Piszczące klocki hamulcowe – gdzie szukać winnego?

Komfort jazdy ulubionym pojazdem to nie tylko moc silnika, wyposażenie ale także sprawnie działające hamulce
Ikona zegarka 4 min czytania

KOMFORT JAZDY ULUBIONYM POJAZDEM TO NIE TYLKO MOC SILNIKA, WYPOSAŻENIE ALE TAKŻE SPRAWNIE DZIAŁAJĄCE HAMULCE. PONIEWAŻ TO HAMULCE DAJĄ NAM POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS CODZIENNEGO PORUSZANIA SIĘ PO DROGACH I PODCZAS WYPADÓW WAKACYJNYCH I WEEKENDOWYCH.

Jak poprawnie dobrać klocki i tarcze hamulcowe?

Niezależnie od tego czy sunie w miejskich korkach tylko do pracy czy też wybiera się na wakacje mocno dociążonym pojazdem i przemieszcza się z dużą prędkością po autostradzie, dobór odpowiednich elementów układu hamulcowego to wyzwanie także dla warsztatu.

  • Kierowca często wybiera produkt tani, którego jakość nie jest kluczowym elementem doboru. Takie podejście ma ”krótkie nogi”, ponieważ rezygnując z jakości, ryzykujemy brak hamulców wtedy kiedy możemy ich potrzebować najbardziej. 
  • Decydując się na serwis układu hamulcowego warto zainwestować w bezpieczeństwo swoje i innych, takie bezpieczeństwo oferuje produkt o jakości OE od firmy  ATE.

Czy klocki hamulcowe piszczą ?

Często po zamontowaniu nowych tarcz i klocków słychać nieprzyjemny dla ucha pisk. Niepożądany dźwięk, który jest mocno denerwujący. Co się stało? Dlaczego moje hamulce piszczą? Poprzednie nie piszczały! Reklamacja w warsztacie gotowa.

Przyczyn może być kilka. Oto one:

  • Podczas wymiany klocków na nowy zestaw nie wykonano poprawnego czyszczenia zacisku
  • Zostały nasmarowane elementy zacisku hamulca, które nigdy nie powinny być smarowane
  • Zostały wykorzystane  smary, które nigdy nie powinny być użyte przy wymianie układu hamulcowego.
  • Brak wymiany tulei gumowych i montowania ich w odpowiednim miejscu 
  • Nieodpowiednie przygotowanie do montażu i osadzenia elementów układu hamulcowego
  • Nieodpowiednia praca tłoka hamulcowego w zacisku 
  • Brak zastosowania się do zaleceń producenta podczas montażu

Jak rozpoznać dobrej jakości układ hamulcowy?

  • Posiadają dodatkowe taśmy samoprzylepne na blasze klocka, która wymaga przyklejenie klocka do przygotowanej powierzchni na klocku.
  • Dodatkowe płytki i blaszki antywibracyjne montowane na samym klocku lub tłoku hamulcowym

W takim razie, jakie klocki do mojego auta?

Rozróżniamy mieszanki miękkie i twarde klocków hamulcowych. W sporcie są mieszanki tak zwane twarde, lubiące piszczeć ale, które powodują, że wyhamowanie pojazdu jest przewidywalne. Mieszanki do zwykłych pojazdów poruszających się po drogach są mieszankami tak zwanymi miękkimi.

Hamowanie przy takich mieszankach jest komfortowe w trybie jazdy miejskiej – brak pisku i skuteczność. Dzisiaj trzeba pogodzić cenę, komfort i skuteczność, bez względu na to jak właśnie eksploatujemy pojazd: wolna jazda miejska czy szybki ruch autostradowy. Zawsze zalecamy klocki posiadające cechy i jakość OE. Klocki takie w połączeniu z systemem hamulcowymi muszą zadziałać w każdej z opisanych, powodując odpowiednią drogę zatrzymania pojazdu. 

Skoro mówimy o piszczących klockach, to nie sposób zapomnieć o tarczach hamulcowych. Dzisiejsze tarcze, a szczególnie 2-częściowe (np. BMW) wskazania do wymiany mają często po jednym komplecie klocków hamulcowych. Ich minimalna grubość w stosunku do maksymalnej to 0,8 mm na stronę.

Uszkodzenia powstają na płaskiej powierzchni tarczy, drobinki piasku czy żwiru dostają się na powierzchnię pomiędzy klocek i tarczę, powodując wyrwy w klocku i deformują tarczę. Pisk podczas hamowania gotowy, nie wspominając o współpracy takiej tarczy z nowym kompletem klocków. Sama korozja przy małej eksploatacji pojazdu powoduje uszkodzenia tarczy i klocka. Pisk i głośna praca – gotowa reklamacja.

Dlatego zalecamy montaż kompletu jednego producenta i w wypadku poprawnego montażu w serwisie, zgodnie z wiedzą i sztuką, wiadomo gdzie zgłosić reklamację. Dbając o najwyższą jakość oferowanych produktów i najwyższą skuteczność hamulca, w każdych warunkach, Firma ATE bierze odpowiedzialność za swoje produkty i wspiera mechaników w problemach montażowych i po-montażowych.