Historia marki – VARTA®

Dokądkolwiek prowadzi Cię droga, z takimi akumulatorami zawsze dojedziesz do celu.
Ikona zegarka 6 min czytania

Produkty VARTA® montowane są w modelach samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli i przyczep kempingowych.

Akumulatory Black, Blue i Silver z gamy Dynamic Trio zapewniają moc, której potrzebujesz.

Każdy z nich to efekt ciężkiej pracy naszych inżynierów, w efekcie czego zapewniają długą żywotność i niskie koszty eksploatacji. Wszystkie nasze produkty odznaczają się takimi cechami – od zaawansowanej linii Start-Stop po profesjonalne produkty do zastosowań motorowodnych. Wybierając tę markę wiesz, że decydujesz się na najwyższą jakość i nowoczesną technologię.

Dzisiejsze akumulatory to owoc ponad 130 lat działalności, której celem od zawsze było dostarczanie zaawansowanych technologii, doskonałych parametrów użytkowych oraz usług najwyższej jakości – klientom na całym świecie.

Jak to wszystko się zaczęło? 

VARTA na drodze do sukcesu (1887 – 1909)

Adolf Müller to jeden z pionierów lat 80-ych. Zakłada firmę Büsche & Müller w 1887 roku, która później ma stać się marką VARTA®. AEG oraz Siemens decyduje się zainwestować w przedsiębiorstwo Müller’a. Dzięki tej kolaboracji powstaje Accumulatorenfabrik AG (AFA) – producent akumulatorów kwasowo-ołowiowych.

W 1893 Akumulatory Müller’a zasilają pierwsze samochody elektryczne. Dzięki temu Thomas Edison konstruuje „Runabout” – pierwszy amerykański samochód elektryczny.

W 1904 roku Rodzi się nazwa „VARTA”. Produkcja obejmuje małe, przenośne akumulatory ołowiowe do zapłonu silnika, które zastępują rozruch ręczny. Rok później na rynek wchodzą pierwsze akumulatory, które zasilają oświetlenie w samochodzie.

VARTA dominuje rynek (1910 – 1939)

Akumulatory kwasowo-ołowiowe VARTA® stają się coraz bardziej popularne. W 1923 roku funkcję prezesa zarządu AFA obejmuje Dr Günther Quandt, a po 3 latach, AFA przejmuje Pertrix Chemische Fabrik AG – firma rozrasta się i dominuje rynek. 

Na drogach całego świata pojawiają się ponad 3 miliony samochodów na, a popyt na akumulatory rozruchowe wciąż rośnie – lider na rynku się nie zmienia.

W 1935 roku rusza produkcja „elektrycznego samochodu z podnośnikiem”. Od samego początku model ten jest fabrycznie wyposażany w najlepsze akumulatory. VARTA® oferuje pierwszy akumulator rozruchowy o wymiarach standardowych, który pasuje do każdego samochodu – wymiana jest szybka, prosta i ekonomiczna.

Produkcja masowa i podbój ponad 20 krajów (1940 – 1959) 

W 1950 roku rusza pierwsza linia montażowa akumulatorów samochodowych, a 5 lat później rozpoczyna się produkcja masowa: akumulator z podwójnie platerowanym separatorem przyjmuje się aż w 23 krajach! 

Swing w biodrach, swing pod maską (1960 – 1979)

Następuje ważna zmiana z akumulatorów 6V na 12V. Drewniany dotychczas separator zastępuje się plastikowym – akumulator staje się bardziej wytrzymały.

Seryjna produkcja suchych akumulatorów rozruchowych rozpoczyna się w połowie lat 60-tych w Niemczech. Obudowy akumulatorów rozruchowych, dotychczas wytwarzane z twardej gumy, zastępuje prosta plastikowa „skrzynka”.

W 1970 roku na rynek wchodzi pierwszy na świecie odporny na wycieki akumulator VARTA® Super Dry, a 7 lat później powstają pierwsze akumulatory, które są odporne na wibracje egzemplarze o dużej wytrzymałości cyklicznej. Natomiast pod koniec lat 70-tych pierwszy na świecie rozruchowy akumulator bezobsługowy w technologii na bazie selenu – niski współczynnik samorozładowania, niskie zużycie wody oraz niższe koszty ogólne.

Efektywne rozwiązania dla każdego (1980-1999)

Lata 80-te to produkcja bezobsługowych akumulatorów Heavy Duty oraz produkcja pierwszego na świecie całkowicie bezobsługowego akumulatora rozruchowego LF (liquifix) z technologią wiązania elektrolitu. Nowa technologia konstrukcji kratki i separatora staje za sukcesem bezobsługowych akumulatorów VARTA® Grand Prix i niesamowitej mocy zimnego rozruchu.

W 1993 roku na rynku pojawiają się akumulatory Super Heavy Duty, oferujące innowacyjną technologię maty szklanej, lepszą wytrzymałość cykliczną i lepszą moc startową. Dwa lata później produkcja akumulatorów samochodowych w technologii srebrowej rusza w całej Europie i natychmiast zyskuje aprobatę wiodących producentów. 

Tuż przed 2000 rokiem wszystkie oddziały VARTA® łączą się w jeden i powstaje nowa filia pod nazwą Gerätebatterie GmbH.

Rewolucyjne innowacje (2000 – 2009)

Już w 2002 roku otwarte zostaje Centrum Nowych Technologii Rozwoju Akumulatorów Samochodowych. Dwa lata później Johnson Controls, Inc. przejmuje segment Automotive i staje się pierwszym na świecie dostawcą akumulatorów AGM dla producentów oryginalnego wyposażenia pojazdów luksusowych. 

W 2003 roku powstaje technologia srebrowa Promotive Silver. Po 3 latach rusza produkcja akumulatorów Dynamic Trio, najlepszej w swojej klasie linii akumulatorów SLI. Dostępne w trzech wersjach: Silver, Blue i Black.

Rok 2007 to czas nowych akumulatorów Start-Stop. Johnson Controls staje się głównym dostawcą akumulatorów do pojazdów z technologią Start-Stop, hybrydowych i tych o napędzie elektrycznym. Po roku na rynek wkracza technologia Power Frame®.

W 2009 roku już ponad 80% wszystkich pojazdów Start-Stop jest już wyposażonych w akumulator VARTA®. Zrzeszenie Dystrybutorów Części Zamiennych TEMOT International honoruje Johnson Controls nagrodą za „Najlepszy marketing sprzedażowy i wsparcie na rynku części zamiennych”. VOLVO przyznaje nagrodę najlepszego „Dostawcy dla ciężkich pojazdów użytkowych”, a Koncern General Motors przyznaje Johnson Controls tytuł „Dostawcy Roku 2009”.

Przyszłość to właśnie VARTA (2010 – dziś)

Rok 2010 to rozwój akumulatora Start-Stop Plus z technologią AGM. Rusza program recyklingowy ecosteps®. Johnson Controls z dumą przyjmuje nagrody „Volkswagen Innovation Award” oraz „Volkswagen Group Award for Sustainable Energy Storage System”. Koncern General Motors EMEA ponownie honoruje nas nagrodą dla „Dostawcy Roku”.

Rok później uruchomiony zostaje program serwisowy VARTA® Start-Stop Service Programme [VSSP]. Linia akumulatorów Start-Stop zostaje wyróżniona nagrodą „Edison Best New Product Award” w kategorii „Energia i zrównoważony rozwój: segment zrównoważonych systemów energetycznych”. Ponadto, rozrasta się przestrzeń produkcyjna Johnson Controls w Europie.

W 2012 roku koncern MAN przyznaje Johnson Controls nagrodę „Dostawcy Roku 2011 dla Samochodów Ciężarowych i Autobusów”. Międzynarodowe Zrzeszenie Dystrybutorów Części Zamiennych TEMOT International przyznaje nagrodę „Innovation Award” za jakość technologii AGM.

Marka zyskuje nową szatę graficzną w 2013 roku. Po roku Johnson Controls dodaje do sprawdzonej gamy Dynamic Trio akumulatory Silver Dynamic AGM i Blue Dynamic EFB, a po trzech latach powstają bezobsługowe akumulatory przystosowane do eksploatacji w skrajnie niesprzyjających warunkach klimatycznych. 

Jeszcze przed 2020 rokiem Johnson Controls Power Solutions odłącza się od Johnson Controls International, LLC., aby stać się osobnym podmiotem, Clarios.

Kolejne lata, kolejne wyzwania 

Historia marki VARTA® to historia niesamowitego sukcesu i geniuszu. Ale przede wszystkim jest to historia, która od zawsze w centrum stawiała swoich klientów, aby zapewnić im zrównoważoną i innowacyjną wydajność, a tym samym niezawodność, bezpieczeństwo i komfort w życiu codziennym.

Siłą napędową marki jest Clarios, dawniej Johnson Controls Power Solutions – światowy lider w innowacyjnych rozwiązaniach z zakresu energii. Ponad 16 000 naszych pracowników opracowuje, produkuje i dystrybuuje innowacyjne technologie akumulatorowe do każdego typu pojazdu. VARTA® dodaje wartość do każdego ogniwa w łańcuchu dostaw, włączając się w rozwój społeczności oraz ekologii. Po dziś dzień.

Szczegółową historię marki możesz zobaczyć na stronie: https://www.varta-automotive.pl/pl-pl/dlaczego-varta/historia-marki