni nieparzyste”. Posiada on jedynkę rzymską umieszczoną na niebieskim tle.
  • znaku B-38 „zakaz postoju w dni parzyste”. Posiada on dwójkę rzymską umieszczoną na niebieskim tle.

Możliwość postoju w parzyste lub nieparzyste dni miesiąca po danej stronie drogi wiąże się np. z koniecznością realizacji dostaw i dostępu do magazynu, ewentualnie obsługą wywozu śmieci. W tym przypadku bardzo ważne jest to, że taki zakaz nie obowiązuje od godz. 21:00 do 0:00. To czas, w którym kierujący może bezkarnie przestawić pojazd np. na drugą stronę jezdni. I do obowiązywania tego wyłączenia nie musi być umieszczona pod znakiem żadna tabliczka.

Różnica między zakazem postoju a zakazem zatrzymywania się

Czym się różni zakaz zatrzymywania się i zakaz postoju? Znak B-36 nie pozwala nawet na przystanięcie w celu zabrania lub wysadzenia pasażera. To bezwzględny zakaz zatrzymywania się. Pojazd pozostawiony w miejscu nawet na sekundę za tą tablicą, choćby w celu przetarcia zaparowanych szyb w samochodzie oznacza, że jego kierowca popełnia wykroczenie.

  • Znak zakazu zatrzymywania się wygląda podobnie do tablicy B-35. Tyle że w tym przypadku oznaczenie z niebieskim tłem i czerwoną obwódką jest przekreślone nie za pomocą jednej linii, a znaku X.
  • Zakaz zatrzymywania i zakaz postoju mają pełną moc prawną czasami nawet na drodze wewnętrznej. Stanie się tak, gdy zostanie ona dodatkowo oznaczona znakiem D-52 „strefa ruchu”.

Mandat za parkowanie za znakiem B-35

Zaparkowanie pojazdu za znakiem B-35 i pozostawienie go na czas dłuższy niż 2 minuty oznacza, że kierowca popełnił wykroczenie. Jeżeli to zostanie dostrzeżone przez policjantów lub strażników miejskich, kierujący powinien liczyć się z grzywną. Mandat za niezastosowanie się do zakazu wynosi 100 zł. Prowadzący powinien się liczyć z tym, że funkcjonariusze dopiszą mu zgodnie z taryfikatorem punktów karnych –  1 punkt za to wykroczenie. A jeśli podczas kontroli okaże się, że kierowca nie ma aktualnego przeglądu technicznego czy brak mu obowiązkowego wyposażenia do samochodu, czekają go kolejne konsekwencje, które mogą wynieść ponad 1500 zł.

Na tym jednak nie koniec. W sytuacji, w której tak zaparkowany pojazd będzie zagrażał bezpieczeństwu ruchu lub będzie ruch tamować, funkcjonariusze mogą podjąć decyzję o jego usunięciu z drogi na koszt właściciela. To oznacza kilkaset złotych dodatkowych kosztów. W sytuacji, w której zaparkowany pojazd nie zatamuje ruchu, istnieje możliwość założenia na jego koło blokady.