Opony z technologią Cokoon - rewolucja na rynku motoryzacyjnym - Q Service Castrol - Warsztaty samochodowe

Opony z technologią Cokoon – rewolucja na rynku motoryzacyjnym

Pierwsze 250 000 opon z technologią klejenia Cokoon jest już na taśmie produkcyjnej; kolejne partie zaplanowane są na drugą część 2020 roku i nadchodzące lata.
Ikona zegarka 3 min czytania

Dwie innowacyjne marki połączyły swoje siły, aby stworzyć wspólnie produkt, o którym nie śniło się nawet największym miłośnikom motoryzacji.

Continental to firma technologiczna i producent opon najwyższej klasy. Kordsa to międzynarodowy producent tekstylnych materiałów wzmacniających dla przemysłu oponiarskiego. Pracują razem nad nową, przyjazną dla środowiska technologią już od 2017 roku. Produkcja pierwszej serii 250 000 opon do samochodów osobowych przy wykorzystaniu nowej technologii klejenia właśnie się rozpoczęła.

Nowa technologia, o której mowa, umożliwia klejenie tekstylnych materiałów wzmacniających za pomocą mieszanek gumowych bez użycia rezorcyny i formaldehydu. Tekstylne materiały wzmacniające są szeroko stosowane w produkcji opon, a także w produkcji mechanicznych wyrobów gumowych, takich jak węże i przenośniki taśmowe.

Wiele firm zainteresowało się innowacyjną technologią Cokoon po jej zaprezentowaniu w marcu 2019 roku. Cieszyła się taką popularnością, że ponad 40 producentów opon, przetwórców i dostawców tekstyliów wyraziło chęć przetestowania innowacyjnego materiału i rozważa dołączenie do grupy licencjonującej. Około 20 z nich otrzymało już pierwsze próbki! Co najważniejsze, wszyscy zainteresowani mogą dołączyć do tej grupy i uzyskać bezpłatną licencję na testowanie. Pozwoli to przyczynić się do rozwoju innowacyjnej technologii przyjaznej środowisku. Grupą licencjonującą opiekuje się niezależna kancelaria prawna AdvInno. Dla zainteresowanych, więcej informacji oraz odpowiednie kontakty znajdują się na oficjalnej stronie internetowej www.cokoon.com.

Proces testowania był dużym sukcesem i przerósł nasze oczekiwania. Informacje otrzymane od przedstawicieli branży zachęciły nas do kontynuowania integracji Cokoon z naszymi oponami i do rozpoczęcia produkcji seryjnej pierwszych opon w 2019 roku. Rozszerzenie zastosowania technologii Cokoon w naszej produkcji opon w tym roku i w kolejnych latach jest dla nas priorytetem” – mówi dr Andreas Topp, Wiceprezes ds. Rozwoju Materiałów i Procesów oraz Industrializacji w firmie Continental.

Naszym celem jest wdrożenie ekologicznego standardu dla całej branży w zakresie klejenia tekstyliów i gumy przy wykorzystaniu naszej technologii. Zapraszamy wszystkie zainteresowane firmy, aby dołączyły do grupy licencjonującej, uzyskały darmowe licencje i przyczyniły się do rozwoju tej nowej technologii, wprowadzając Cokoon do masowej produkcji” – wyjaśnia Devrim Özaydin, Globalny Dyrektor ds. Technologii w firmie Kordsa.

Ekologiczna technologia klejenia bez użycia rezorcyny i formaldehydu

Cokoon to nazwa nowej technologii klejenia, która jest oferowana producentom opon i ich dostawcom jako rozwiązanie typu open source.

Firmy Continental i Kordsa rezygnują z pobierania opłat za rozwój technologii lub udzielanie licencji. Partnerzy oczekują, że licencjobiorcy nieodpłatnie udostępnią swoje patenty dotyczące dalszego udoskonalenia tej technologii pozostałym członkom grupy licencjonującej.

Przed wprowadzeniem technologii Cokoon substancje chemiczne, takie jak rezorcyna i formaldehyd, były niezbędne przy klejeniu tekstylnych materiałów wzmacniających z otaczającą je gumową matrycą. Dzięki technologii Cokoon klejenie tekstyliów z gumą jest teraz możliwe bez stosowania obu tych substancji, a sama technologia nie wymaga żadnych zmian w maszynach używanych do produkcji opon. 

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę: www.cokoon.com.

Przygotowane przezEksperci Q Service Castrol