Czy warto założyć klocki, tarcze, przewody lub inne elementy ATE? Poznaj historię firmy, zadbaj o układ hamulcowy

Firma ATE na zawsze zapisała się w historii motoryzacji za sprawą olbrzymiego udziału w opracowaniu nowatorskich rozwiązań i technologii, z których korzystamy do dziś.
Ikona zegarka 4 min czytania

ATE – to jedna z najbardziej znanych, innowacyjnych i najstarszych firm dostarczających elementy układów hamulcowych do branży motoryzacyjnej. Na zawsze zapisała się w historii motoryzacji za sprawą olbrzymiego udziału w opracowaniu nowatorskich rozwiązań i technologii, z których korzystamy do dziś.

Firma została założona przez Alfreda Tevesa w 1906 roku pierwotnie produkując akcesoria samochodowe. Już trzy lata później, łącząc siły z Matthäusem Braunem, Teves rozpoczyna produkcję chłodnic. W międzyczasie spółka zdobyła zainteresowanie takich firm jak Audi, Wanderer czy Hansa. Portfolio produkowanych części zwiększa się o chłodnice, pierścienie tłokowe i elementy układu hamulcowego.

W 1921 roku po raz pierwszy pojawia się nazwa ATE, a równo pięć lat później zbudowano Adlera Standard. W 1926 na drogi wyjeżdża pierwszy europejski, seryjny samochód z hydraulicznymi hamulcami (zastosowano system ATE Lockhead). W 1937 roku ATE rozpoczyna produkcję dwuobwodowej pompy hamulcowej, w tym samym roku w GP Anglii wygrywają auta sportowe z układem hamulcowym wyprodukowanym przez ATE. W 1939 we Frankfurcie koncern uruchamia fabrykę, w której produkowane są odlewy cylindrów i tulei cylindrowych nowatorską wówczas, metodą odśrodkową.

Po II Wojnie Światowej marka wróciła do dawnej świetności dopiero w 1948 roku, przywracając do produkcji załogę 3500 pracowników. Cztery lata później rozpoczęły się prace nad hamulcem tarczowym. Już w 1954 roku legendarne, sportowe Mercedesy „Silver Arrow” wykorzystują po raz pierwszy w sporcie układy hamulcowe ze wspomaganiem – oczywiście są to systemy ATE.

Przed końcem lat 50 ATE rozpoczyna wielkoseryjną produkcję hamulców tarczowych, a w produkowanym od 1960 roku Fordzie Taunusie za 150 marek można zamówić hamulce tarczowe wyprodukowane przez ATE. W 1972 zakład Teves w Rheinböllen produkuje dużej mocy czterocylindrowe hamulce z zaciskami stałymi zarówno do drogowego Ferrari 365 GTB, jak i do kolejnej ikony motoryzacji, Porsche 911 S.

W tym samym roku pierwsze próżniowe urządzenie wspomagające hamowanie ATE T52 wchodzi do produkcji seryjnej i stosowane jest do dziś. W 1980 roku powstaje ABS MK II, pierwszy gotowy do produkcji seryjnej, system zapobiegający blokowaniu się kół. W 1996 nowy hamulec tarczowy rewolucjonizuje rynek: tarcza PowerDisc minimalizuje zjawisko zaniku hamowania (fading) i jest dużo bardziej trwała dzięki równomiernemu ścieraniu się bez pozostawiania rowków. Jej premiera nastąpiła na targach Automechanika 1996. Dwa lata później ATE została odsprzedana firmie Continental AG. Powstaje Continental Teves AG & Co. oHG.

W XXI w zaprezentowano układ ESP® II czyli pierwsze ESP® z aktywną ingerencją w tor jazdy. Wkrótce technologia marki Continental do napędów hybrydowych pomyślnie przechodzi w GMC Silverado swoją próbę ogniową. W 2010 publicznie zaprezentowano innowacyjne ceramiczne klocki hamulcowe ATE Ceramic o niskiej emisji pyłu!

Aktualnie marka ATE to producent tarcz i klocków, płynów hamulcowych, bębnów i szczęk, elementów hydraulicznych (korektory hamowania, złączki, przewody, sterowniki, cylinderki, pompy) elementów sprzęgieł (pompy, siłowniki, linki), a także czujników prędkości obrotowej koła. Szczególną linią produkcyjną jest ATE-Classic, czyli komponenty układu hamulcowego dla old- i youngtimerów.

Wieloletnie doświadczenie i innowacyjność, a także perfekcyjna jakość wykonania są gwarancją Twojego bezpieczeństwa. Komponenty ATE są do nabycia w sieci Q-service Castrol oraz w sieci Inter Cars.

Hamulce to także jeden z podstawowych układów zapewniających bezpieczną jazdę. System ten wymaga regularnej weryfikacji, a także utrzymania dobrego stanu każdego z podzespołów. Układ hamulcowy Twojego samochodu może zostać profesjonalnie skontrolowany przez specjalistów Q Service Castrol. W razie konieczności dokonania wymiany elementów, warto skorzystać z idealnie dopasowanych produktów ATE.