Jak dbać o akumulatory do motocykli, quadów i pojazdów UTV?

Problem, z którym często borykają się motocykliści, to brak możliwości uruchomienia pojazdu po zimie. Przyczyna: rozładowany akumulator. Można tego uniknąć, właściwie dbając o niego w czasie przerwy w użytkowaniu. To zagwarantuje Ci niezawodny start silnika w piękny, wiosenny dzień i bezpieczne rozpoczęcie sezonu.
Ikona zegarka 2 min czytania

Problem, z którym często borykają się motocykliści, to brak możliwości uruchomienia pojazdu po zimie.

Przyczyna: rozładowany akumulator. Można tego uniknąć, właściwie dbając o niego w czasie przerwy w użytkowaniu. To zagwarantuje Ci niezawodny start silnika w piękny, wiosenny dzień i bezpieczne rozpoczęcie sezonu.

Jak dbać o akumulatory do motocykli – krok po kroku

Kosiarki, motocykle, skutery wodne i quady to sprzęty, z których częściej korzystamy w cieplejszych porach roku.

Akumulatory z serii Varta Powersports bez problemu wytrzymują zimowe przestoje. Jednak aby zachować moc akumulatora aż do rozpoczęcia sezonu, warto pamiętać o kilku kwestiach.

Przede wszystkim: odpowiednie przygotowanie

Ważne: bezpieczeństwo jest najważniejsze! Załóż okulary ochronne, rękawiczki jednorazowe i długi rękaw – chronią przed przypadkowym kontaktem z elektrolitem. Bezwzględnie przestrzegaj informacji dotyczących bezpieczeństwa dostarczonych z akumulatorem.

  1. Odpowiednie miejsce przechowywania

Odpowiednie miejsce przechowywania ma duże znaczenie dla utrzymania mocy akumulatora. Wybierz pomieszczenie suche i dobrze wentylowane. Najlepiej, aby panowała tam temperatura w zakresie 10–15°C.

  1. Utrzymywanie poziomu naładowania

Przed przerwą zimową maksymalnie naładuj akumulator za pomocą prostownika. Aby utrzymać napięcie na poziomie powyżej 12,5 V, co dwa miesiące podłącz akumulator do odpowiedniego prostownika. W ten sposób unikniesz rozładowania akumulatora, przedłużysz jego żywotność i zagwarantujesz sobie pewny rozruch na początku sezonu. Zalecamy korzystać z funkcji ładowania konserwacyjnego, aby uniknąć przeładowania. W razie wątpliwości zapoznaj się z informacjami dostarczonymi przez producenta.

  1. Wlewanie wody destylowanej i czyszczenie akumulatora

Oznaczenie na dłuższym boku akumulatora VARTA® Powersports Freshpack wskazuje ewentualną konieczność dolania wody destylowanej.

Ważne: przed dolaniem wody usuń brud z okolicy korka, tak aby nie przedostał się do cel akumulatora. Przy dolewaniu wody destylowanej staraj się korzystać z lejka, aby zapobiec rozlaniu wody i odpowiednio dozować jej ilość.

Ważne: nie wlewaj za dużo do cel. Do akumulatorów VARTA Powersports Freshpack dolewaj wyłącznie wodę destylowaną. Elektrolit w akumulatorze Freshpack jest uzupełniany jednorazowo, przy pierwszym rozruchu. Do czyszczenia obudowy akumulatora używaj łagodnego detergentu. Oczyszczenie biegunów akumulatora eliminuje korozję i problem wadliwych styków.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: https://batteryworld.varta-automotive.com/pl-pl/jak-dbac-o-akumulatory-do-motocykli-quadow-i-pojazdow-utv