Dbaj o bezpieczeństwo sprawdzając stan akumulatora

Większość kierowców błędnie sądzi, że akumulator ważny jest tylko w przededniu sezonu zimowego, gdy na horyzoncie rysują się mroźne dni. Nic bardziej mylnego, o akumulator, a więc o serce swojego samochodu, trzeba dbać przez cały rok i aby podczas podróży nie spotkała nas niemiła niespodzianka, warto sprawdzić jego stan u progu sezonu wiosennego.
Ikona zegarka 3 min czytania

Na akumulator uwagę zwracamy właściwie wtedy, gdy odmawia on posłuszeństwa. Tymczasem zawczasu warto zadbać o jego stan, a także należycie eksploatować go, aby służył nam jak najdłużej. W przypadku wystąpienia problemów z akumulatorem warto też sprawdzić go w serwisie, ponieważ problemy z ładowaniem czasami wynikają z wadliwego działania innych elementów samochodu.

Profesjonalne serwisy posiadają na wyposażeniu testery obciążeniowe i elektroniczne. Pierwszym z nich jesteśmy w stanie zweryfikować akumulator pod obciążeniem i stwierdzić czy ma on wadę fabryczną, taką jak zwarcie lub brak przejścia, czy jest tylko rozładowany. Testerami elektronicznymi jesteśmy z kolei w stanie zweryfikować stan naszego akumulatora, czyli to, w jakim stopniu jest on wyeksploatowany.

Ponadto nowoczesne testery posiadają możliwość diagnostyki w aucie rozrusznika i alternatora (układu ładowania). Bardzo często zdarza się, że problem z uruchomieniem auta nie leży po stronie akumulatora.

Przyczyną zbyt niskiego poziom ładowania może być zużyty lub nie napięty odpowiednio pasek osprzętu czy uszkodzony regulator napięcia. Ciężki rozruch latem może być spowodowany uszkodzonym rozrusznikiem (zwarcie lub wytarte tulejki) albo przepalonymi świecami żarowymi w przypadku silników diesla

mówi Dariusz Panek, Menedżer Regionu w Inter Cars. 

Oczywiście podstawowe pomiary można wykonać samodzielnie, aby mieć jednak 100% pewność, że akumulator działa prawidłowo, warto udać się do warsztatu posiadającego profesjonalny tester diagnostyczny. W odróżnieniu od zwykłego miernika elektrycznego za jego pomocą można np. symulować obciążenie, czyli stwarzać warunki jakie wystąpią choćby przy niskich temperaturach. Warsztaty Q Service Castrol wyposażone są taki sprzęt. 

Dodatkowo dopiero przy użyciu testera można dokładnie zdiagnozować wiele parametrów, które przy pomiarze miernikiem wydają się być poprawne, a w rzeczywistości rzutują na prawidłową pracę akumulatora. Może tak być choćby w najprostszym pomiarze napięcia, które według miernika będzie prawidłowe, wcale nie musi jednak oznaczać, że akumulator ma należytą moc rozruchową. To można sprawdzić tylko na testerze uwzględniającym wydajność baterii pod obciążeniem. 

Warto zaufać profesjonalistom i powierzyć im sprawdzenie stanu akumulatora w swoim pojeździe, żeby żadna niemiła niespodzianka nie spotkała nas w drodze. Badanie takie jest na ogół bezpłatne, trwa kilkanaście sekund, a w większości serwisów można wykonać je bez wcześniejszego umawiania się na wizytę. Bądźmy bezpieczni na drodze, ale i korzystajmy z usług bezpiecznych serwisów dbających o zdrowie swoich klientów w czasie epidemii. Wybierz Q Service Castrol i wspieraj akcję #pomagamypomagać

Badanie kontrole akumulatora należy wykonać podczas każdej wizyty czy  przeglądu auta w serwisie. Badanie nie zajmuje dużo czasu, a może nas uchronić od braku możliwości uruchomienia auta w najmniej spodziewanych momenta

Serwisy Q Service Castrol współpracują z renomowanym producentem akumulatorów – Varta. Niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy samochód, samochód rodzinny, samochód z systemem Start-Stop, czy też bogato wyposażony samochód o dużym zapotrzebowaniu energetycznym –  znajdziemy dla Ciebie odpowiedni akumulator VARTA.