Różnice między akumulatorami wykonanymi w technologii EFB i AGM

EFB czy AGM – który akumulator wybrać? Akumulatory EFB i AGM są przeznaczone do samochodów z systemem start-stop. Należy jednak pamiętać o różnicach między nimi.
Ikona zegarka 3 min czytania

NOWE TECHNOLOGIE WYKORZYSTYWANE W AKUMULATORACH ROZRUCHOWYCH DAJĄ SZEROKI WACHLARZ WYBORU, JEDNAK CZASAMI UTRUDNIAJĄ MECHANIKOM DOBÓR ODPOWIEDNIEGO AKUMULATORA PRZY WYMIANIE. NIE ZAWSZE MOŻNA ZAŁOŻYĆ, ŻE AKUMULATOR, KTÓRY OBECNIE JEST ZAMONTOWANY W POJEŹDZIE, TO DLA NIEGO NAJLEPSZE ROZWIĄZANIE – ZWŁASZCZA JEŚLI JUŻ BYŁ WYMIENIANY.

Akumulatory EFB i AGM są przeznaczone do samochodów z systemem start-stop. Należy jednak pamiętać o różnicach między nimi.

AKUMULATORY EFB – do samochodów kompaktowych i modeli klasy średniej z systemem start stop

  • Akumulator EFB to udoskonalona wersja tradycyjnych akumulatorów ołowiowo-kwasowych. Powłoka z poliestru na powierzchni płyty dodatniej sprawia, że akumulator EFB ma dłuższą żywotność. Akumulatory EFB charakteryzują się niskim poziomem oporu wewnętrznego i mogą obsłużyć dwukrotnie więcej cykli ładowania* w porównaniu z tradycyjnymi akumulatorami rozruchowymi.

Akumulatory EFB są odpowiednim źródłem energii dla samochodów:

  • wyposażonych w proste wersje systemu start-stop
  • bez systemu start-stop, eksploatowanych w trudnych warunkach (np. w ruchu miejskim)
  • bez systemu start-stop, ale z bogatym wyposażeniem

 

Jeśli w pojeździe fabrycznie zamontowano akumulator EFB, wówczas przy wymianie również można wybrać akumulator tego typu. Jeśli użytkownik pojazdu oczekuje wyższych parametrów lub jego styl jazdy sprawia, że akumulator jest bardzo obciążony (np. często porusza się po mieście), wówczas warto rozważyć wybór akumulatora AGM.

AKUMULATORY AGMdo samochodów SUV i samochodów klasy wyższej

  • Akumulatory AGM („AGM” to skrót od angielskiego „Absorbent Glass Mat”) są bezobsługowe i szczelne. W tej technologii płyty akumulatora są umieszczone w absorbujących elektrolit matach szklanych, co przekłada się na znaczący wzrost jego pracy cyklicznej. Tak zaprojektowane akumulatory gwarantują bezpieczeństwo działania w każdej pozycji i uniemożliwiają jakikolwiek wyciek elektrolitu nawet podczas dużych wstrząsów, czy upadków. To mocne akumulatory idealne dla zaawansowanych systemów start-stop. Dzięki stabilności cyklu akumulatora AGM rozgrzany silnik może być wielokrotnie wyłączany i ponownie uruchamiany w krótkich odstępach czasu, bez ryzyka problemów z ponownym uruchomieniem. Zapewniają ponadto wystarczającą rezerwę, aby zasilać odbiorniki elektryczne w trakcie częstych krótkich postojów i nadal gwarantować niezawodny rozruch silnika.

Akumulator AGM sprawdzi się idealnie:

  • w pojazdach z automatycznym systemem start-stop i układem odzyskiwania energii z hamowania (rekuperacji),
  • w samochodach z wyposażeniem wysokiej klasy i zaawansowanymi technologicznie odbiornikami pobierającymi energię.

 

Akumulatory wykorzystujące nowoczesne technologie, takie jak EFB czy AGM, są monitorowane przez specjalny czujnik i ściśle współpracują z systemem zarządzania akumulatorem (BMS). W razie zastosowania nieodpowiedniego akumulatora, system start stop może nie działać prawidłowo, mogą pojawić się problemy z pracą odbiorników energii w pojeździe a żywotność akumulatora może być krótsza.
W samochodzie z akumulatorem AGM należy obowiązkowo zamontować akumulator AGM.

KIEDY ZALECANA JEST WYMIANA AKUMULATORA EFB NA AGM?

  • Wymiana na akumulator AGM jest zalecana zawsze w przypadkach, w których duża liczba odbiorników elektrycznych zwiększa obciążenie akumulatora lub w razie gdy wymagana jest bardzo duża moc akumulatora. Jedną z zalet akumulatorów AGM jest przyczynianie się do oszczędności paliwa, którą osiąga się dzięki prawidłowo działającemu systemowi start-stop.

*Normy, według których przeprowadzono testy, to EN 50342-1 oraz dla EFB i AGM dodatkowo EN 50342-6