Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Automatyczna skrzynia biegów jest po to, żeby zapomnieć o zmienianiu biegów. Ale nie należy zapominać o skrzyni! Wbrew temu, co twierdzą producenci samochodów, automatyczna skrzynia biegów nie jest napełniona olejem na całe życie. Po co zmienia się olej w automatycznej skrzyni biegów? Jak często należy to robić?
Ikona zegarka 4 min czytania

Dla większości kierowców automatyczna skrzynia biegów jest wybawieniem podczas jazdy w korkach i ułatwieniem w trasie. Chcemy przyspieszyć – więcej gazu, chcemy zwolnić – dusimy hamulec, a automatyczna skrzynia biegów załatwia resztę. Jednak ten skomplikowany mechanizm ma swoje wymagania serwisowe, które niestety są niewłaściwie przedstawiane przez producentów samochodów. Próbują nas przekonać, że automatyczna skrzynia jest „wieczna” i nie podlega czynnościom serwisowym. Tymczasem dostawcy skrzyń „nieoficjalnie” przyznają, że producencka legenda o „napełnieniu olejem na całe życie” jest szkodliwa.  

Instrukcje obsługi samochodów 

 Takie informacje możemy przeczytać w instrukcjach obsługi samochodów wielu marek, w tym marek premium. Szczególnie w tych ostatnich, skrzynia biegów ma sporo pracy do wykonania w połączeniu z mocnym silnikiem. Płynna zmiana biegów bez szarpnięć zapewniana jest przez idealnie zgrany zestaw siłowników i sprzęgiełek. Wraz z konwerterem używają one płynu hydraulicznego. Ten płyn, popularnie zwany ATF-em, to właśnie „olej w skrzyni” automatycznej. 

Dlaczego wymieniać płyn w skrzyni automatycznej?

Wynika to z jego wielorakiego zastosowania. Po pierwsze: zapewnia skrzyni smarowanie. Po drugie, zanurzony w nim konwerter (hydrokinetyczny przetwornik momentu obrotowego) nie tylko spina i rozpina skrzynię od silnika, ale również w pozycjach pośrednich służy do zwielokrotniania momentu obrotowego z silnika, co wiąże się z grzaniem elementów – płyn służy tu nie tylko jako medium, ale również do chłodzenia konwertera. Po trzecie: ten sam płyn używany jest do uruchamiania przez układ elektrohydrauliczny wszystkich elementów wykonawczych w skrzyni.  

wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegu

Oznacza to, że wymagania wobec płynu są bardzo wysokie. Musi mieć takie same parametry w bardzo szerokim zakresie temperatur, a żeby nie zniszczyć delikatnych mechanizmów, powinien być doskonale czysty. Do oczyszczania oleju służy specjalny filtr, najczęściej zintegrowany z miską olejową skrzyni. Pompowany przez ten filtr płyn krąży w skrzyni biegów i – przynajmniej teoretycznie – powinien utrzymywać swoje właściwości przez długi czas. 

W rzeczywistości jest jednak inaczej. 

Sprzęgiełka w skrzyni zużywają się i ich pył miesza się z płynem, aż do momentu, w którym filtr jest już całkowicie zatkany. Pył znajduje się drogę do elementów, które powinny być sterylnie czyste, do tzw. mechatroniki skrzyni biegów. Ten skomplikowany system precyzyjnie zaprojektowanych kanałów, którymi przepływa płyn, aby uruchomić któryś z siłowników skrzyni, jest bardzo wrażliwy na zabrudzenia. Minimalne zmniejszenie przepływu oznacza szarpanie przy zmianie biegu, nieprecyzyjną pracę konwertera, a w skrajnym przypadku – awarię skrzyni. 

Kiedy zmieniać olej w automatycznej skrzyni biegów? 

Przede wszystkim: nie wierzyć zapewnieniom producenta auta. W przeciętnej automatycznej skrzyni biegów zaleca się wymianę oleju co 60-80 tysięcy kilometrów. Jest to procedura warsztatowa. Należy usunąć zużyty płyn ze skrzyni, wymienić filtr i miskę olejową, a następnie napełnić skrzynię nowym, świeżym płynem. Przy czym najlepiej skorzystać z tzw. dynamicznej wymiany oleju w skrzyni. Zajmują się tym specjalizujące się w serwisowaniu automatycznych skrzyń warsztaty. Procedura ta polega na podłączeniu do skrzyni specjalnej pompy, która pod ciśnieniem podaje nowy płyn, wypychając równocześnie stary. Taka wymiana zapewnia wypłukanie wszystkich pozostałości ze skrzyni i pełne zastąpienie starego oleju nowym. 

wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegu

Różnica po wymianie płynu w skrzyni na nowy jest taka, jakbyśmy mieli nowy samochód. Równocześnie regularna wymiana zapobiega drogim i trudnym w naprawie awariom automatycznej skrzyni biegów. Powinna być również regułą po nabyciu samochodu używanego – wraz z rozrządem, wymianą oleju w silniku i płynu hamulcowego.  

Co powoduje przedwczesne zużywanie skrzyni biegów? 

  • Wysokie temperatury zewnętrzne 
  • Jazda po mieście (zwiększona liczba zmian przełożenia) 
  • Trudne warunki użytkowania (holowanie przyczepy, jazda w górach, nadużywanie trybu manualnego do hamowania silnikiem) 
  • Wrzucanie pozycji „P” przy krótkich zatrzymaniach (np. na światłach). Skrzynia nie jest wtedy smarowana!