Castrol na wakacje

Sprawdziłeś olej i wymieniłeś płyny przed długą podróżą?
Ikona zegarka 5 min czytania

NADESZŁY WAKACJE, ZBLIŻA SIĘ CHWILA WYTCHNIENIA. ABY W PEŁNI CIESZYĆ SIĘ DNIAMI WOLNYMI I NIE PRZEJMOWAĆ SIĘ STRESEM – ZADBAJ O STAN SWOJEGO SAMOCHODU WRAZ Z MARKĄ CASTROL.

Samochody traktujemy jako coś oczywistego – wsiadamy, przekręcamy kluczyk, jedziemy. Ta maszyna ma spełnić swoje zadanie.

  • Lecz czasem zapominamy, że jest to wyjątkowo skomplikowana maszyna z wieloma różnymi układami, która potrzebuje obowiązkowych kontroli i wymian eksploatacyjnych. Szczególnie przed długą podróżą wakacyjną, gdy samochód wiezie całą rodzinę, obciążony jest bagażami, a na zewnątrz panuje wysoka temperatura.

OLEJ SILNIKOWY JEST PODSTAWOWYM PŁYNEM WITALNYM SAMOCHODU. ODPOWIADA ZA PŁYNNĄ I EFEKTYWNĄ PRACĘ WYJĄTKOWO PRECYZYJNEJ MASZYNERII, JAKĄ JEST SILNIK, JEGO TŁOKI, ZAWORY, WAŁKI, ALE CZĘSTO TAKŻE TURBOSPRĘŻARKA.

Kontrola poziomu oleju to łatwa i szybka czynność. W zależności od samochodu, kierowca albo musi otworzyć maskę i użyć bagnetu z miarką, albo wejść w odpowiednie menu komputera pokładowego.

  • Niezależnie od zaawansowania samochodu, warto robić to regularnie. Nigdy nie wiadomo, kiedy w silniku lub osprzęcie zacznie ujawniać się awaria (np. zużyta turbosprężarka, uszkodzenia pierścieni, czy uszczelniaczy zaworowych), której pierwszą oznaką może być zwiększona konsumpcja oleju. Zdarzają się także silniki, które w swojej fabrycznej naturze mają określone zużycie oleju. Nie warto dopuszczać do zbyt niskiego poziomu oleju silnikowego, co może skutkować zatarciem silnika, czyli jego kosztowną awarią.
  • Profesjonaliści zalecają wymieniać olej co 10-15 tysięcy kilometrów lub co roku. Warto w tym przypadku sugerować się zaleceniami producenta samochodu, ale nigdy nie powinno się przekraczać zadanego interwału. Jeżeli planujesz długą podróż – oblicz planowany przebieg. Olej warto wymienić wcześniej niż później.
  • Nie zaszkodzi także wyposażyć się w litrową butelkę oleju, która może przydać się w dalekiej trasie w razie konieczności dolewki. Warto dobrać go do wymaganych parametrów z kompleksowej oferty Castrol. Przy procesie dolewania trzeba pamiętać, aby nie wylać oleju na gorące elementy silnika oraz aby nie wlać go zbyt dużo. Przelanie poziomu ma negatywny wpływ na pracę silnika.
  • W doborze oraz wymianie oleju – wraz z filtrem oleju – pomogą specjaliści warsztatu Q Service Castrol. Z szerokiej gamy zaawansowanych olejów Castrol wybrany zostanie ten, który idealnie pasuje do typu silnika oraz warunków użytkowania. Przy wyborze oleju może mieć też znaczenie typ jazdy (miejski czy autostradowy z obciążeniem), oraz pora roku i panujące temperatury. Olej jest podstawą regularnych wymian, ale to nie wszystko…

OLEJ PRZEKŁADNIOWY – DO SKRZYNI BIEGÓW I NIE TYLKO

Ciekawostka: w większości motocykli olej ma jeszcze trudniejsze zadanie, ponieważ jednocześnie smaruje silnik i skrzynię biegów, a sprzęgło także pracuje w kąpieli olejowej.

  • Inaczej jest w samochodach, gdzie skrzynia biegów jest oddzielnym mechanizmem. Nie wszyscy kierowcy pamiętają, że skrzynia biegów także ma swój olej, który co jakiś czas potrzebuje wymiany.
  • Na szczęście olej w skrzyni biegów (manualnej i automatycznej) wymienia się dość rzadko. Jest to wartość około 80 – 100 tysięcy kilometrów. Jeżeli nie wiesz jaki interwał wymiany dotyczy Twojego samochodu, skontaktuj się z wykwalifikowanymi mechanikami sieci Q Service Castrol. Przy wymianie oleju warto zastosować wysokiej jakości olej przekładniowy Castrol o parametrach dopasowanych do Twojej skrzyni.
  • W przypadku samochodów z napędem na tylną oś lub na wszystkie cztery koła dochodzi kolejny mechanizm – jest nim most napędowy, zwany też dyferencjałem. W nim także pracuje olej, o jeszcze innych parametrach. W tego typu olejach także specjalizuje się Castrol. Pozostaje pytanie co ile go wymieniać? Jedni producenci sugerują przebiegi 80 – 100 tysięcy kilometrów, inni proponują jedynie monitorować wycieki. Tę wiedzę (i ewentualną wymianę) zweryfikować można u specjalistów Q Service Castrol.

OLEJE TO NIE JEDYNE PŁYNY NIEZBĘDNE DO JAZDY. W PRACY SAMOCHODU, SILNIKA I OSPRZĘTU NIEZBĘDNY JEST TAKŻE PŁYN CHŁODNICZY ORAZ PŁYN HAMULCOWY.

Ich poziom warto weryfikować tak samo regularnie, jak stan oleju. na szczęście wymiany przewidziane są rzadziej. Płyn chłodniczy warto wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta i zgodnie z typem płynu – czyli co 2 lub co 5 lat. Z kolei płyn hamulcowy, będący jedną z kluczowych składowych bezpiecznej jazdy, wymienić należy co około 60 tysięcy kilometrów lub co 2 lata.

  • W przypadku płynu hamulcowego jest jeszcze jedna ważna sprawa – ma właściwości higroskopijne, czyli pochłania wilgoć z powietrza. Skutkiem jest znaczny spadek jego parametrów pracy i negatywny wpływ na korozję wnętrza układu hamulcowego.
Znajdź warsztat w swojej okolicy

W weryfikacji stanu wszelkich olejów i płynów eksploatacyjnych oraz ich przy wymianie przydatna będzie wiedza i doświadczenie specjalistów sieci Q Service Castrol. Z kolei wysokiej jakości płyny (hamulcowe, chłodnicze, i nie tylko) dostarcza renomowana marka Castrol.