Gotowi na hybrydy!

Rynek pojazdów hybrydowych będzie rozwijał się coraz szybciej. Takie modele wprowadzają już wszyscy liczący się producenci samochodów osobowych. Nowy układ napędowy stawia przed olejem silnikowym nowe wyzwania. Produkty Castrol są gotowe im sprostać.
Ikona zegarka 4 min czytania

Dziś niemal każdy ważny producent samochodów ma w swojej ofercie samochody hybrydowe. Eksperci przewidują, że w 2025 r. 1 na 6 samochodów na świecie będzie miał taki właśnie napęd. Europa pójdzie pod tym względem jeszcze dalej – tu co czwarty samochód będzie hybrydą.

Czym jest hybryda?

  • Układ napędowy samochodu hybrydowego łączy silnik spalinowy z jednostką elektryczną.
  • W niektórych hybrydach mały silnik elektryczny zapewnia jedynie doładowanie dla silnika tradycyjnego. Inne wyposażone są w silnik elektryczny o dużej mocy, zdolny samodzielnie napędzać pojazd.
  • Systemy elektryczne pozwalają na stosowanie mniejszych i bardziej wydajnych silników spalinowych. Dzięki temu pojazdy hybrydowe mogą cechować się niższą emisją i większą oszczędnością paliwa.

Wysokie obroty

Specyfika tych silników stawia przed olejem kilka wyzwań. Pierwszym z nich jest szybkie rozpędzanie silnika do wysokich obrotów. Tempo wzrostu prędkości obrotowej może być nawet ok. 10 razy większe niż w samochodach konwencjonalnych. Kolejnym wyzwaniem jest dziesięciokrotnie częstsze wyłączanie i ponowne włączanie silnika – liczba takich zdarzeń może przekraczać 500 tys.

Uwaga: wysokie napięcie!

Problemem może być także kompatybilność z instalacją elektryczną – systemy elektryczne, włącznie z silnikiem elektrycznym, są w wielu konstrukcjach zintegrowane ze skrzynią biegów i zanurzone w oleju przekładniowym. Użycie niewłaściwego oleju może zwiększać ryzyko występowania krótkich spięć i awarii systemu elektrycznego. Dodatkowo w warunkach jazdy miejskiej, podczas której silnik spalinowy auta hybrydowego działa z przerwami, temperatura robocza oleju może być nawet o 40⁰C niższa niż w pojeździe konwencjonalnym.

Bliżej limitu

W porównaniu z tradycyjnymi silnikami silniki w systemach hybrydowych pracują dłużej w warunkach większego wysilenia, to znaczy przy wyższym odsetku swojej mocy maksymalnej. Większe obciążenia są też przenoszone na układ napędowy. Zwiększony moment obrotowy i działanie inteligentnych systemów układu napędowego mogą powodować osiąganie nawet dwukrotnie większych prędkości obrotowych w skrzyni biegów.

Odpowiedź Castrol

Oleje Castrol EDGE z technologią Fluid TITANIUM zmieniają swoje właściwości i pod dużymi obciążeniami stają się silniejsze, by skutecznie izolować od siebie powierzchnie metalowe i zmniejszać tarcie, które obniża osiągi pojazdu. Dzięki temu kierowcy pojazdów hybrydowych mogą z ufnością korzystać z pełnych osiągów swoich silników.

Z kolei oleje Castrol MAGNATEC STOP-START dzięki unikalnej technologii DUALOCK zamykają się na powierzchni, tworząc mocne pole siłowe i w ten sposób chroniąc przed zagrożeniami specyficznymi dla systemów hybrydowych – nawet w niskich temperaturach roboczych. Olej ten nawet o 50 proc.* obniża zużycie mechaniczne silnika zarówno w fazie rozgrzewania silnika, jak i jego restartów.

By chronić układy napędowe, oleje Castrol TRANSMAX z technologią Smooth Drive™ przeszły testy w systemach hybrydowych. Oleje te zawierają aktywne molekuły kontrolne, które wywołują niską przewodniość elektryczną i w ten sposób pomagają utrzymać pierwotną lepkość oleju nawet w warunkach bardzo dużych naprężeń. Ponadto zapobiegają one pienieniu się środka smarnego i w ten sposób chronią najważniejsze elementy skrzyni biegów.

Produkty testowane w pojazdach hybrydowych

Firma Castrol, wykorzystując samochód Toyota Prius, przebadała linie środków smarnych Castrol EDGE i Castrol MAGNATEC STOP-START w warunkach zmodyfikowanego, 24-godzinnego testu NYCC (New York City Cycle – cykl jazdy miejskiej w Nowym Jorku), aby mieć pewność, że nasze produkty są testowane w zastosowaniach z prawdziwą technologią hybrydową. Cykl testowy został powtórzony 120 razy w ciągu 24 godzin. W każdym cyklu silnik jest wyłączany i restartowany ponad 10 razy, co w sumie składa się na ponad 1200 wydarzeń stop-start w trakcie całego
testu. Castrol dodatkowo rozbudował ten test i utrudnił jego warunki, poszerzając cykl o osiąganie mocy maksymalnej i jazdę ze stałą wysoką prędkością. Dzięki temu oleje Castrol EDGE i MAGNATEC STOP-START mogą nosić oznaczenia „testowane w hybrydach” i kompatybilne z silnikami hybrydowymi.

Zapoznaj się z oficjalną ofertą Castrol: