Jak uniknąć Czarnych Felg po Myciu Samochodu? Odpowiedź tkwi w Wyborze Klocków Hamulcowych.

Firma ATE oferuje klocki hamulcowe które pozostawiają felgi w czystości na dłużej
Ikona zegarka 6 min czytania

NIE WAŻNE, JAK CZĘSTO MYJESZ SAMOCHÓD – FELGI JUŻ ZA KILKA DNI BĘDĄ Z POWROTEM CZARNE. DZIEJE SIĘ TAK NIE OD BRUDU Z JEZDNI, ALE OD PYŁU EMITOWANEGO PRZY ŚCIERANIU SIĘ KLOCKÓW HAMULCOWYCH. LEKARSTWEM NA TO MOŻE BYĆ ZASTOSOWANIE KLOCKÓW ATE CERAMIC, KTÓRE NIE EMITUJĄ BRUDZĄCEGO PYŁU.

DLACZEGO KLOCKI HAMULCOWE W OGÓLE BRUDZĄ I POKRYWAJĄ FELGI CZARNYM, ROZMAZUJĄCYM SIĘ NALOTEM?

Aby to wytłumaczyć konieczne jest wyjaśnienie składu materiału ciernego klocka hamulcowego.

  • Na stalowej płycie nośnej przyklejony jest materiał cierny, który jest sprasowaną mieszaniną nawet 30 różnych składników dobranych w odpowiednich proporcjach i odpowiadających za różne właściwości fizykochemiczne klocka hamulcowego. Każdy producent ma własny przepis na mieszankę z której wykona okładzinę cierną. Ale jest kilka materiałów, które występują w tym składzie zawsze. Jest to między innymi grafit, opiłki brązu, wełna stalowa, włókno szklane, tlenki żelaza, żelazo w różnych postaciach. Do niedawna stosowano także włókna miedziane, ale od nich się odchodzi ze względów środowiskowych.
  • Pył miedziany powstający ze ścierania klocków hamulcowych ma negatywny wpływ na roślinność. W związku z tym materiały cierne produkowane po 2021 roku mogą zawierać nie więcej niż 5% miedzi, a po roku 2025 – poniżej 0,5%. Z podobnego powodu już dość dawno zrezygnowano z nagminnego używania azbestu, jako składnika mieszaniny ciernej. Wszystkie te materiały prasuje się z dodatkiem żywic i poddaje się procesowi wypalania w którym masa zostaje scalona i wzmocniona. 

PRZEPIS NA KLOCEK HAMULCOWY

  • Jak wspomnieliśmy różne składniki mają różne działanie. Na przykład wełna stalowa stanowi zbrojenie klocka i utrzymuje spójność materiału ciernego. Ponadto stal jest dobrym przewodnikiem ciepła, które jest przez nią odprowadzane z miejsca styku okładziny ciernej z tarczą hamulcową do płyty nośnej klocka. A należy pamiętać, że punktowo temperatura w tym miejscu może podczas hamowania wzrastać nawet do około 600°C.
  • Aby tarcie na styku klocka z tarczą nie było zbyt forsowne stosuje się domieszki opiłków brązu oraz pyłu grafitowego. Ważne jest bowiem, aby zachowane zostało niskie zużywanie się tarczy hamulcowej podczas pracy. Grafit i brąz mają za zadanie smarować powierzchnię cierną tarczy i wytworzyć barierę przed przywieraniem wierzchniej warstwy okładziny hamulcowej do tarczy. Bez tych materiałów mogło by dojść do przedwczesnego zużycia i tarczy hamulcowej i okładziny ciernej klocka hamulcowego.
  • Pozostałe składniki są także odpowiedzialne za utrzymanie spójność materiału ciernego, pochłanianie wibracji towarzyszących tarciu klocka o tarczę, wzmacnianiu klocków hamulcowych, nadaniu im wytrzymałości na ściskanie oraz na wysokie i niskie temperatury oraz stabilizację współczynnika tarcia. 

CO PYLI?

Cechą charakterystyczną klocków hamulcowych jest ich stopniowe zużywanie się podczas jazdy. Podobnie, jak na skutek tarcia zużywają się tarcze hamulcowe.

W trakcie całego czasu eksploatacji klocków hamulcowych cała ich grubość, czyli około 10-12 mm jest zamienianych na pył, który osadza się na elementach układu hamulcowego, kołach pojazdu i na jezdni w postaci kurzu. Na kołach pojazdu widoczne jest to jako czarne zabrudzenia. Główną przyczyną pylenia klocków hamulcowych są zawarte w nich metale oraz grafit. Na europejskim rynku największy udział mają klocki hamulcowe  których około 20% składu to stal i żelazo między innymi w formie włókien i wełny. Są to materiały podnoszące właściwości klocków hamulcowych, ale też mocno pylące podczas pracy. W wyniku ścierania włókien stalowych znajdujących się w materiale ciernym powstają osady na felgach.

Materiały Ceramiczne w Klockach Hamulcowych

Mocne zabrudzenia kół samochodu mają znaczenie estetyczne. Do tego tematu poważnie podeszli producenci klocków hamulcowych, którzy postanowili na nowo skomponować materiał cierny tak, jak przed laty, gdy musieli zrezygnować z azbestu, czy miedzi.

  • Okazało się, że jest to możliwe przy zachowaniu równie korzystnych parametrów klocków hamulcowych, czyli ich odpowiednio wysokiej żywotności i odporności na temperatury przy jednoczesnej ochronie tarcz hamulcowych przed zużyciem. Część materiału ciernego zawierająca włókna stalowe została zastąpiona materiałami ceramicznymi. Efektem tego powstały materiały cierne, które podczas pracy ścierają się wolniej, a jednocześnie pył powstający podczas ich ścierania nie jest czarny i silnie przylegający do powierzchni felg. Nowe materiały ceramiczne pozwoliły na redukcję pyłów od 60 do 90%, a ich niewielkie ilości można łatwo usunąć. 

Firma ATE Wprowadzając na rynek nową generację ceramicznych okładzin hamulcowych z serii ATE Ceramic o niskiej emisji pyłu zaoferowała produkt, który dzięki mniejszemu ścieraniu się zapewnia perfekcyjny wygląd obręczy kół oraz długą żywotność.

Okładziny hamulcowe ATE  Ceramic wytwarzają podczas hamowania tylko minimalną ilość pyłu. Próby przeprowadzone w warunkach codziennego użytkowania dowodzą, że klocki hamulcowe ATE Ceramic wytrzymują znacznie dłużej, niż klocki standardowe oraz zmniejszają zużycie tarcz hamulcowych. Dzięki temu obniżają się koszty serwisowania pojazdu i wzrasta satysfakcja użytkowania. 

  • Dla uzyskania maksymalnego komfortu ATE zaleca stosowanie klocków hamulcowych ATE Ceramic wyłącznie z „normalnymi” – to znaczy gładkimi tarczami hamulcowymi. Sportowe tarcze hamulcowe, które są nacinane lub wiercone przy hamowaniu z dużych prędkości będą emitowały charakterystyczny hałas, który nie ma wpływu na wydajność hamowania. 

Żywotność klocków hamulcowych znacząco zależy od sposobu użytkowania samochodu i ich obciążenia. Zasadniczo można powiedzieć, że klocki ATE Ceramic znacznie mniej się ścierają niż klocki konwencjonalne (tak zwane „Low Met”, czyli ze zmniejszoną zawartością metali w składzie), zwłaszcza podczas hamowania w warunkach codziennego użytkowania. Wszystkie klocki hamulcowe ATE Ceramic sprawdzane są zgodnie z normą ECE R90.